Pamti ga Liverpul, upamtiće ga i "rosoneri": Pavkov Milan šokirao Milan!

19.02.2021

19:57 >> 08:17

0

U prvom susretu šesnaestine finala Zvezda odigrala 2:2 sa ekipom trenera Stefana Pjolija

Crvena zvezda nije uspela da iznenadi veliki Milan, ali posle 2:2 (0:1) na stadionu “Rajko Mitić” u prvom meču šesnaestine finala Lige Evrope, srpski šampion ima jake razloge da bude ponosan na svoju partiju. Sa desetoricom igrača poslednjih 20 minuta igre uspeli su da izjednače na 2:2 golom Milana Pavkova u drugom minutu sudijske nadoknade vremena i da ostave malu nadu da je prolaz osminu finala Lige Evrope ipak moguć.

“Rosoneri” su odigrali u izmenjenom, ali veoma moćnom sastavu koji je očekivano bio iskusniji i spretniji od domačina u većini situacija. Očekivano su ostvarili prevlast na sredini terena, gde su carovali Tonoli i Mejte, jači i brži od Petrovića i Kange, ali nedovoljno pribrani kada je to za njihov tim bilo najpotrebnije. U poslednjih pet minuta potpuno su stali, dozvolivši da Zvezda sa igračem manje prebaci težište pred njihovim kaznenom prostorom i da iz svega toga izađe sa kornerom kao svojom poslednjom šansom za promenu rezultata. Pavkov je pogodio za 2:2, glavom posle centaršuta Kange, pokazavši da je igrač za velike mečeve, makar u njima zaigrao tek nešto više od deset minuta. Zvezdi predstoji revanš u kojem će igrati protiv jačeg Milana, bez dvojice suspendovanih igrača Nemanje Milunovića i Milana Rodića, što će samo otežati njihovu misiju na San Siru.

A kako je počeo još jedan istorijski duel Zvezde i Milana...

Napadao je Milan ka golu na severnoj strani Zvezdinog stadiona, ali kao da ih je i dalje proganjao duh nemačkog sudije Ditera Paulija, koji je 1988. godine na meču istih rivala baš kod tog gola prešao preko čistog pogotka za “rosonere” i ne trepnuvši zbog toga. Tada je luda sreća pogledala Stevana Stojanovića, a sada su Borjana pratile i sreća i budne oči nemačkih arbitara u VAR sobi, koji su nakon njegovog nespretnog izlaska na centrašut sa desnog krila videle da je strelac Teo Ernandez igrao rukom pre šuta u gol.

Pre ovog spornog momenta odigralo se manje sporno poništavanje Kastiljehovog gola, jer je Španac na početku svoje akcije bio za pola koraka iza leđa poslednjem odbrambenom igraču Crvene zvezde. Sve to kao da je dalo krilo crveno-belima. Uspeli su da iskontrolišu opasne polukontre gostiju i da na isti način zaprete preko Mirka Ivanića. Recept je bio više nego jednostavan.

Pritisak na loptu, odmah u začetku napada i šutevi sa distance dok je odbrana Milana porozna. Savršeno je funkcionisala ta taktika, ali na golu je stajao sjajni Đanluiđi Donaruma. Baš kada su crveno-beli stvorili nekoliko dobrih akcija, iz igre ili prekida, srpskom šampionu se dogodio peh i nespretnost poslednje linije. Igrao se 42. minut, a Radovan Pankov nije bio spreman za centaršut Kastiljeha. Umesto izbijanja lopte u korner, ubacio je u svoju mrežu. Šok – 0:1, baš u trenucima kada je tinjala nada da će Zvezdina napadačka linija dovesti Donarumu u mat poziciju. Zavesu na prvo poluvreme spustila je odlična prilika Nemanje Milunovića, čiji je pokušaj završio zamalo preko prečke.

Ta šansa bila je nagoveštaj otresitije Zvezde u nastavku. Njena rešenost se mogla osetiti od prvog pasa Ivanića ka Benu, koji je oklevao sa realizacijom u 47. minutu, pa je iz toga domaći tim izašao samo sa kornerom kao dobitkom.

Ipak, hrabrost se isplatila, jer je Dijego Falćineli uspeo da podvali Romanjoliju jedno naivno odigravanje rukom, toliko očigledno da asistencija VAR nije ni bila potrebna da bi se dosudio penal. Siguran je sa penala bio Gelor Kanga – 1:1, 52. minut.

Očekivalo se da će crveno-beli iskoristiti dobar period svoje igre da namuče slavnog gosta, ako ništa drugo. Spušten je ritam u kom se na prvi pogled tim Dejana Stankovića dobro snalazio, ali razvoj događaja je pokazao da nisu bili spremni za iznenadna ubrzanja Milana. Naročito za ubacivanja Ernandeza po desnom boku Zvezdine odbrane, gde se za sigurnost odbrane starao Marko Gobeljić sa indisponiranim Pankovom. Gobeljić je svoje mesto prepustio Milanu Gajiću u 73. minutu, a možda bi sve bilo drugačije da je ranije izašao Pankov, jer je on posle autogola morao da potpiše krivicu za skrivljeni penal. Ništa bolji učinak nije imao ni Rodić na suprotnoj strani terena sa Kastiljehom, ali je do crvenog kartona u 78. minutu pokušavao visoko kod šesnaesterca “rosonera” da unese pometnju u njihovu poslednji liniju. U poslednjih 15 minuta sa igračem manje Zvezda je uspela stvori pritisak, Pavkov je sebi posle one pobede nad Liverpulom, obezbedio još jednu stranicu u slavnoj istoriji Crvene zvezde.