Meč je protekao bez incidenata, domaćin dugo mučio crveno-bele

Jago dos Santos - Copyright ABA liga/Zadar/Zvonko Kucelin

Crvena zvezda je dugo lomila i na kraju je slomila Zadar i ostvarila važnu pobedu u meču 7. kola AdmiralBet ABA lige.

Posle 40 minuta, Zadar - Crvena zvezda 74:81 (24:23, 19:22, 11:25, 20:11).

Zadar se držao u igri celo prvo poluvreme, a Zvezda je tek u trećoj četvrtini uspela da slomi Zadar, koji je igrao u visokom tempu, ali kraća klupa i kvalitet crveno-belih su na kraju presudili.

Meč je protekao bez fizičkih napada ili ubacivanja u teren, ali je bilo verbalnih vređanja i isticanja ustaških simbola.

Meč je imao najgori mogući uvod, a to su fizički napadi na Zvezdinu delegaciju i novinare iz Beograda.

Zadar je dobro počeo, meč se igrao u brzom tempu, "prštali" su šutevi i trojke na sve strane. Zvezdu je prvo poveo Rokas Gedraitis, koji je dao 11 od prvih 14 poena gostiju.

Zadar je na prvi odmor otišao sa pola koša prednosti, a Zvezde ja nakon velike borbe i brojnih, zaista brojnih promena vođstva na poluvreme otišla sa +2. I onda je usledila treća četvrtina, u kojoj je meč prelomljen.

Zvezda je brzo stekla dvocifrenu prednost. Zadar se u jednom trenutku trgnuo, ali bilo je kasno.

Trener Zvezde Joanis Sferopulos ravnomerno je rasporedio minutažu, svi igrači su igrali, a samo se Dalibor Ilić nije upisao u strelce. Gedraitis je bio najefikasniji sa 19 poena, a jedini drugi "dvocifreni" bio je Jago dos Santos sa 12 poena.

Majk Tobi je završio meč sa 8 poena i 7 skokova, a Luka Mitrović je takođe dodao 8 poena.

Najefikasniji u Zadru bio je, naravno, Luka Božić sa 18 poena i 10 skokova. Dario Drežnjak i Arijan Lakić dodali su po 12 poena.

Kraj meča, 74:81

40. minut: Teodosić sa penala stavlja tačku na ovaj meč. 71:81.

39. minut: Zvezda opet nepotrebno troši napad, a Zadar se budi. Da li je prekasno? Sferopulos traži tajm-aut. 71:80. 1.43 do kraja meča...

38. minut: Zvezda pomalo nesmotreno daje penale Zadru, koji prilazi na -11 dva minuta pre kraja. 69:80

35. minut: Održava Zvezda prednost, nema snage Zadar za preokret, igra sa kratkom rotacijom, a i Beograđani su prosto kvalitetniji. 66:80

31. minut: Jago pogađa dugu trojku na asistenciju Teodosića. Brazilac ima 3/3 za tri. 54:73, ovo je najveća prednost do sada.

Kraj treće četvrtine, 54:70

30. minut: Mazalin pogađa jedno od dva bacanja. 54:70

30. minut: Tobi pogađa, a Zvezda možda lomi meč. Na drugoj strani, Mitrovič krade loptu, a Gedraitis polaže. Da li je ovo ključni trenutak meča? 53:70

29. minut: Mitrović pogađa oba bacanja, a onda Nejpir, posle pet promašaja, pogađa trojku. Ode Zvezda na +13, vrlo dobar tajm-aut Sferopulosa. 53:66

28. minut: Ramljak najbrži u kontri i to je mini-serija Zadra 4:0. Sferopulos ništa ne prepušta slučaju, zove tajm-aut. 53:61

28. minut: Žganec pogađa sa linije za slobodna bacanja i prekida period od četiri i po minuta bez poena Zadra. 51:61

27. minut: Četiri puta uzastopno promašuju igrači Zadra, a Zvezda samo nešto malo manje, ali posle serije grešaka na obe strane, Tobi pogađa i crveno-beli dolaze do najveće prednosti koju je neki tim imao na ovom meču – 12 poena. 49:61

26. minut: Gedraitis pogađa trojku! Zvezda ima dvocifrenu prednost, da li su ovo prelomni trenuci meča? 49:59

25. minut: Dobra odbrana Zvezde, u napadu je Davidovac ostao potpuno sam i pogodio za tri! Jusup mora da pozove tajm-aut. 49:56

24. minut: Gedraitis daje trojku, pa Božić pogađa pod košem i onda Davidovac pronalazi mesto pod košem. 49:53. Jako dobar tempo i u drugom poluvremenu, vrlo zanimljiva utakmica za gledanje, iako možda ne za navijače crveno-belih, jer Zadar igra možda i najbolju utakmicu u sezoni.

22. minut: Zadar se odbranio, Božić je promašio, pa onda i Nedović... Taj festival promašaja prekida Nedović trjokom, a onda Lakić vezuje četiri poena. 47:48

Samo Dalibor Ilić nije ulazio u igru za Zvezdu. Svi ostali jesu i svi su se upisali u strelce. Rokas Gedraitis dao je 11 poena, sve u prvoj polovini prve četvrtine. Džoel Bolomboj ima 7, a Jago Dos Santos 6.

Najefikasniji u Zadru je Luka Božić sa 10 poena.

Posle Zvezdine serije 11:0, Zadar je odgovorio svojom serijom od 7:0. Videćemo koliko energije ima domaćin da igra u ovom tempu. Crveno-beli svakako imaju "dužu klupu" i trebalo bi da izdrže ovakav tempo domaćina.

Kraj druge četvrtine, 43:45

20. minut: Bolomboj siguran, Zadar ima 22 sekunde za poslednji napad, ali ih ne koristi. Kraj prvog poluvremena, Zvezda ima dva poena prednosti.

20. minut: Davidovac šutira za tri, ali lopta bukvalno izlazi iz koša. Zvezda igra dobru odbranu, Žganec promašuje, ali ofanzivni skok hvata domaćin. Žganec pogađa za tri - nerešeno! Kakav meč! 43:43

19. minut: Mazalin prekida Zvezdinu seriju, Nedović gubi loptu, Ramljak polaže. Tajm-aut Zvezde. 40:43

18. minut: Bolomboj zakucava, to je serija Zvezde 11:0. Ovo mogu biti ključni trenuci meča. 36:43

17. minut: Posle tajm-auta Zadra, Zvezda pravi seirju 5:0 - trojka Jaga i koš Mitrovića, koji je potom promašio dodatno bacanje. To je +5 za Zvezdu. 36:41

16. minut: Teodosić pogađa, Zvezda se brani, a onda Bolomboj pogađa poluhorog. Nerešeno je, sada tajm-aut za domaćina.

15. minut: Zvezda je izgubila loptu u napadu, jer nije adekvatno odgovorila na agresivnu odbranu. Na drugoj strani Božić pogađa. 36:32

14. minut: Zvezda ide u kontru, Jago dodaje do Mitrovića, koji skače da zakuca, ali onda ga Ramljak blokira u letu! Ovo je bila atrakcija i ovo je prvi kandidat za blokadu sezone. Na to se nadovezao Vujačić trojkom i Sferopulos mora da traži svoj prvi tajm-aut u sezoni. 34:32

13. minut: Jago postiže trojku! 29:32

12. minut: Ramljak daje "najdužu" moguću dvojku. Lazarević je ostao sam i pogodio. Na drugoj strani Božić pogađa trojku! Velika borba u Višnjiku. 29:29

11. minut: Teodosić pogađa za tri! 24:26

Kraj prve četvrtine, 24:23

10. minut: Mekić je pogodio, na drugoj strani Žganec, koji ipak igra, blokira Lazarevića iz mesta. 24:23.

9. minut: Ponovo Tobi, opet Zvezda vodi! 22:23

8. minut: Mazalin pogađa, Zadar ide na +3, ali Tobi to odmah smanjuje. 22:21

7. minut: Božić pogađa trojku, Nedović vraća, a onda Lakić ponovo! Vrlo atraktivan meč u Zadru za sada. 20:19

6. minut: Arijan Lakić pogađa trojku. 14:16

5. minut: Nejpir pogađa težak šut, Zvezda se brani, pa Gedraitis hvata ofanzivni skok i donosi izjednačenje! Posle još jedne odbrane, Litvanac istrčava kontru i daje koš uz bacanje! 11:14, Gedraitis je dao 11 od 14 poena gostiju. Davidovac pogađa iz kontre i to je serija Zvezde 9:0. Televizijski tajm-aut. 11:16

4. minut: Gedraitis je dao koš i dodatno slobodno bacanje. Zvezda se odbranila, ali Bolomboj nije pogodio. Ramljak daje koš, čuva Zadar prednost. 11:7

3. minut: Vratio je trojku Gedraitis! Na drugoj strani, "večiti" MVP AdmiralBet ABA lige Luka Božić u svom stilu polaže loptu. 9:4.

2. minut: Bolomboj je promašio, Nedoviću je svirana nošena lopta, a Zadar je poveo 4:0. Bolomboj daje jedan od dva penala i to je prvi poen za Zvezdu večeras. Drežnjak daje trojku! 7:1

1. minut: Počeo je meč, Zadar je iskoristio prvi napad!

- Navijači Zadra ne prestaju sa izlivima mržnje.

- Pre skoro tačno godinu dana, 7. novembra 2022, Zadar je šokirao Zvezdu u Pioniru. Taj poraz je potpisao otkaz treneru Vladimiru Jovanoviću...

- Što se tiče košarke, za Zadar neće igrati iskusni centar Karlo Žganec, koji se povredio na bizaran način.

- Navijači Zadra pozvali su da se ispuni hala Višnjik i da se gromoglasno navija. I okrivili su Zvezdu za to što su prebijeni novinari i članovi njene delegacije.

- Deluje da je sve bilo unapred isplanirano.

- Delegacija Crvene zvezde napadnuta je fizički po dolasku u Zadar. Napadnuti su i novinari.