Tajne misteriozne Rotonde sa Kosmaja: Velelepna izložba u Narodnom muzeju Srbije (FOTO)
Postavka je podeljena u tri celine
Izložba "Od mnogoboštva do hrišćanstva: Rotonda u Stojniku" otvorena je sinoć u atrijumu Narodnog muzeja Srbije. Izložbu je otvorio ministar kulture Nikola Selaković koji je istakao da je ponosan na to što je Srbija arheološki bogata zemlja.
- Ovo je govor posvećen vama koji ste došli u Beograd da učestvujete u izvanrednoj izložbi i da pridate pažnju hrišćanstvu i arheologiji. Kada je reč o arheologiji, znam da imamo dobar i miran period u Srbiji, zato što svaki put kada smo se suočavali sa ratnim konfliktima nismo mogli da obratimo pažnju na ovu izvanrednu umetnost koja nas predstavlja i sa kojom je Srbija privilegovana - rekao je Selaković.
Hram nekog od božanstva podzemnog sveta
Direktorka Narodnog muzeja Srbije Bojana Borić Brešković rekla je da je izložba izuzetan primer koji govori o rađanju i širenju hrišćanstva na našim prostorima.
- Stojnička Rotonda je jedini do sada poznat sakralni objekat u kosmajskoj oblasti iz vremena rimske dominacije. Antički motivi na mozaiku pokazuju da je reč o hrišćanskoj crkvi iz četvrtog veka. Rotonda bi možda bila jedina sačuvana najstarija hrišćanska crkva do šire teritorije Beograda, međutim drugi motivi, arhitektonski elementi i dekoracije ukazuju i sugerišu da je sama građevina podignuta ranije, moguće kao hram nekog od božanstava podzemnog sveta - istakla je u svom obraćanju Borić Brešković.
Posetioci izložbe imaće priliku da pogledaju priču o Rotondi kroz izložbene celine koje čine Rimski carski rudnici na Kosmaju, Rotonda u Stojniku i Arheološko nasleđe Kosmaja. Pored toga, moći će da pogledaju arheološki pejzaž Kosmaja u rimsko doba, rimske carske rudnike i osnovne elemente rudničke kulture od prvog do trećeg veka. U okviru postavke su i zavetni podni mozaici, prepletene verbalne i vizuelne hrišćanske poruke, kao i širenje hrišćanstva u kasnorimsko vreme, ali i istorija arheoloških istraživanja i konzervacija mozaika, kao i nova istraživanja.
Autori izložbe su Tatjana Cvjetićanin, Maja Franković i Adam Crnobrnja, a saradnice su Olga Špehar i Jelena Premović.
Arheološka istraživanja Kosmaja započeo je akademik Nikola Vulić pre više od jednog veka, sistematskim iskopavanjima utvrđenja i njegove najbliže okoline, od 1911. do 1913. godine, dok se istraživanja nastavljaju početkom 1950, pod vođstvom Milivoja Veličkovića.
Izložba je otvorena do 3. novembra.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari