Gujon: Kosovska policija preti Srbima oružjem – pravda i dalje nedostižna!
Reč je o rasističkim napadima usmerenim na zastrašivanje Srba, smanjivanje njihovog prisustva na severu pokrajine
Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju, Arno Gujon, izjavio je da je njegova Kancelarija, na osnovu podataka dobijenih od Kancelarije za Kosovo i Metohiju, sažela informacije o napadima na Srbe na AP KiM i kreirala mapu na engleskom jeziku. Ova mapa poslata je medijima i diplomatama kako bi se pružila jasna slika trenutne situacije u pokrajini.
Gujon je istakao da nasilje nad Srbima traje decenijama, ali da je intenzivirano od kada je Aljbin Kurti preuzeo funkciju premijera privremenih prištinskih institucija. Od tada je zabeležen 81 napad na Srbe, a nijedan slučaj nije procesuiran.
"Ljudi su pretučeni, ranjeni vatrenim oružjem i bombama. Na Badnji dan prošle godine, Stefan i Miloš Stojanović pogođeni su automatskom puškom. Takva nedopustiva situacija u srcu Evrope početkom 21. veka je porazna", izjavio je Gujon za TV Pink.
Napomenuo je da veliki deo počinilaca dolazi iz kosovskih policijskih snaga, koji su, prema njegovim rečima, i dalje na slobodi i nastavljaju da prete oružjem.
Problemi sa pravdom
Najveći problem, prema Gujonu, jeste to što nijedan od 81 napada nije dobio sudski epilog. Na mapi koju je sastavila Kancelarija plavom bojom su označeni napadi koje su počinili pripadnici tzv. kosovske bezbednosne snage, dok su crvenom obeleženi oni koje su izvršili civili.
"Od ukupno 81 napada, 45 su izveli albanski ekstremisti bez uniforme, dok je 36 napada delo uniformisanih pripadnika tzv. kosovske policije", precizirao je Gujon i dodao da je to sramota za Evropu i međunarodnu zajednicu koja bi trebalo da održava red i bezbednost za sve građane na KiM.
Sistematski pritisak na Srbe
Prema njegovim rečima, reč je o rasističkim napadima usmerenim na zastrašivanje Srba, smanjivanje njihovog prisustva na severu pokrajine i proterivanje kroz tihi proces "Oluje."
"Kreiranje nepodnošljivih uslova za život predstavlja ratni zločin protiv čovečnosti, prema Rimskom statutu. Očekujemo od međunarodne zajednice pravne posledice po Albance, kako bi se promenila situacija na terenu", naglasio je Gujon.
Nedovoljna pažnja stranih medija
Gujon je istakao da Kancelarija za javnu i kulturnu diplomatiju radi na informisanju međunarodne javnosti o dešavanjima na Balkanu, naročito na Kosovu i Metohiji. Problem, kako kaže, leži u tome što evropska i američka javnost više ne smatra KiM aktuelnom temom.
"Za njih je to prošlost, ali za nas je to stvarnost. Na svakih 15 dana dešava se fizički napad na Srbe, dok su paljenja imovine i krađe mnogo učestaliji", podsetio je Gujon i dodao da su pripadnici tzv. kosovske policije nedavno brutalno pretukli Miloša Subotića.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari