21:49

0

Crno-beli ostali na devet evroligaških pobeda ove sezone

Aleksa Avramović na meču u Valensiji - Copyright KK Partizan/Miguel Angel Polo/ Valencia Basket

Košarkaši Partizana snove o plasmanu u Top 8 Evrolige doveli su na ivicu nemoguće misije večerašnjim porazom od Valensije - 89:81 (27:18, 20:19, 22:21, 20:23). Iako ima još puno da se igra, izabranici Željka Obradovića poklekli su u većini duela sa direktnim rivalima, pa su tako na izvestan način i "poništili" velike trijumfe protiv Anadolu Efesa ili Fenerbahčea u gostima.

Stigli su crno-beli u Španiju željni još jednog "osvetničkog" meča. Dug Baskoniji prošle nedelje Panter i drugovi naplatili su s kamatom, ali večeras nisu uspeli nešto slično da urade protiv tima koji im je u Areni naneo jedan od najbolnijih poraza ove sezone.

Krenuo je Valjak sjajno u meč. Na krilima Kevina Pantera i Matijasa Lesora crno-beli su više nego obećavajuće otvorili meč, ali su sredinom uvodne deonice ušli u kontra ritam iz kojeg im nije bilo povratka govoto do kraja meča.

Mučili su se crno-beli u fazi napada. Nikako nisu uspevali da pronađu odgovarajuća rešenja, a samo tri pogođena šuta za dva poena tokom prvih 20 minuta igre (treći ubacio Lesor uz zuvk sirene za kraj prvog poluvremena) jasno oslikavaju koliko su se Obradovićev tim mučio na ofanzivnoj polovini terena.

S druge strane, domaći su gotovo bez greške kažnjavali svaki propust crno-belih, pa su u završnici druge deonice stigli i do, večeras maksimalnih, plus 16. Pojavio se tada mladi Uroš Trifunović, ubacio dve trojke i Valjku dao neophodan zalet za nastavak meča koji je dao veliku nadu Grobarima da njihovi miljenici mogu do velikog brejka. Serijom 12:2 u finišu prvog i početkom drugog poluvremena Partizan je prišao na samo šest poena minusa, međutim domaći su potom ubacili tri trojke i ekspresno se vratili na dvocifreni plus (58:48), koji im je na kraju i doneo prevagu u momentu kada je Valjak u četvrtom kvartalu krenuo u poslednji juriš.

Džejms Veb, Kris Džons i Bojan Dubljević bili su nerešiva enigma za defanzivu Partizana. Kad god je domaćim tim zapadao u krizne momente u kojima su crno-beli bili nadomak velikog preokreta (58:55 - 26. minut, 75:72, 35. minut, 83:79, 38. minut), pomenuti trio je, ili ubacivao trojke (polovinom treće i četvrte deonice) ili poentirao 2+1 (u poslednja dva minuta, svaki od njih pojednom, tri puta zaredom), čime su na najbolniji način zabadali klinove u ambicije Valjka da se iz Valensije vrate trijumfalno.

VALENSIJA: Harper 4, Puerto 9, Prepelič 2, Paradilja 8, Veb 17 (4/5 za tri), Lopez-Aristegi 2, Džons 13, Ferando 3, Radebo 9, Dubljević 20 (5/5 za dva, 2/4 za tri, 6sk), Aleksander 2, Mari.

PARTIZAN: Vukčević, Ledej 7, Avramović, Panter 14, Smailagić 7, Papapetru 3, Egzum 22, Naneli 5, Lesor 8, Trifunović 9, Anđušić 6, Madar.

Evroliga, 20. kolo:

Četvrtak:
Fenerbahče - Monako 98:94 (posle produžetka)

Olimpija Milano - ASVEL 20.30

40. MINUT - Veb ubacuje trojku i verovatno stavlja tačku na ovaj meč - 86:79. Panter je promašio prodor, do kraja je minut i po. Partizan je na minus sedam i ima napad, 69 sekundi pre kraja meča. Eksum zakucava, do kraja je 52 sekunde - 86:81. Treći put u ovoj završnici domaći poentiraju 2+1. Posle Dubljevića i Veba, sudbinu Partizana u Valensiji je zapečatio Džons - 89:81. KRAJ! Valensija je pobedila Partizan - 89:81.

38. MINUT - Ledej u 37. minutu pogađa dva penala - 77:74. Dubljević poentira uz faul posle ofanzivnog skoka. Pogađa i dodatno bacanje, Vlansija je na plus šest - 80:74. Eksum postiže poene iz prodora. Još jednom domaći imaju 2+1, ovoga puta Veb. Crno-beli su u sve neizglednijoj poziciji - 83:76. U završna dva minuta Valensija ulazi sa plus četiri posle trojke Eksuma - 83:79.

36. MINUT - Panter ubacuje trojku na polovini treće deonice, crno-beli su na minus tri - 75:72. Dva napada promašuju crno-beli na minus pet (trojke Smailagić i Anđušić). Na isteku 36. minuta Valensija vodi 77:72.

34. MINUT - Propuštaju crno-beli prilike da uhvate priključak, tek iz trećeg pokušaja prilaze na minus sedam - 72:65. Seriju Partizana 9:0 trojkom prekida Harper. Anđušić pogađa dva penala na isteku 34. minuta - 75:69.

32. MINUT - Ferando ubacuje trojku na startu četvrte deonice, Papapetru odmah uzvraća istom merom - 72:61. Potom Smailagić lupa rampu Prepeliču prilikom šuta za tri poena, a potom u kotrni zakucava. Ekspresno su crno-beli na jednocifrenom minusu, a Mumbru odmah reaguje minutom odmora - 72:63, 31. minut. Sreten Radović sudi Lesoru faul u napadu na minus devet u 32. minutu. To je Francuzu peta lična greška i za njega je utakmica završena!

KK Partizan/Miguel Angel Polo/ Valencia Basket

30. MINUT - Seriju 7:0 poenima sa poldustance prekida Anđušić - 65:57. Pradilja ubacuje trojku i vraća domaćina na dvocifreni plus - 68:57. Na kraju treće deonice Valensija vodi 69:58.

28. MINUT - Promašili su vezane trojke Trifunović i Eksum, što su domaći kaznili sa dva zakucavanja (Veb i Dubljević). Očas posla Valensija je na plus osam - 63:55 pred završna dva minuta treće deonice.

26. MINUT - Smailagić i Eksum (trojka, pa dva bacanja) prave seriju crno-belih 7:0, crno-beli su na polovini treće deonice, posle dugo vremena na posedu zaostatka - 58:55. Nalet Valjka, polovičnim učinkom sa linije penala, zasad, prekida Dubljević - 59:55.

24. MINUT - U 23. minutu Lesor pravi četvrtu ličnu grešku, a Džons sa linije penala odbija nalet crno-belih 52:44. Dve vezane trojke domaćina i ekspresno je Valensija na dvocifrenom plusu - 58:48.

22. MINUT - Poenima Pantera i Nanelija crno-beli prilaze na minus šest na startu treće deonice. Seriju Partizana 12:2 trojkom prekida Dubljević - 50:41. Nova trojka Trifunovića na isteku 22. minuta - 50:44.

20. MINUT - Ništa Partizanu sada ne polazi za rukom. Panteru je izašla trojka, Eksum šut za dva, pa domaći posle novih poena sa linije penala podižu prednost - 45:29 u 19. minutu. Seriju domaćih 6:0 trojkom prekida Trifunović. U završnih 60 sekundi prvog poluvremena Valensija ulazi sa plus 13 - 45:32. Vezuje dve trojke Trifunović, seriju crno-belih 6:0 sa linije penala (2/2) prekida Rejdeboh. Na kraju prvog poluvremena Valensija vodi 47:37 posle poena Lesora uz zvuk sirene.

18. MINUT - Prepelič sa dva ubačena bacanja vraća Špancima maksimalnih plus 12 - 38:25 na ulasku u 17. minut meča. Ogromne probleme crno-beli imaju u fazi napada, nikako ne uspevaju da povežu redove, što polovičnim učinkom sa linije penala kažnjava Harper za novi maksimalni plus Valensije - 39:26. Nanelu pogađa trojku, ali na drugoj strani novi poeni Dubljevića. Sada i veliki problem za Valjak, u 18. minutu treću ličnu grešku pravi Lesor, a Dubljević sa linije penala donosi Valensiji dosad maksimalnih plus 14 - 43:29.

16. MINUT - Mic po mic Valjak topi prednost Valensije, koja je dva i po minuta bez koša. Posle dva ubačena bacanja Smailagića prepolovili su minus - 31:25. Promašio je Anđušić potpuno otvorenu trojku, što je na drugoj strani odmah kaznio Veb koji ubačenim šutem van linije 6.75 prekida seriju Partizana 6:0. Ekspresno se Valensija vratila na dvocifreni plus posle lakih poena Dubljevića - 36:25. Treći put na meču Eksum je polovično precizan sa linije penala.

14. MINUT - Važnu trojku za crno-bele ubacije Eksum - 31:22. Netipično za Eksuma, već je promašio dva bacanja. Posle njegovog novog polovičnog učinka sa linije penala crno-beli prilaze na 31:23.

12. MINUT - Prvi put na meču Valensija ima dvocifreni plus posle poena Rejdeboha - 29:18. Seriju domaćih 9:0 polovičnim učinkom sa penala prekida Eksum. Na isteku 12. minuta Velnsija vodi 31:19 posle novih poena Rejdeboha.

10. MINUT - Valensija vezuje još sedam poena u završnici prve deonice i na prvi dvominutni odmor ide sa plus devet - 27:18.

8. MINUT - Valensija u 7. minutu vodi 15:13 posle trojke Džejmsa iz ofanzivnog skoka domaćina. Obradović traži minut odmora. Seriju domaćih 6:0 trojkom prekida Ledej i vraća prednost Valjku, ali samo nakratko, pošto trojkom uzvraća Veb. U završna dva minuta domaći ulaze sa dva poena prednosti posle poena Džonsa sa poludistance i dva penala Eksuma - 20:18.

6. MINUT - Još jedna trojka Pantera kojom se crno-beli vraćaju u vođstvo na polovini prve deonice - 11:9. Sada su crno-beli u mini seriji 5:0. Posle dva ubačena bacanja Lesora vode 13:9. Puerto sa 2+1 prekida seriju Valjka - 13:12.

4. MINUT - Posle zakucavanja Lesora za 8:4, Dubljević ubacuje prvu trojku na meču. Mini serija domaćih 5:0, Valensija vodi 9:8 posle dva ubačena bacanja Puerta. Dobra vest za crno-bele, Dubljević je napravio dve lične greške posle samo četiri minuta igre.

2. MINUT - Poenima Puerta i zakucavanjem Lesora posle ofanzivnog skoka otvoren je meč u Valensiji.  Posle sjajne odbrane, koju je predvodio Lesor, Panter na drugoj strani, na isteku napada, ubacuje trojku uz faul - pogađa i dodatno bacanje. Posle dva minuta igre crno-beli vode 6:4 nakon poena Dubljevića.

- Deluje da su igrači Valensije prilično "naoštreni" za meč sa Partizanom.

- Igrači oba kluba su izašli na zagrevanje.