22:58

0

Mečevima u grupi F završio se prvi deo šampionata Evrope

Copyright Tanjug/AP Photo/Andreea Alexandru

Pamtiće se EURO u Nemačkoj po povratku reprezentacije Srbije na turnir posle 24 godine, pamtiće se globalno po osvajaču šampionata, možda i nekom golu, ali pamtiće se sigurno i po istorijskom rezultatu Gruzije, koja je na debitantskom učešću na smotri najboljih kontinentalnih reprezentacija izborila plasman u nokaut fazu EP.

U poslednjim mečevima takmičenja po grupama Gruzini su šokirali favorizovani, ali rezultatski potpuno rasterećeni Portugal (2:0), a onda u drugom meču dobili malu pomoć prijatelja i pobedom Turske nad Češkom (2:1) ostvarili rezultat koji će se bez ikakve dileme u njihovoj domovini slaviti danima.

Pre poslednja dva meča grupne faze Eura jedino je bilo sigurno da je Portugal prvi, dok je Turcima za plasman na drugo mesto bio dovoljan i bod protiv Čeha, koji su već posle nepunih 20. minutu ostali sa igračem manje, pošto je drugi žuti karton dobio Barak.

Za to vreme Gruzija je već vodila protiv Portugala golom Kvarachelije već u 2. minutu susreta sa Ronaldom i drugovima. Tako su Gruzini otškrinuli vrata osmine finala Eura, a širom su ih otvorili kada je Čalhanoglu u 51. minutu doveo Tursku u vođstvo, a samo šest minuta kasnije Mikautadze sa bele tačke nokautirao Portugalce.

Česima je u tim momentima igrala samo pobeda protiv Turske za nastavak takmičenja, a ona je bila znatno bliža kada im je Souček doneo izjednačenje. Krenuli su posle toga svim silama reprezentativci Češke ka drugom golu, kako se bližio kraj meča sve više prostora ostavljali Turcima za opasne kontranapade, a poslednji, u četvrtom minutu nadoknade vremena, u gol za pobedu pretvorio je Tosun.

90+4 - GOOOL!  Turska vodi 2:1, Gruzija ide u nokatu fazu Eura! Strelac je Tosun!

90. minut - Igraće se još šest minuta nadoknade vremena na meču Turske i Češke.

85. minut - Osetili su turski fudbaleri opasnost da mogu da prime i drugi gol, pa su težište igre prebacili na polovinu rivala. Imali su nekoliko obećavajućih napada, ali bez konkretnije završnice.

Tanjug/AP Photo/Ebrahim Noroozi

74. minut - Česi su svesni da ih samo pobeda vodi u nastavak takmičenja, napadaju Tursku ali zasad bez konkretnije prilike.

66. minut - GOOOL! Česi se vraćaju! Souček se najbolje snašao u gužvi u kaznenom prostoru Turske, VAR je potvrdio da je gol regularan.

57. minut - GOOOL! Gruzija vodi 2:0 protiv Portugala! Mikautadze je bio precizan sa 11 metara.

51. minut - GOOOL! Vodi Turska! Čalhanoglu je zatresao mrežu Čeha, posle totalne dominacije svog tima od starta drugog poluvremena.

46. minut - Počelo je drugo poluvreme!

45. minut - Završena su prva poluvremena na oba meča. Turska - Češka 0:0, Portugal - Gruzija 0:1!

Tanjug/AP Photo/Sunday Alamba

43. minut - Kakva šansa za Čehe, Jurasek je izašao sam pred Gunoka, koji je istrčao na vreme, skratio ugao i sprečio izvestan gol.

35. minut - Velika je tenzija u ekipi Češke. Žuti karton je zbog prigovora kod četvrtog sudije dobio rezervni igrač Šik.

28. minut - Kristijano Ronaldo dobija žuti karton na meču Portugala i Gruzije.

Tanjug/AP Photo/Alessandra Tarantino

27. minut - Turci pojačavaju pritisak, pokušavaju što pre da iskoriste brojčanu prednost. Defanziva Čeha zasad odoleva.

20. minut - Šok za Čehe. Barak je dobio drugi žuti karton i isključen je!

10. minut - Uvod u meč Češke i Turske nagoveštava da će se igrati otvorenog garda na obe strane.

2. minut - GOOOL! Gruzija vodi protiv Portugala!

1. minut - Počeli su poslednji mečevi grupne faze Eura.

ČEŠKA - TURSKA (SASTAVI)

ČEŠKA: Stanek – Holeš, Hranač, Krejči – Coufal, Souček, Provod, Jurasek – Barak – Šitl, Hložek.

TURSKA: Gunok – Muldur, Akajdin, Demiral, Kadioglu – Juksek, Ozdžan – Guler, Čalhanoglu, Jildiz – Jilmaz.

PORTUGAL - GRUZIJA (SASTAVI)

PORTUGAL: Kosta – Silva, Danilo, Injasio – Dalot, Neves, Konseisao, Palinja, Neto – Ronaldo, Feliks.

GRUZIJA: Mamardašvili – Gvelesijani, Kašija, Ločošvili – Kakvabadze, Čakvetadze, Koorašvili, Kiteišvili, Dvali – Mikautadze, Kvarachelija.