21:31

0

Mali srpski derbi u 25. kolu AdmiralBet ABA lige pripao crveno-belima

Fakundo Kampaco na meču u Čačku - Copyright AdmiralBet ABA liga/Borac/Dusko Radisic

Odavno meč između Borca i Crvene zvezde nije imao veći ulog. Crveno-beli su na vrhu, Čačani na dnu AdmiralBet ABA lige, a u malom srpskom derbiju 25. kola regionalnog takmičenja nijedan tim nije imao pravo na grešku.

Na kraju, posle velike drame i penal završnice Zvezda je uspela sa iščupa pobedu, iako je sredinom završnog kvartala imala i ogromnih 16 poena prednosti – 87:82.

Ekipi Dejana Mijatovića gori pod nogama i poraz od beogradskog tima gurnuo ih je na prag napuštanja elitnog jadranskog društva, dok je tim Duška Ivanović ovim slavljem zadržao šanse da se na kraju ligaškog dela sezone nađe na mestu koje i u finalu plej-ofa garantuje prednost domaćeg terena.

Hrabro su Čačani večeras izašli na megdan velikom favoritu, koji je od starta uspeo da se nametne kao dominantniji rival. Ipak, to nije demoralisalo ekipu Dejana MIjatovića, koja je malo po malo topila zaostatak crveno-belih i onda sredinom drugog kvartala uspela da napravi preokret i povede. Ipak, tajm aut Duška Ivanovića dao je ekspresan rezultat, pa su crveno-beli serijom 8:0 krenuli u građenje dvocifrene prednosti koju su dohvatili već početkom trećeg kvartala (49:38).

Delovalo je tada da utakmica ulazi u jednosmernu ulicu. Kampaco je maestralno dirigovao igrom šampiona, koji je posle trojke Vildoze u 33. minutu poveo sa najvećih 16 poena prednosti - 71:54. I kada su svi pomislili da je otpor Čačana definitivno slomljen, domaćin je skupio redove i predvođen Hejlom krenuo u poslednji juriš, koji se umalo herojski završio.

Trojkom Novakovića 46 sekundi pre kraja Borac je prišao na posed zaostatka (83:80), ali je onda Petrušev odigrao jednu od ključnih uloga izblokiranim prodorom Hejla, posle čega su Nedović i Kampaco u penal završnici overili trijumf Zvezde.

Borac: Boldvin 6, Ćurčić, Glišić, Lešić 8, Tomašević 4, Gagić 8, Kočović, Novaković 15, Radonjić 9, Todorović 2, Čarapić 2, Hejl 28.

Crvena zvezda: Holand 3, Vildoza 7, Lazarević 2, Kampaco 22, Mitrović 14, Martin 4, Dobrić 7, Ilić 4, Nedović 8, Marković, Kuzmić 2, Petrušev 14.

Mornar - Cedevita Olimpija 19.00

40. MINUT - Posle poena Gagića, Kampaco se izborio za tri slobodna bacanja na minut i 27 sekundi pre kraja. Ubacio je samo jedno Argentinac - 81:77. Hejl postiže lake poene, a potom Čačani odmah kradu loptu Zvezdi. Nedović je pod košem ukrao loptu Gagiću, a potom na tačno 60 sekundi pre kraja ubacuje dva penala za plus šest crveno-belih - 83:77. Novaković ubacuje trojku, Nedović na drugoj strani promašuje šut van linije 6.75. Borac ima napad na minus tri, 37 sekundi pre kraja. Petrušev je blokirao Hejla na prodoru. Kampaco pogađa dva penala 20 sekundi pre kraja i stavlja tačku na meč - 85:80. KRAJ! Zvezda je pobedila Borac 87:82.

38. MINUT - Borac je na minus pet posle pet vezanih poena Hejla u 37. minutu - 76:71. MItrović postiže veoma važne poene za Zvezdu, na drugoj strani Čačani prave dva ofanzivna skoka posle kojih Radonjić staje na liniju penala (2/2) - 78:73, 38. minut. U završna dva minuta četvrte deonice Zvezda ulazi sa plus sedam posle poena Kampaca - 80:73.

AdmiralBet ABA liga/Borac/Dusko Radisic

36. MINUT - Kao da je trener Borca tehničkom greškom dao dodatni impuls Čačanima. Razleteli su se domaći po terenu, i serijom 10:1 vraćaju se na "samo" minus osam u 35. minutu - 72:64. Ivanović mora da traži tajm aut. Luka Mitrović postiže poene uz faul, ali promašuje dodatno bacanje. Propustili su crveno-beli dva napada na plus 10, pa Novaković sa linije penala (2/2) vraća Borac na jednocifren minus - 74:66.

34. MINUT - Na trojku Vildoze, trojkom je u 33. minutu odgovorio Novaković i tako poništio dosad najveće vođstvo Zvezde - 71:57. Borac je prišao minus 11, ali potom Mijatović dobija tehničku grešku zbog prigovora. Crveno-beli nisu to maksimalno iskoristili, pošto su postigli samo jedan poen (Nedović slobodno bacanje) - 72:60.

32. MINUT - Sa dva ubačena bacanja Ilića i poenima iz prodora Hejla otvorena je četvrta deonica - 66:52. Posle 32. minuta košarke u Čačku Zvezda vodi 68:54.

30. MINUT - Na kraju treće deonice Zvezda vodi 64:50.

28. MINUT - Krenula je Zvezda da lomi Čačane. Za razliku od većeg dela dosadašnjeg toka meča, crveno-beli su u drugoj polovini treće deonice počeli da kažnjavaju svaki propust koji košarkaši Borca naprave na obe strane terena. Posle lakih poena Mitrovića i trojke Dobrića Beograđani u 27. minutu odlaze na novu najveću prednost - 60:46. U poslednja dva minuta pretposlednjeg kvartala crveno-beli ulaze s vođstvom 62:48.

26. MINUT - Kampaco je prekinuo "crni niz" sa linije penala i sa dva ubačena bacanja doneo je na polovini treće deonice novi najveći plus Zvezdi - 55:42. Na seriju crveno-belih 6:2 sa četiri uzastopna poena odgovorio je Borac i vratio se na jednocifreni minus - 56:48.

24. MINUT - Prvi put na meču jedan tim ima dvocifreni plus. Posle novih poena Mitrovića crveno-beli u 23. minutu vode 49:38. Čak četiri uzastopna promašena slobodna bacanja Kampaca Čačani nisu maksimalno iskoristili pa Petrušev lakim poenima čuva Zvezdi plus 11 - 51:40.

22. MINUT - Trojka Holanda i dva poena uz faul (promašeno dodatno bacanje) Mitrovića donose Zvezdi plus devet na startu drugog poluvremena - 47:38.

20. MINUT - Seriju Zvezde 8:0 sa dva ubačena penala prekida Radonjić. U 19. minutu crveno-beli vode 37:34. Na kraju prvog poluvremena crveno-beli imaju plus osam, posle 2+1 Petruševa u samoj završnici druge deonice - 42:34.

18. MINUT - Seriju Čačana 9:1 lakim poenima prekida Dobrić - 32:31, 17. minut. Preuzima Zvezda vođstvo posle koša Petruševa. Nekoliko vezanih napada su domaći prokockali, pa crveno-beli u završna dva minuta prvog poluvremena ulaze sa tri poena prednosti posle novih lakih poena Petruševa - 35:32.

16. MINUT - Na polovini druge deonice Novaković pogađa trojku za novo izjednačenje - 28:28. Za razliku od Čačana (14/14) crveno-beli su promašili pet slobodnih bacanja iz 12 pokušaja. Borac vodi 32:29 posle vezanih poena Gagića i Boldvina. Ivanović traži tajm aut.

14. MINUT - Dok Čačani u uvodu druge četvrtine uglavnom poentiraju sa linije penala, crveno-belima vođstvo održava Vildoza koševima iz prodora - 28:23. Posle 14. minuta igre Zvezda vodi 28:25. Potencijalni problem za crveno-bele mogla bi da bude treća lična greška Markovića.

12. MINUT - Druga deonica otvorena je sa dva ubačena penala Hejla, za seriju Čačana 8:0 i prvo izjednačenje na meču - 19:19. Nedović prekida nalet Borca trojkom uz zvuk sirene za kraj napada. Na isteku 12. minuta crveno-beli vode 25:21, posle lakih poena Vildoze.

10. MINUT - Na mini seriju Borca 5:0 sa šest uzastopnih poena odgovara Zvezda. Posle trojke Kampaca, 2+1 je poentirao Mitrović za novi najveći plus - 19:11, 9. minut. Na kraju prve četvrtine Zvezda vodi 19:17.

8. MINUT - Kampaco sa nova dva ubačena penala produžava seriju Zvezde i približava je dvocifrenom plusu u 7. minutu - 13:6. Seriju 6:0 gostiju trojkom prekida Radonjić. u završnih 120 sekundi uvodne deonice crveno-beli ulaze sa plus pet posle trojke Kampaca - 16:11.

6. MINUT - Traže se Čačani u ofanzivnom delu na startu meča, ali nikako da pronađu kakav takav kontinuitet. S druge strane, gosti poenima Kampaca (2/2 sl. b) i Martina dolaze do prvog osetnijeg plusa - 11:6.

4. MINUT - Zvezda održava početnu prednost preko Petruševa i Martina - 7:4.

2. MINUT - Neefikasan početak meča u dvorani kraj Morave. Zvezda posle dva uvodna minuta vodi 3:2. Poene za crveno-bele postigli su Kuzmić i Petrušev (1/2 sl. b), dok je dva penala za Čačane ubacio Hejl.

- Da će Zvezda u Čačku, bez obzira na sve, igrati bez kalkulacija potvrdio je i Duško Ivanović. Iskusni strateg je u najavi meča poručio da crveno-beli znaju šta im je činiti.

- Mnogo se poslednjih dana priča o potencijalnom odlasku Luke Vildoze u Panatinaikos, a i on je sam nedavno zagolicao maštu Grka.