Nastavnica srpskog jezika Marija Aleksić u svetosavskoj misiji u Berlinu: Očuvati srpski jezik i naše ćiriličko pismo

27.01.2021

19:30 >> 12:17

0

Njena želja je da na svoje đake prenese i ljubav prema tradicionalnim balkanskim pesmama

Nastavnica srpskog jezika Marija Aleksić u svetosavskoj misiji u Berlinu: Očuvati srpski jezik i naše ćiriličko pismo
Copyright Promo/Marija Aleksić

Nastavnica srpskog jezika Marija Aleksić je deset godina radila u Osnovnoj školi „Vuk Karadžić“ u Blaževu, u opštini Brus. Svojim đacima je poklanjala vreme i nakon završenih školskih časova i sa njima realizovala mnogobrojne vannastavne aktivnosti:

– Po mom mišljenju, to je važan i bitan segment za razvijanje dečje svesti i stvaralaštva. Jedna od tih aktivnosti odnosila se na dugogodišnje vođenje pevačke grupe u Brusu (Etno-grupa „Brus“) i realizaciju mnogobrojnih projekata za mlade u okviru udruženja „Omladinski centar Brus“ na teme inkluzivnog obrazovanja, podsticanja na volonterizam, uređenja lokalne zajednice i zaštite i očuvanja životne sredine za mlade uzrasta od 15 do 30 godina.

A onda je Marija rešila da se okuša u nečemu novom: da predaje našoj deci u inostranstvu:             

– Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije raspisuje redovne konkurse u velikom broju zemalja za nastavnike koji žele da predaju srpski jezik našoj deci i da na taj način čuvaju svoj rodni identitet i maternji jezik od zaborava. Prijavila sam se na jedan od konkursa i odabrana sam od strane stručne komisije Ministarstva prosvete da budem deo obrazovno-vaspitnog rada u inostranstvu, tačnije u Berlinu. Zahvaljujući pevačkoj grupi, upoznala sam veliki broj naših ljudi u inostranstvu, i još tada sam na neki način želela da doprinesem razvijanju i jačanju svesti o svom nacionalnom i kulturnom identitetu. Dopunska nastava na srpskom jeziku upravo to nudi, da se naša deca međusobno povezuju, učeći još bolje srpski jezik i ćirilicu, da čuvaju svoje korene i da kroz proučavanje najvrednijih dela srpske kulturne baštine održavaju trajne veze sa otadžbinom.

Promo/Marija Aleksić

Koliko dece pohađa školu i kog su uzrasta? Koliko puta nedeljno deca pohađaju nastavu?

– Deca koja pohađaju dopunsku nastavu na srpskom jeziku su uzrasta od šest do 14 godina. Zasada imamo pet grupa sa različitim brojem učenika, a naša je želja i cilj da srpsku školu pohađa svako srpsko dete koje živi u Berlinu, jer samo na taj način uspećemo da u potpunosti ostvarimo našu misiju i doprinesemo u celini jačanju i očuvanju srpskog jezika. Nastava se održava jednom nedeljno u svakoj od grupa u trajanju od po tri sata.

Kako osmišljavate časove? Da li im preporučujete da čitaju neke knjige ili neke pesme?

– Časove osmišljavam u skladu sa Programom osnovnog obrazovanja i vaspitanja u inostranstvu i zvanično propisanim udžbenicima koji prate naše časove. Za svaki čas neophodno je izdvojiti po nekoliko sati pripreme i prilagoditi ih različitom uzrastu dece. S obzirom na to da je grupa heterogena i da su različiti uzrasti dece u pitanju, materijal delimo na mlađi, srednji i stariji uzrast dece. Zato je i potrebno mnogo vremena da se za svaku grupu prilagodi odgovarajući materijal, koji mora da bude u okviru iste teme. Mlađem i srednjem uzrastu često preporučujem da pročita pesme, kao i neke kraće priče, dok je stariji uzrast u stanju da čitak lektiru odgovarajućeg sadržaja. Važno je pratiti u kojoj meri je učenik savladao srpski jezik, tako da se na individualnom nivou preporučuje čitanje lektirnog i drugog sadržaja.

Kako ste se organizovali sada, tokom pandemije?

– Nastava se sve do 5. decembra odvijala u učionicama, ali smo nakon toga prešli na onlajn način rada, zbog pogoršane epidemiološke situacije. Trenutno, uz pomoć zvanično odobrenih platformi od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, radimo uz pomoć Gugl učionice, realizujemo i  časove putem Zuma i kontaktiramo s roditeljima i učenicima putem imejla. Onlajn način rada zahteva dosta posvećenosti i strpljenja i važno je da materijal bude što dostupniji učenicima i njihovim roditeljima. Naša deca imaju veliki broj obaveza u nemačkim školama i neophodno je pronaći najbolji put i način da se motivišu i uklope u sadašnju situaciju.

Promo/Marija Aleksić

Kakva je saradnja sa roditeljima?

– Ono što mogu da pohvalim jeste saradnja s roditeljima, koji se, i pored teške i specifične epidemiološke situacije, redovno odazivaju i pomažu svojoj deci u rešavanju brojnih zadataka. Aktivni su, redovno pišu i žele da učestvuju u radu srpske škole u Berlinu. Pored roditelja, veliku pomoć i podršku imam i od Ambasade Republike Srbije u Berlinu, Srpske pravoslavne crkve „Sveti Sava“, Srpsko-nemačke zajednice „Mladost“, Kulturno-umetničkog udruženja „Zlatni opanak“ i, naravno, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, čiji predstavnici su u svakom momentu na raspolaganju i pomažu mi da lakše rešim određene nedoumice. Zahvaljujući svim navedenim institucijama i udruženjima, svi zajedno činimo važnu celinu koja pomaže da se srpska škola još više razvije i neguje srpske vrednosti i načela.

Da li planirate da deci iz Berlina prenesete svoju ljubav prema etno-pevanju?

– U fazi smo pregovora i formirali smo jednu manju pevačku etno-grupu u okviru Srpsko-nemačke zajednice „Mladost“ u Berlinu. Zasada su samo stariji polaznici u njoj. Po završetku pandemije, cilj nam je da uključimo učenike srpske škole iz različitih grupa koji su zainteresovani za ovakav vid aktivnosti. Ima zainteresovanih učenika, koji pokazuju veliku ljubav prema našoj narodnoj tradiciji, i potrudiću se da ih aktivno uključim u vannastavne aktivnosti, koje se odnose na propagiranje naših najlepših srpskih vrednosti, a to su tradicionalne balkanske pesme.

Šta biste želeli da postignete u radu sa decom u Berlinu?

– Moja velika želja su konstantne interkulturalne razmene srpske dece i trajne veze koje možemo i moramo stvoriti sa rodnom grudom. Mnogo je važno da se što bolje upoznamo i da na osnovu zajedničke saradnje i povezanosti napravimo jednu neraskidivost, koja će doprineti očuvanju srpskog jezika i sačuvati ćirilicu od zaborava. I po mom odlasku iz Berlina, nastaviću istim intenzitetom da tražim načine da što više sarađujem sa srpskim narodom u Nemačkoj i da radimo na očuvanju srpskog jezika i našeg ćiriličkog pisma – kaže nastavnica srpskog jezika Marija Aleksić.

Pročitajte i ovo:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike