Umro čuveni golman Birger Jensen: Marakana i Zvezda pamte njegove duele sa Piksijem (VIDEO)

05.04.2023

14:51

0

Autor: D. P.

Jensen legenda Klub Briža

Copyright Printscreen/YouTube

Birger Jensen, bivši golman Kluba Briža, preminuo je u 72. godini nakon duge bolesti, objavio je njegov klub u kojem branio od 1974. do 1988. godine.

U tom periodu odigrao je više od 300 mečeva za plavo-crne, a vrhunac je bilo izgubljeno finale Kupa evropskih šampiona na Vembliju protiv Liverpula 1978.godine.

Marakana pamti Danca

Sa Brižom je osvojio pet titula prvaka države i dva kupa Belgije. Pored toga, devetnaest puta je igrao i za Dansku.

Nakon odlaska iz Briža, kratko je igrao za Lirs i holandski RKC.

Navijači Crvene zvezde srednje generacije i oni stariji, dobro su ga zapamtili u mečevima sa crveno-belima u sezoni 1987/88.

Crveno-beli su tada pobedili prvo 3:1 na Marakani, da bi u revanšu bili deklasirani sa 4:0.

Utakmica u Beogradu bila je jedna od najuzbudljivijih koje su odigrane na stadionu u Ljutice Bogdana.

Gosti su na poluvreme otišli sa 0:1, da bi u drugom poluvremenu crveno-beli predvođeni maestralnim Piksijem došli do 3:1.

Piksi i Jensen "oči u oči"

Prvo je Slavko Radovanović izjednačio početkom drugog poluvremena, da bi u završnici Bora Cvetković i Piksi sa penala obezbedili 3:1 pred revanš u Belgiji.

Pravdu je delio Holanđanin Jan Kajzer, što je bilo baš neobično budući da su igrali jugoslovenski i belgijski klub iz flamanskog govornog područja.

Zvezda je oštećena za dva očigledna penala, a tek u trećem sluičaju Kajzer je omogućio Piksiju situaciju "oči u oči" sa Jensenom.

Bilo je to 3:1 sa bele tačke za domaće.