Vlada Crne Gore hitno naložila: Bez odlaganja Cetinjski manastir preneti u državno vlasništvo

14.09.2021

09:04 >> 11:00

0

Cetinjski manastir je sada upisan kao vlasništvo Opštine Cetinje, jer nije sprovedena odluka doneta 2005. godine

Vlada Crne Gore hitno naložila: Bez odlaganja Cetinjski manastir preneti u državno vlasništvo
cetinje manastir - Copyright 24sedam/Goran Sivački

Dan uoči današnjeg zasedanja cetinjske skupštine, koja će razmatrati inicijativu da se Cetinjski manastir preda na upotrebu nekanonskoj CPC, vlada je Upravi za katastar i državnu imovinu naložila da se bez odlaganja Cetinjski manastir prenese u državno vlasništvo.

Cetinjski manastir je sada upisan kao vlasništvo Opštine Cetinje, jer nije sprovedena odluka doneta 2005. godine.

Takođe, naloženo im je da u listu nepokretnosti unesu zabelešku otuđenja i opterećenja, prenele su podgoričke Vijesti.

Nalaže se Upravi za katastar i državnu imovinu da odmah i bez odlaganja izvrši zabeležbu zabrane otuđenja i opterećenja u “G” listu Lista nepokretnosti broj 915 KO Cetinje I, i to na svim katastarskim parcelama do okončanja postupka promene upisa u katastru. Nalaže se Upravi za katastar i državnu imovinu da odmah i bez odlaganja izvrši ispravku upisanog nosioca prava svojine na način što će umesto Prestonice Cetinje kao nosioca prava svojine vratiti upis na Državu Crnu Goru shodno rešenju Uprave za nekretnine Podgorica – Područna jedinica Cetinje od 24. 11. 2005, pri čemu se navedenim upisom ne dira u prava upisanog titulara korišćenja – navodi se u dopisu koji je direktoru Uprave Koči Đurišiću uputila generalna sekretarka Vlade Žana Praščević Milačić.

Skupština Cetinja danas treba da raspravlja o građanskoj inicijativi za prenos prava svojine Cetinjskog manastira na kanonski nepriznatu Crnogorsku pravoslavnu Crkvu.

Osnov za raspravu je peticija koju je potpisalo 600 Cetinjana, odnosno tri odsto punoletnih građana s pravom glasa.

Iz cetinjskog DPS-a su poručili da će se truditi da zaštite interes građana.

Odbornici SDP-a i SD-a najavili su da će podržati inicijativu, dok će odbornici GP URA i Demokrate svoj stav saopštiti tokom zasedanja, prenosi RTCG.

Uprava za katastar i imovinu Crne Gore poslala je Skupštini Prestonice Cetinje, predsednici Dejani Dizdar obaveštenje o belešci zabrane otuđenja i opterećenja u LN broj 915 KO Cetinje 1, prenose crnogorski mediji. V.D. direktora Uprave za katastar i imovinu Crne Gore Koča Đurišić poslao je obaveštenje, u kojem se između ostalog navodi da je Vlada Crne Gore, 13. septembra odlučila o Informaciji Zaštitnika – imovinsko-pravnih interesa vezano za nepokretnosti iz LN broj 915 KO Cetinje 1 koji je predmet rasprave u cetinjskom parlamentu. 

Cetinjska skupština je ranije donela zaključak kojim je od policije i vlade tražena zabrana ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija u Cetinjskom manastiru.

Zahtev je u pozivu za sednicu naveden kao druga tačka dnevnog reda: „Građanska inicijativa za vraćanje Cetinjskog manastira Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi“, pisao je ranije Cetinjski list (RTV Cetinje).

pročitajte još

U obrazloženju zahteva, u koji je Radio Cetinje imao uvid, navedeno je da bi se, ispunjavanjem inicijative kroz usvajanje legitimne odluke lokalnog parlamenta, uspostavilo poštovanje Ustavom garantovanih ljudskih prava, kao i ispravljanje istorijske nepravde, preneo je podgorički portal Dan.

Potpisnici peticije ističu da su svetinju čije vraćanje traže CPC-u, gradile generacije Cetinjana i Crnogoraca, među kojima i preci ili deo predaka potpisnika ove inicijative, „da bi ona već decenijama bila nedostupna i zabranjena za korišćenje vernicima i sveštenstvu CPC i suverenističkim građanima naše Prestonice”.

Abazović se izvinio Cetinjanima zbog 5. septembra

Potpredsednik crnogorske zadužen za koordinaciju službi bezbednosti Dritan Abazović izvinio se u svoje ime građanima Cetinja zbog događaja na dan ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija i poručio da “Crna Gora nije samo Crkva, niti samo komite, niti samo Crnogorci, niti samo Srbi”.

Abazović je u objavi na fejsbuk stranice Građanskog pokreta URA, čiji je lider, napisao da je nakon 5. septembra ostao “gorak ukus” i da su, kako je naveo, “povređena osećanja Cetinjana”.

pročitajte još

-Žao mi je i izvinjavam se u svoje ime. Crna Gora nije samo Crkva, niti samo komite, niti samo Crnogorci, niti samo Srbi. Crna Gora smo svi zajedno. Moramo iznalaziti rešenja i sačuvati Crnu Goru, napisao je Abazović.

Na Cetinju su tokom dva dana, 4. i 5. septembra, održani protesti protiv ustoličenja mitropolita crnogorskko-primorskog SPC Joanikija u Cetinjskom manastiru, putevi su bili blokirani barikadama od automobilskih guma, koje su u jeku demonstracija zapaljene, kamenja, kontejnera i automobila.

Učesnici ovih demonstracija, koje je svojim prisustvom na Cetinju podržao i predsednik Crne Gore Milo Ðukanović, onemogućili su da se ustoličenje, kao isključivo crkvena ceremonija, održi na uobičajeni način u prisustvu arhijereja SPC, predstavnika pravoslavnih crkava u svetu i vernog naroda.

Instalirajte iOS ili android aplikaciju – 24sedam

pročitajte još

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike