Jović je heroj Srbije! Dao gol u sudijskoj nadoknadi, za zlata vredan remi (FOTO/VIDEO)

20.06.2024

16:54

0

Pogađali su naši fudbaleri i okvir gola pre toga, a onda je meč rešio rezervista, tako da su Orlovi opet u igri za plasman dalje

Copyright AP Photo/Ariel Schalit

Fudbaleri Srbije su ipak uspeli da dođu do remija u utakmici 2. kola grupe C Evropskog prvenstva. Rezultat u duelu sa Slovencima, na stadionu u Minhenu bio je 1:1, a gol za egal dao je Luka Jović u petom minutu sudijske nadoknade. Tako je naš nacionalni tim ostao u igri za plasman dalje, pošto ima jedan bod.

Slovenija je povela golom Žan Karničnika u 69. minutu, ali ih je na našu sreću, rastužio napadač Milana koji je u 64. minutu zamenio Dušana Vlahovića.

U ovom trenutku, Englezi imaju tri boda, Slovenci dva, a Danska i Srbija po gol. Ali treba naglasiti, da Englezi i Danci imaju utakmicu manje. U svakom slučaju, za pet dana nas čeka duel sa Skandinavcima koji će biti i odlučujući za konačan rasplet u grupi. Jasno je da nam je pobeda neophodna.

Naš nacionalni tim bio je u podređenom položaju u većem delu prvog poluvremena u kojem je tim Matjaža Keka bio mnogo opasniji i konkretniji. Orlovi su počeli sa kapitenom Dušanom Tadićem i napadačkim tandemom Dušan Vlahović - Aleksandar Mitrović, dok je Sergej Milinković-Savić počeo sa klupe. Starter je bio i Filip Mladenović koji nije odigrao dobro kao u meču sa Englezima. Uz to, dobio je i žuti karton, pa ga je selektor Dragan Stojković na poluvremenu zamenio.

Tek u završnici prvih 45 minuta, naš tim se trgnuo i oslobodio pritiska protivnika. Takođe, bolja igra našeg tima je viđena u nastavku.

Orlovi su prvu priliku imali u 27. minutu. Ivan Ilić je centrirao, Vlahović pokušao glavom, ali je Oblak ipak odbranio. Četiri minuta kasnije nova prilika za Srbiju, ali je Mitrović zakasnio posle kornera da loptu ubaci u protivničku mrežu.

Slovenija je najveću šansu imala u 38. minutu kada je Timi Maks Elšnik pogodio stativu. Nešto kasnije, ponovo je bio u šansi Mitrović, ali je njegov udarac zaustavio Oblak. Srbija je snažnije ušla u drugo poluvreme. Mitrović je od 46. do 50. minuta imao dve prilike da postigne gol, ali je bio neprecizan.

Slovenci su novu šansu imali u 58. minutu. Benjamin Šeško je šutirao sa 20 metara, ali je Rajković prstima prebacio loptu preko gola.

I onda u 69. minutu, razočarenje za naše navijače. Mijat Gaćinović je izgubio loptu, usledila je kontra Slovenije, koju je realizovao Karničnik. Samo tri minuta kasnije Srbija je imala priliku da izjednači, ali je Mitrović pogodio prečku.

Srbija je nastavila sa napadima u finišu utakmice, Lazar Samardžić je u 85. minutu pokušao iz slobodnog udarca, ali je Oblak bio siguran na golu. I onda kada je sve delovalo izgubljeno, kada je i golman Predrag Rajković otišao u protivnički kazneni prostor, Jović je spasio naš tim poraza.

Tok meča iz grupe C, sa minhenske Alijanc arene, mogli ste da pratite u lajv blogu na sajtu 24sedam.

Blog uživo:

Drugo poluvreme

Kraj!

90. minut+5 - GOOOOL! Jović je strelac za izjednačenje. Posle kornera, skočio je i glavom savladao Oblaka.

AP Photo/Matthias Schrader

Pogledajte gol.

90. minut+4 - Žuti i za Gaćinovića, ubrzo i za Vipotnika.

90. minut+2 - Luka Jović pokušava makazice, ali opasna igra, kaže sudija Kovač. Žuti i za njega.

Igra se još pet minuta.

90. minut - Novi korner za Srbiju sa leve strane. Samardžić, ai se brane Slovenci. Brekalo ulazi umesto Elšnika.

89. minut - Pokušaj Birmančevića sa leve strane. Lako hvata Oblak, mada niko od naših nije krenuo na tu loptu.

87. minut - Janža dobija žuti karton zbog protesta.

86. minut - Novi korner za Srbiju. Ilić pokušava sa 20-ak metara, ali je jedan od Slovenaca ulazi u šut i sprečava da lopta dođe do gola.

85. minut - Slobodnjak posle faula nad Birmančevićem. Lopta ide direktno u gol, ali Oblak je šalje u korner.

83. minut - Samardžić vuče loptu, namešta se i šutira sa 18 metara. Pored stative Oblaka.

82. minut - Poslednje izmene u Srbiji. Birmančević umesto Živkovića, a Samardžić umesto Tadića. Sada je Mitrović kapiten umesto Tadića.

79. minut - Karničnik ponovo preti. Šutira sa 18 metara, ali zamalo pored gola. Na drugoj strani, Jović i Gaćinović se nisu razumeli.

76. minut - Nove izmene Keka. Verbič i Vipotnik, a izlaze Šeško i Stojanović.

75. minut - Tadić izvodi slobodan udarac. Sergej glavom sa nekoliko metara, ali pored gola.

72. minut - Šteta. Ostaje 1:0 za Slovence. Mitrović sa peterca pogađa prečku posle centaršuta Živkovića.

69. minut - GOL! Nažalost vode Slovenci sa 1:0, Karničnik sa nekoliko metara ubacuje loptu u nebranjenu mrežu.

Pre toga, Gaćinović gubi loptu kontra Slovenaca, četiri na pet. Posle centaršuta sa leve strane, na suprotnij strani pogađa nebranjeni deo gola.

68. minut - Stiojanović traži penal pošto je pao u kaznenom Srbije. Sudija Kovač pokazuje da nastavi igru.

65. minut - Mitrović hvata volej, ali nije precizan,

63. minut - Nove izmene u Srbiji, Vlahović i Lukić izlaze. Ušli Jović i Sergej. U Sloveniji, Stanković umesto Mlakara.

58. minut - Kakav šut Šeška, kakva odbrana Rajkovića. Šut sa 20-ak metara, ali je naš golman ipak "izvukao" loptu koja je išla pod prečku. Pre toga, naši igrači izgubili loptu, a Šeško je "povukao" kontru.

57. minut - Novi korner za Srbiju, peti po redu. Brane se nekako Slovenci.

54. minut - Lukić faulira Stojanovića i dobija žuti karton. Novi karton za Orlove, podsetimo, Mladenović ne igra u drugom poluvremenu.

53. minut - Veljković faulira Šporara.

51. minut - Janža napušta teren na kratko zbog povrede. Tadić izvodi korner, ali interveniše Oblak.

50. minut - Umalo autogol Bijola, posle centaršuta sa leve strane. Sada je Slovenija imala sreće. U narednom napadu, Mitrović glavom ali preko gola. Biće korner.

47. minut - Mitrović utrčava posle dodavanja Tadića, ali Oblak skraćuje ugao napadača Srbije. Dobar početak našeg tima.

Umesto Mladenovića ulazi Gaćinović. Selektor Slovenije Kek nije menjao.

Prvo poluvreme

Posle prvih 45 minuta, ukratko - Srbija mora bolje. U većem delu ove deonice tim selektora Stojkovića bio u podređenom položaju. Slovenci pogodili stativu, a naši fudbaleri popravili utisak tek u završnici. Bilo je pokušaja, ali nijedna od prilika nije od onih stoodstotnih.

Kraj prvih 45 minuta.

45. minut+1 - Bijol ispred Živkovića. Korner za Srbiju, Mitrović zahvata loptu, ali nema opasnosti po Oblaka. Lopta je u gol-autu.

Igra se još minut.

44. minut - Korner za Sloveniju sa leve strane. Boksuje Rajković. Nema opasnosti nu u novom naletu Slovenaca.

43. minut - Novi dobar napad Srbije, ali je pokušaj Lukića sa desetak metara izblokiran.

42. minut - Oblak brani Mitroviću. I da je pogodiom ne bi bilo gola, jer je Živković bio u ofsajdu.

41. minut - Ne prolazi Tadić. Trojica oko njega, osujećen pokušaj kapitena Srbije na nekoliko metara.

39. minut - Slobodan udarac za Srbiju sa 20-ak metara, ali Vlahović samo do živog zida. Posle toga i Tadić izblokiran.

38. minut - Sreća za Srbiju. Stativa, pogađa je Elšnik sa desetak metar, a onda posle odbijene lopte Šeško šutira pored gola.

31. minut - Prvi korner za Srbiju, sa desne strane. Tadić izvodi, ali Mitrović uspeva samo da zakači loptu. Ona ipak pripada Slovencima.

29. minut - Bijol faulira Mitrovića na sredini terena.

27. minut - Lukić i Ilić kombinuju po levoj strani, ali ne prolazi. U nastavku akcije, posle auta, Vhalović glavom pokušava u padu, ali brani Oblak.

25. minut - Mladenović pravi faul na sredini terena, i dobija žuti karton.

23. minut - Korner za Sloveniju, sa leve strane. Ubrzo novi centaršut, sa leve strane, ali hvata Rajković.

16. minut - Čerin visoko diže nogu i faulira Lukića. Naš fudbaler je dobro i nastavlja utakmicu.

15. minut - Pavlović traži Vlahovića u kaznenom Slovenije, ali Oblak skače i hvata loptu.

12. minut - Ponovo opasnost ispred gola Srbije. Ipak istrčava Rajković i hvata loptu. Veljković je gradio loptu ispred Šeška.

7. minut - Ponovo brani Rajković, ovog puta nogom. Posle šuta Mlakara sa desne strane iskosa.

5. minut - Vlahović istrčava do kraja, pritiska Oblaka koji se ipak snalazi i izbacuje loptu u polje.

4. minut - Čerin sa 18 metara, snažno, ali hvata Rajković.

3. minut - Slovenci imaju početnu inicijativu.

15.00 - Počelo je! Slovenci u belom, Srbi u crvenom.

Kapiteni su Oblak i Tadić. Razmenili su zastave.

14.54 - Intoniraju se himne, prvo "Bože pravde".

14.52 - Ekipe izlaze na teren.

14.19 - Pogledajte i fotografije uoči početka meča. Jedno je jasno, da će tim Srbije imati veliku podršku na tribinama stadiona na kojem igra Bajern.

13.51 - Poznati su i sastavi

Srbija (3-5-2) Rajković - Pavlović, Milenković, Veljković - Mladenović, Lukić, Tadić, Ilić, Živković -Mitrović, Vlahović

Slovenija (4-4-2) Oblak - Karničić, Drkušić, Bijol, Janža - Stojanović, Čerin, Elšnik, Mlaka - Šporar, Šeško

13.15 - Fudbalski savez Srbije se oglasio samo nekoliko sati pred meč Srbije i Slovenije u drugom kolu Evropskog prvenstva. Razlog oglašavanja jeste sramno skandiranje navijača na meču između Hrvatske i Albanije, pa su iz FSS-a pisali generalnom sekretaru UEFA, Teodoru Teodoridisu.

12.48 - Oglasio se i Dončić povodom meča Srbije i Slovenije

Odbrojavaju se poslednji sati pred meč drugog kola između Srbije i Slovenije Grupe C na EURO u Nemačkoj, duel koji izuzetno bitan za obe selekcije.

Naravno, u Minhenu je počelo prepucavanje navijača obe reprezentacije, a u centru pažnje je košarkaš Luka Dončić.

On je svojim zemljacima poželeo sreću pred današnji meč.

12.17 - FIFA je danas obelodanila listu najboljih timova, pa je tako potvrđen i napredak Srbije na rang listi najboljih svetskih selekcija.

1. 47 - Podršku fudbalerima Srbije pružio je i Novak Đoković

11.43 - Legendarni Predrag Mijatović se oglasio o slučaju Tadić

- Želja jednog igrača kao što je Tadić, koji je jako kvalitetan igrač i kapiten, lider, to je stvarno tako u poslednjih šest godina. Lično volim igrače koji imaju karakter i visoko mišljenje o sebi. Međutim, u jednom ovakvom takmičenju kao što je Evropsko prvenstvo, gde ima još dve utakmice, pa ako se ima sreće, ide se dalje, onda nekako sve svoje lične ambicije i sve neke svoje stvari za koje misliš da si u pravu, treba reći, ali ne treba reći javno i uzburkati javnost. Svi smo osetljivi kada je reprezentacija Srbije u pitanju i svaka greška u izjavi može dovesti do narušavanja ambijenta, što je katastrofa za jednu reprezentaciju na turniru kao što je Evropsko prvenstvo - rekao je Mijatović u emisiji "Kec na jedanaest"

11.31 - Premijer Srbije Miloš Vučević posetio orlove pred meč

11. 20 - Navijači Srbije napravili feštu u Minhenu

- Luka Dončić jedan je od nas - ori se Minhenom na srpskom jeziku.

10.29 - Navijači Srbije okupljaju se u Minhenu

Današnji datum je poseban za srpski fudbal

09.53 - Današnji datum 20. jun je poseban za srpski fudbal, jer su tada već davne 2015. godine naši momci osvojili Svetsko prvenstvo do 20. godina. Orlići su tada u finalu, 20. juna 2015. godine, u novozelandskom gradu Oklendu savladali selekciju Brazila sa 2:1.
Strelci su za naš tim tada bili Mandić i Maksimović, dok je za "Karioke" gol postigao Pereira. U toj selekciji Srbije igrali su i sadašnji reprezentativci poput Rajkovića, Babića, Veljkovića, Milinkovića-Savića, Maksimovića, Živkovića, Gaćinovića...

09.25 - Jan Oblak je pred meč sa Srbijom otkrio srpsko poreklo.

- Moja majka je iz Republike Srpske i tamo imam baku koju rado posećujem svake godine. Imam i rođake, ujake, tetke. To znači mnogo za mene. U Sloveniji imam porodicu po očevoj strani, u Republici Srpskoj porodicu po majci i ponosan sam na obe strane - rekao je golman Slovenije.

08.40 - Bivši fudbaler Crvene zvezde, Nejc Pečnik podigao je buru izjavom pred današnji meč.

- Čak i ako Srbija bude na 100 odsto neće im biti lako protiv Slovenija. Mislim da su šanse 50:50 u ovom meču. Ali ako Srbi kažu, kako ja čujem, da ni na Guglu ne mogu da nađu Sloveniju, oni verovatno ne misle ništa dobro. Ipak to je njihov problem - rekao je Pečnik za "Nogomaniju"

Matijaž Kek, selektor Slovenaca je znatno umereniji.

- Razumem veliki rivalitet, jasno mi je šta znače bodovi obema ekipama, ali sam siguran u sjajnu atmosferu. Morala bi da bude takva, iako nije uvek slučaj. Ipak dolazimo sa prostora bivše Jugoslavije, što pojačava rivalitet, međutim, važno je da napomenem da je Srbija odličan protivnik i da ćemo imati težak posao. Bitno je da poštujemo protivnika, ali i sebe.

Dragan Stojković Piksi je optimista pred današnji susret, o čemu svedoči i odgovor na pitanje slovenačkog novinara - šta Srbija može:

- Idemo na teren da vas dobijemo, svidelo se vama to ili ne. Učinićemo sve da pobedimo. To je cilj. Nećemo ići sa razmišljanjem o drugom rezultatu. Biće dobra utakmica. Biće dosta Srba, dosta navijača s obe strane, verujem da će posle svi zajedno otići na pivo, pa nek plati ko izgubi.