Troje mladih ubilo se u istom danu i potreslo Srbiju: Stručnjaci otkrili razloge

18.03.2024

08:00

0

Samoubistva, koja su se dogodila potresla su Srbiju, jer je reč o mladim osobama

Troje mladih ubilo se u istom danu i potreslo Srbiju: Stručnjaci otkrili razloge
Copyright Pixabay

“Crni dan u Beogradu”, “Devojka (18) pala sa zgrade”, veruje se da je samoubistvo”, “, “Mladić se ubio iz karabina na Dedinju“... Ovi naslovi su osvanuli u svim domaćim medijima za samo 12 sati 18. marta 2021. godine i potresli su celu Srbiju. Naterali su nas i da se zapitamo – kako je moguće da se deca sve češće odlučuju da sebi oduzmu život? Da li smo mi kao celo društvo zakazali i zaboravili na njih – srednjškolce i starije adoslescente koji još nisu pronašli sebe i svoj put.

Podaci Nacionalne SOS linije za prevenciju samoubistava kod dece pokazuju da desetine mladih i dece godišnje pozove broj 0800 / 300- 303 sa idejom samoubistva. Starosna granica se, kaže za  24 sedam Goran Knežević, direktor centra “Srce” koji se bavi prevencijom samoubistava, smanjuje – javljaju se uglavnom mlađi adolescenti, a primetan je i porast poziva.

- Posebno su na udaru mladi, kojima je socijalni život u velikoj meri ograničen. Oni su sada potpuno okrenuti virtuelnom svetu i normama koje tamo vladaju – kaže Knežević.

Naš sagovornik ističe da je taj svet izuzetno surov jer se teži savršenstvu i mladima je teško da idu u korak sa takvim zahtevima, pa se osećaju neprihvaćeno, nedovoljno interesantni.

- Njihovi problemi su toliko veliki i izgledaju nerešivi, pa se nažalost neki odluče i na samoubistvo. Nama to sada zvuči nerealno, ali u tom dobu sve je mnogo teže – objašnjava Knežević.

Pogrešni uzori, poluistine

Pixabay
Ilustracija

Psihijatar prim.dr Ivica Mladenović kaže za 24sedam da se adolescenti i maloletnici najčešće odlučuju na ovakve strašne odluke pod uticajem društva, slika koje im se šalju putem medija, kao i sadržaja na internetu i društvenim mrežama.

Samoubistva na tri različita načina

Tri samoubistva koja su se dogodila pre tri godine su potresna. Mlada košarkašica Partizana M. M. (16) rekla je da ide da prošeta psa i obesila se. Mladić Đ. Z. (25) pucao je sebi u glavu iz karabina. Osamnaestogodišnja devojka Lj. K., inače studentkinja, skočila je sa zgrade.

- Prave društvene vrednosti su degradirane i mladi ne znaju gde da se okrenu. Mogu slobodno reći psihopate ih teraju da učestvuju u tim nekakvim suludim izazovima. Prihvatraju sve što im se servira na društvenim mrežama, za njih je to istina jer su u potpunosti okrenuti virtuelnom, a zanemarili su istinski život – ističe dr Mladenović.

Govoreći o slučajevima koji su šokirali Srbiju on kaže da odluku o samoubistvu i mlađi i stariji adoslescenti donose u afektu.

– Koliko znam te osobe nisu psihički obolele, to pokazuje način na koji su izvršile samoubistva. Osobe koje se odluče na suicid su u stanju očaja i veruju da izlaza nema. To je njihov subjektivni doživljaj. Opet postavlja se i pitanje kako maloletna osoba sa 15, 16 ili 18 godina može da izvede balans svog života. To nije moguće – pojašnjava dr Mladenović i dodaje:

- Ovaj slučaj maloletne devojčice koja se ubila je veoma potresan i jasan je pokazatelj da ja zakazalo društvo. Ona nikako ne može biti odgovorna za takvu odluku, odgovorno je celokupno okruženje koje je postalo potpuno izopačeno.

On navodi da su kritika, naprimer, zbog loših ocena, loših odnosa u porodici, odbacivanje drugara, samo okidač za sucid, a stvarni razlozi su mnogo dublji, a roditelji ih često ne prepoznaju.

- Moram da kažem, i roditelji nekad nemaju osećaj i ne znaju da izvedu adolescenta na pravi put. Deca su ličnost od rođenja i roditelji moraju to pre svega da shvate i da daju dve stvari. Prva stvar je ljubav, druga stvar je granica. Ako date detetu ljubav, vi ste završili posao za ceo život, ako mu date adekvatnu granicu, biće dobar čovek koji će se uključiti u društvo. U zdravoj porodici vi nikada nećete doživeti da dete digne ruku na sebe ili da dete ne uspe u životu – kaže prim. dr Mladenović sa Instituta za mentalno zdravlje “Palmotićeva”.

Vapaj za pomoć

Pixabay
Ilustracija

Kriminolog Dobrivoje Radovanović ističe da je planiranje samoubistva jako teško – pogotovu ako se radi o vešanju ili ubistvu iz vatrenog oružja, dok je skok sa zgrade ili terase najjednoistavniji način, ako se tako može reći, da neko oduzme sebi život.

– Kada je reč o skokovima sa zgrada – to je zaista vrlo često i kod starijih i kod mlađih. Lomovi koji se tog trenutka osećaju kod osobe koja pokušava da se ubije , to je nešto zaista složeno. Ima toga i da podsvesno osoba misli da će je možda neko spasiti,  a ponekad je prisutno i privlačenja pažnje ljudi koji su za tu osobu važni – objašnjava Radovanović za 24sedam.

Kao jedan od najčešćih razloga za sucid kod mladih kriminolog navodi depresiju, ali i neki vrstu “sektaškog uticaja društvenih mreža.”

- Na primer onaj Telegram gde su osvanule intimne fotografije žena ili gomila sadržaja na popularnim mrežama koji mladi “gutaju.” Toga ima mnogo više u inostranstvu, ali nažalost i to je zahvaljujući internetu dostupno našoj deci. Oni slepo izvršavaju naređenja iz virtuelnog sveta - naglašava Radovanović.

Šta možemo da uradimo?

Pixabay
Ilustracija

On ističe da je važno znati da je internet jedna vrsta subkulture, ali i da su su informacije iz virtuelnog sveta polutačne.

– Ne smemo konrolisati internet je je civilizacijsko dostognuće, ali možemo naučiti da dajemo prave informacije deci, naročito kako onima u ranoj fazi razvoja tako i onima u adolescentskim krizama. Ako se roditelju obrazuju preko interneta bojim se da ćemo često grešiti – objašnjava kriminolog.

Naši sagovornici se slažu u oceni da je potrebna promena svesti celokupnog društva, kako institucija tako i medija, porodice.

- Ima jako puno poremećaja ponašanja kod mladih koje mogu da završe samoubistvom ili činjenim teških krivinih dela. Kriminologija poznaje jednu zakonitost , a to je da poremećaji u ponašanju u ranom detinjstvu ili činjenje sitnih krivilnih dela dovodi do krupnih i teških dela kada odrastu – navodi Radovanović i dodaje da među te poremećaje spada i bežanje iz škole, od kuće, rano korišćenje alkohola, anksioznost i depresja kod deteta.

- Svi simptomi su jasni i vidljivi. Treba neko da pazi na to. Roditelji su u trci za egzistencijom i ne stižu, nastavnici su nedovoljno plaćeni, kao i socijalni radnici koji su preburkirani slučajevima porodičnog nasilja. Rešenje nam se samo nameće, ali to je izuzetno dug proces koji ne može doći preko noći – zaključuje Radovanović.

Goran Knežević, direktor centra “Srce” ističe da moramo da učimo mlade, ali da edukujemo i starije, da je ok reći “Ne osećam se dobro, treba mi pomoć.”

- I dalje je to tabu u našem društvu, to mora da se menja– rezigniran je Knežević.

- Ono što je važno je da pazimo i na koji način informacije o tim strašnim tragedijama plasiramo, jer kod mladih to može da izazove Verterov efekat, odnosno talas novih suicida –  zaključuje direktor centra “Srce.”

SOS telefoni za osobe koje razmišljaju o samoubistvu

Broj 011/7777-000 je SOS telefon koji radi 24 sata, a na koji se javljaju stručnjaci za sprečavanje samoubistva – lekari Klinike za psihijatrijske bolesti “Dr Laza Lazarević”. Služba urgentne psihijatrije prima pacijente 24 sata bez zakazivanja, bez knjižice i bez plaćanja.

Ukoliko vam je potrebna pomoć, svakog dana možete pozvati i volontere Centra “Srce” od 14 do 23 časa na broj telefona 0800-300-303 ili im se obratiti mejlom na [email protected].

Bonus video

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike