aktuelno

Završno ročište na suđenju Dodiku i Lukiću u Sarajevu

19.02.2025

15:56

0

Autor: 24sedam

Dodiku i Lukiću se sudi zbog "nepoštovanje odluke" Kristijana Šmita.

Završno ročište na suđenju Dodiku i Lukiću u Sarajevu
Milorad Dodik - Copyright Printscreen/YouTube/RTRS vijesti

U Sudu BiH u toku je iznošenje završnih reči na suđenju predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika Milošu Lukiću. Tužilaštvo BiH zatražilo je zatvorske kazne za Dodika i Lukića, uz 10 godina zabrane obavljanja javne funkcije. Dodika je isped zgrade Suda sačekao veliki broj građana u znak podrške.

Dva su moguća ishoda današnjeg ročišta. Ukoliko i Tužilaštvo i odbrana danas završe iznošenje završih reči, sudija Sena Uzunović formalno može izneti presudu i danas, ali pravnici kažu da je realnije da će se to dogoditi u zakonskom roku od tri dana.

Ukoliko danas ne bude dovoljno vremena, iznošenje završnih reči bi se moglo nastaviti i naredne sedmice.

Banjaluka najavljuje je da će Republika Srpska u roku od 24 časa sazvati posebnu sednicu Skupštine ukoliko Sud BiH donese osuđujuću presudu protiv Milorada Dodika i donošenje radikalnih odluka.

Jedna od njih je i da će srpski predstavnici napustiti rad u zajedničkim institucijama u Sarajevu.

Za kasno večeras zakazana je sednica Vlade Republike Srpske.

"Nije to samo nasrtaj na Narodnu skupštinu, instituciju i vršioca predsednika Republike Srpske, kao i Službeni glasnik. To je nastraj na Republiku Srpsku koja se brani od daljeg čerupanja njenih nadležnosti, i svođenja na mesnu zajednicu", kaže profesor Ustavnog prava Radomir Lukić.

Sudski proces protiv Dodika i Lukića počeo je 16. oktobra 2023. godine i to nakon što je Skupština Srpske usvojila zakone o neobjavljivanju odluka visokog predstavnika i neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH.

Kristijan Šmit je poništio ove zakone. Dodik je potpisao ukaz o stupanju na snagu tih zakona, a Lukić ih je objavio u Službenom glasniku Republike Srpske.

Pravnici kažu da je Dodik imao pravo da potpiše Ukaz ali da nema pravo da ocenjuje skupštinske zakone.

Još je apsurnija situacija je kod Miloša Lukića, smatraju pravnici, jer kao direktor Službenog glasnika niti može da ocenjuje skupštinske zakone niti da procenjuje da li je Kristijan Šmit visoki predstavnik ili ne.

Zvaničnici Republike Srpske, pravnici i analitičari smatraju da ovo nije samo proces protiv Dodika, već protiv Republike Srpske i Dejtonske BiH.

Saglasni su da je najelegantniji način da izlazak iz ovog političkog procesa da Tužilaštvo BiH odustane od optužnice.

S obzirom na dužinu vremena traženu za iznošenje završnih reči, procenjuje se da bi se nastavak mogao očekivati naredne srede.

Sud je u obavezi da presudu donese u roku od tri dana od završetka iznošenja završnih reči.

 

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike