Udar na Beograd: Hrvati se opasno naoružavaju i prete Srbiji, a ovo je srpski odgovor na hrvatski HIMARS!

12.08.2024

15:11

0

Vojni stručnjaci u Srbiji nemaju dilemu da Zagreb kupuje oružje kao deo projektovanog pritiska na Beograd

Udar na Beograd: Hrvati se opasno naoružavaju i prete Srbiji, a ovo je srpski odgovor na hrvatski HIMARS!
Naoružanje i vojna oprema - Copyright Profimedia

Hrvatska se opasno naoružava! Posle kupovine francuskih "rafala", turskih "barjaktara" i američkog "himars" sistema, Zagreb će u svoj arsenal uvrstiti i nove nemačke tenkove "leopard 2A8"! Vojni stručnjaci nemaju dilemu, to oružje Zagreb nema protiv koga da upotrebi, osim protiv Srbije i Srba.

Milijarde za vojsku 

Tamošnji "Jutarnji list", pozivajući se na svoje izvore, piše da je posao završen! List podseća da je tokom govora na godišnjici progona Srba iz Krajine u "Oluji" premijer Hrvatske Andrej Plenković najavio nabavku modernog zapadnog tenka za kopnenu vojsku. "Jutarnji" otkriva da je reč o nemačkom tenku "leopard". Hrvatska vojska, podsetimo, u ovom trenutku u sastavu ima oko 70 tenkova M 84.

Zagreb je prethodno nabavio francuske borbene avione "rafal", PVO sistem "mistral" i ugovorio nabavku dodatnih helikoptera "blek hok". Do kraja godine sa Sjedinjenim Državama će biti potpisan ugovor vredan oko 300 miliona dolara za nabavku višecevnog raketnog bacača "M142 himars". 

Iako za sada ne postoje gotovo nikakve informacije o količini lansirnih vozila i vrsti raketa koje bi Hrvatska mogla kupiti od SAD, na osnovu brojke od 300 miliona može se pretpostaviti da je reč o osam do deset lansirnih vozila (20 miliona dolara po komadu) i oko 300 raketa iz porodice GMLRS (oko 400.000 dolara po komadu). Postoji mogućnost i da Vašington odluči da Hrvatskoj isporuči i taktičke balističke rakete ATACMS.

Da sve bude još opasnije, Zagreb obnavlja kasarnu u Belom Manastiru u Baranji, na granici sa Srbijom, gde će za početak preseliti mehanizovani bataljon "Sokolovi" sa američkim vozilima "M2A1 bredli". U ovu kasarnu potom bi bio dostavljen i deo lansera "himars". 

Udar na Beograd

Vojni stručnjaci u Srbiji nemaju dilemu da Zagreb kupuje oružje kao deo projektovanog pritiska na Beograd. S obzirom na to da je domet projektila "himars" 200 kilometara, jasno je da Hrvatska u okruženju nema koga drugog da gađa osim Srbije, ističu oni.

- Hrvatska je članica NATO i mora da dobije dozvolu od Alijanse za svako oružje koje želi da kupi. Na našu zemlju Zapad gleda kao na "malu Rusiju" i zato Zagreb dodatno naoružavaju - smatraju vojni analitičari iz Srbije. 

General-potpukovnik u penziji Milomir Miladinović takođe se osvrnuo na to što Zagreb uzima "himarse". I on je ubeđen da je reč o pritisku na Srbiju, baš kao što su to i NATO baze u Albaniji i Rumuniji.

- Koja je to država protiv koje bi upotrebila naoružanje? Sigurno neće, kao članica NATO, protiv Italije i Slovenije, a ni Bosne i Hercegovine, jer je južna granica BiH, gde žive i Hrvati, praktično otvorena. To oružje ne kupuju da bi ga dali, na primer u Ukrajini. Jasno je za koga je ono namenjeno - ističe Miladinović.

Vučić: Neka kupuju i Srbija će imati iznenađenja!

Printscreen/ Tanjug video
 

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić osvrnuo se pre nekoliko dana na vest da će Hrvatska nabaviti višecevni raketni bacač "M142 himars". On je poručio da Zagreb ima pravo da se naoružava, ali je dodao i da će Srbija nabaviti mnogo više vojnog oruđa u narednom periodu. 

- Zamislite da smo mi nabavljali nešto tog tipa, koliko bi izašlo tekstova da ugrožavamo sve i svakoga. Hrvatska ima pravo da se naoružava. Oni su dobili 12 polovnih (aviona) 'rafala', nisu još, ali dobiće u narednom periodu i dobiće "himars" za tri godine. To je veoma precizno oruđe i veoma pokretno. Reč je o fantastičnom oruđu - istakao je Vučić i naveo da će i Srbija u narednom periodu "imati iznenađenja".

Srpski odgovor na "himars"

Profimedia
 

Raketni sistem "šumadija", sa čijim razvojem se stalo kada su tenzije u regionu splasnule, mogao bi biti srpski odgovor na "himars". Možda je vreme da Beograd ponovo aktivira razvoj ovog raketnog sistema i dovede ga do serijske proizvodnje.

Raketni sistem "šumadija", čija je raketa vođena u prvom delu putanje, balistički i ide do 90 kilometara u visinu, praktično probija atmosferu, a onda u poslednjem delu putanje zapravo ima inercioni navigacioni sistem. Vođena je, praktično, kao neka vrsta krstareće rakete u poslednjoj fazi leta. Šumadija koristi dva tipa raketa, a domet je od 280 do 300 kilometara. 

Bonus video: 

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike