Recept dana: Baklava

22.11.2020 | 07:08 >> 19:42

Autor: Katarina Obradović

Kraljica svih pita

Copyright Pixabay

Možda će se nutricionisti namrštiti nad tolikom količinom šećera, ali ova svojevrsna šećerna bomba, pravi je ugođaj za nepca. Zovu je sarajevska, mostarska, svadbena, stambolska, đul-baklava, bademli-baklava, kajmak-baklava, džandar-baklava, divit-baklava, sevdidžan-baklava, mada imamo i tursku, grčku, makedonsku, egipatsku odnosno arapsku, azerbejdžansku, jermensku, turkmensku, kazahsku, avganistansku… i naravno srpsku.

– Prolazeći, 1660. godine kroz Beograd, čuveni turski putopisac Evlija Čelebija pominje, među domaćim specijalitetima, i beogradsku baklavu. U velikim kulama, svedočio je, pravljena je neka vrsta baklave, velika kao točak od kola, a savijana „od hiljadu jufki”, razvijenih od nišeste (skroba) i čistog belog brašna sa mladim maslom i bademima, „tako da bude vrlo slatka, velika i krhka” – ispričala je istoričarka Olga Zirojević.

Pročitajte: Torte iz bajke, kao da je pravila zla veštica: Toalet papir, mlada ili sumo rvač, predstavljamo najgore mladenačke torte ikada

Prema nekim izvorima pripremana je još u osmom veku pre naše ere, na način starih Asiraca. Prve baklave pravili su tako što su stavljali između više tanjih listova hlebnog testa, seckane orahe, pistaće i med i to pekli u svojim primitivnim pećima. Onda su je, verovatno, grčki trgovci preneli u Grčku. Tamo je već razvijana kora tanka kao list, ni nalik na onu asirsku grubu koru. Svojataju je i Jermeni, za koje je njeno ime čak i jermenska reč – navodi Olga Zirojević.

Copyright Pixabay

Nema ko ne voli baklavu, a danas vam donosimo odličan recept kom sigurno nećete odoleti. Uvek je rado viđena na svakoj prazničnoj trpezi.

Sastojci:

  • 1 kg gotovih kora za baklavu
  • 900 g mlevenih oraha
  • 100 g krupno seckanih oraha
  • 150 g šećera
  • 250 g putera
  • 100 ml ulja

Za preliv:

  • 1 kg šećera, voda i limun

Način pripreme:

Pripremiti preliv – sipajte šećer u lonac i prelijte ga vodom (da vode bude dva prsta iznad šećera).

Kuvajte oko 20 minuta na jačoj vatri, može i manje, preliv ne sme da bude previše gust. Gustina treba da bude između sirupa i vode.

U skuvan preliv dodajte limun isečen na kriške. Ostavite da odstoji, jer preliv mora dobro da se ohladi pre nego što se njime prelije baklava.

Iseći kore po meri pleha u kojem će se baklava peći. Istopiti puter na laganoj vatri, paziti da ne promeni boju i promešati ga s uljem. U pleh prvo staviti tri kore koje treba premazati puterom i uljem (neka ova smesa bude topla, to će dati hrskavost kori), pa na prve tri kore staviti sve seckane orahe. Preko staviti dve kore, pa namazati smesom od putera i ulja (možete smesu da stavite i na svaku koru), pa posuti mlevene orahe, koje ste prethodno pomešali sa 150 grama šećera. Ponavljajte postupak dok ne potrošite materijal.

Možda vas zanima: Recept dana: Štrudla s makom

Baklavu pokrijte sa tri kore i to tako što svaku, nakon stavljanja, premažete puterom, osim poslednje.
Pre sečenja, pritisnite baklavu dlanovima i izravnajte sve. Baklavu potom secite u oblik dijamanta.

Pecite je najpre na 190 stepeni, nekih desetak minuta, a potom još 45 minuta na 150 stepeni.

Vruću baklavu zalijete hladnim prelivom. Najbolja kad odstoji dan ili dva na hladnom mestu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam