
Pobednik "Evrovizije" traži izbacivanje Izraela, neće ih u svojoj zemlji sledeće godine: Mora se desiti promena!
Mnogi se slažu sa njim

Samo nekoliko dana nakon što je spektakularno trijumfovao na Evroviziji 2025. i podigao čuveni trofej u obliku staklenog mikrofona, austrijski pevač Džej Džej (pravim imenom Johan Piječ) ponovo je u fokusu javnosti – ovog puta zbog jasnih političkih poruka i poziva da Izrael ne učestvuje na narednom takmičenju.
U intervjuu za španski list "El Pais", Džej Džej je otvoreno izjavio da bi voleo da se sledeća Evrovizija održi u Beču, ali bez prisustva Izraela.
– Voleo bih da se Evrovizija sledeće godine održi u Beču, ali bez Izraela. Lopta je sada na strani Evropske radiodifuzne unije. Mi umetnici možemo samo da govorimo o tome – rekao je on.
Tanjug/AP Photo/Martin Meissner
Tokom takmičenja svi učesnici su morali da potpišu kodeks ponašanja koji zabranjuje javno iznošenje negativnih stavova o drugim državama učesnicama, kako bi se očuvao duh jedinstva. Ipak, sada kada su reflektori utihnuli, Džej Džej je odlučio da progovori otvoreno.
Njegovi stavovi se poklapaju sa onima koje je prethodno izneo prošlogodišnji pobednik Nemo iz Švajcarske, koji je takođe podržao zahteve da se Izrael isključi zbog ratnih zločina i genocida tokom sukoba u Gazi. Od oktobra 2023. u Gazi je, prema procenama, poginulo više od 53.000 ljudi.
Pre početka Evrovizije 2025, čak 78 bivših učesnika potpisalo je otvoreno pismo Evropskoj radiodifuznoj uniji sa zahtevom da se Izrael izbaci iz takmičenja. Među potpisnicima su bile i španska pevačica Blanka Paloma i australijska umetnica Montenj. U pismu se navodi da „nastavljanjem predstavljanja izraelske države, EBU normalizuje i pere njene zločine“.

Više međunarodnih organizacija optužilo je Izrael za ratne zločine i genocid tokom sukoba koji je počeo nakon napada Hamasa na jug Izraela.
Austrija je odnela pobedu u dramatičnom finalu Evrovizije 2025, upravo u tesnoj završnici sa izraelskom predstavnicom, koja je osvojila najveći broj glasova publike. To je izazvalo sumnje i negodovanje među više zemalja učesnica.
– Evrovizija mora da promeni sistem glasanja. Potrebna je veća transparentnost u vezi sa televotingom. Ove godine sve je bilo vrlo čudno – rekao je Džej Džej u intervjuu.
Televizije iz Španije, Islanda, Belgije, Finske i Irske zatražile su reviziju rezultata nacionalnog glasanja, navodeći da dozvola za do 20 glasova po osobi otvara prostor za političke manipulacije. Istraga nezavisne mreže Spotlajt, koja deluje u okviru EBU, otkrila je da je agencija povezana sa izraelskom vladom sprovodila digitalnu kampanju kako bi povećala broj glasova za izraelsku predstavnicu.
Kao pripadnik LGBTQ+ zajednice, Džej Džej ističe da želi da iskoristi novu slavu da se bori za prava kvir populacije.

– Iskoristiću ovu ogromnu platformu da se borim za jednakost. I dalje postoji ogromna stigma, a Evropa sve više ide unazad, postaje konzervativnija. To je veoma razočaravajuće i mora se nešto učiniti - kazao je on.
Jedna od kontroverzi ovogodišnjeg takmičenja bila je i zabrana unošenja bilo koje zastave osim državne, uključujući i zastavu duginih boja. Džej Džej je pokušao da zaobiđe to pravilo.
– Pokušao sam da prošvercujem zastavu. Bila mi je u džepu, ali me je neko iz organizacije video i zaustavio tik pred izlazak na scenu. Rekli su mi: „To nije zastava tvoje zemlje, ne možeš da je izneseš.“ Bio sam blizu da uspem - tvrdi pevač.
Džej Džej je prvi pobednik Evrovizije azijskog porekla – rođen je u mešovitom austrijsko-filipinskom domaćinstvu. Deo detinjstva proveo je u Dubaiju, a potom se vratio u Beč, gde je prvi put gledao Evroviziju i slobodno izrazio svoju seksualnost.
Za uzora ističe Končitu Vurst, pobednicu iz 2014, i Nema iz 2024:
– U polufinalu su me upoređivali sa njima i to mi je bio dobar znak. Ipak, moj stil je klasična muzika sa modernim elementima, dok je kod Nema obrnuto – zaključio je Džej Džej.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari