Prodaja Mančestera bila samo farsa, omraženi vlasnici ostaju?! Isplivali novi detalji, navijači kuljaju od besa!
Prebogati Šeik i najbogatiji Britanac bili samo pioni?
Toliko dugo najavljivana prodaja Mančester junajteda mogla bi na kraju da ispadne samo farsa da bi se porodica Glejzer zadržala na čelu kluba!
Ni Šeik Džesim ni Ričard Retklif nisu podneli ponude za "meki" krajnji rok u sredu, koji je kasnije produžen, a jedino se javio "hedž" fond Eliot Menadžment, koji je ponudio da kupi manjinski deo akcija.
Ovo je zaokret za 180 stepeni od onoga što su navijači očekivali, a sada su sve glasniji u izražavanju sumnje da će klub uopšte biti prodat ako neko ne ponudi astronomskih šest milijardi funti, što je za milijardu više od prethodne cene, koja je rekordna u svetu sporta!
Ali, tu nije kraj, jer neki izvori navode da američki vlasnici neće prodavati Junajted za sumu manju od 6,5 milijardi funti!
Potpuna farsa
Nadmetanje za kontrolu u klubu pretvorilo se u potpunu farsu kada je u sredu uveče odabrani medijator prodaje, američka bankarska grupa Rejn, odlučila da produži krajnji rok za 24 sata.
Najozbiljniji kandidati do tada bili su katarski Šeik Džesim bin Hamad al-Tani i najbogatiji Britanac, ser Džim Retklif. Obe strane su se našle u čudu i ostalo im je da nagađaju šta dalje da rade.
Šeik Džesim je potom povukao svoju ponudu od pet milijardi funti (rekord u svetu sporta za jedan klub), uz obećanje da će klub osloboditi dugova; Retklif, koji je bio blizu izjednačavanja ponude, nateran je u defanzivu i razmatranje opcija.
Ipak, sve do sada bi moglo da se sprovede pod nivo teorije i sve bi ostalo na običnom navijačkom ogovaranju dok se nije pojavio Eliot i doneo realne brige da Glejzeri samo koriste Šeika i Retklifa.
Eliot je nekadašnji vlasnik Milana, a potvrdio je da je ponudio novac za "mali udeo u običnom vlasništvu", a ne samo da ponudi finansije za druge strane koje učestvuju u licitaciji za Mančester.
Firma iz Njujorka nije želela da otkrije koliki udeo u deonicama želi da kupi, niti koliko novca da uloži, njihovo učešće bi omogućilo delimično povlačenje članova porodice Glejzer iz kluba, onih koji žele da unovče svoje deonice.
Ovaj priliv novca bi omogućio Džoelu i Avramu Glejzeru da zadrže svoje funkcije ko-predsednika kluba.
I šta sad?
San piše da je jedna od mogućnosti ovde bila da braća koriste spoljni priliv novca da bi stvorili novu kompaniju i pomoću nje vodili digitalne operacije i prodaju suvenira, dresova i ostalih stvari namenjenih navijačima.
Na kraju je bes doveo dotle da neki nagađaju da je ceo proces u stvari bio način da braća Glejzer podignu cenu kluba i tako dođu u bolju poziciju kad budu uzimali zajam.
Spekulacije su dovele da vrednost Mančester junajteda na Njujorškoj berzi poraste na 3,4 milijarde funti do kraja radnog dana u sredu; samo tri nedelje kasnije, klub je vredeo 2,76 milijardi evra…
Sad, da li Glejzeri žele da prodaju, dovode sebe u bolju poziciju da uzmu kredit ili prosto pumpaju cenu, ostaje da se vidi.
Nije isključeno da se prebogati Šeik iznervira, "razbije kasicu" i "iskešira" omražene vlasnike.
Saznaćemo vrlo uskoro…
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari