Kalendar za 2021. pokazuje: U Srbiji je neradnih samo sedam dana

02.01.2021

18:59 >> 19:36

0

Autor: J.B.O.

Kalendar za 2021. pokazuje: U Srbiji je neradnih samo sedam dana
Copyright Pixabay

Mislili ste da je 2020. godina bila puna neprijatnih iznenađenja? Ono što treba da znate je da 1. maj 2021. godine “pada” u subotu, duhovito je primetio jedan analitičar. I ako “bacite” pogled u kalendar 2021. godine otkrićete da kada se saberu svi državni i verski praznici, neradnih je samo sedam dana.

Pročitajte još:

Prvi januar je petak, a to znači da ćemo za Novu godinu uživati u krugu najmilijih samo jedan vikend. Sledeća prilika za slavlje dolazi za Sretenje, a kalendar nam je u slučaju ovog praznika blagonaklon jer 15. februar “pada” u ponedeljak, a neradni dan je i utorak 16. februar, što znači da ćemo se odmarati cela četiri dana.

Ono što je posebno interesantno, prvomajski i uskršnji praznici se naredne godine preklapaju, jer se Uskrs proslavlja u nedelju 2. maja, što znači da će vernici pravoslavne veroispovesti s posla odsustvovati na Veliki petak 30. aprila i na Vaskršnji ponedeljak 3. maja.

Katolici će Uskrs proslaviti u nedelju 4. aprila, što znači da na posao ne moraju da odlaze 2. i 5. aprila, odnosno u petak koji prethodi i ponedeljak koji dolazi nakon ovog velikog hrišćanskog praznika. Podsećanja radi, po Zakonu o državnim i verskim praznicima, neradni dani su i Veliki petak, ali i Uskršnji ponedeljak.

Pravoslavci, pored ovih praznika, imaju pravo na slobodan dan na prvi dan krsne slave, a pripadnici islamske zajednice slave prvi dan Ramazanskog bajrama i prvi dan Kurban-bajrama, dok pripadnici jevrejske zajednice ne rade prvi dan Jom Kipura. Poslednja prilika za praznovanje dolazi u četvrtak 11. novembra, kada se obeležava Dan primirja u Prvom svetskom ratu. Radićemo i poslednjeg dana 2021. s obzirom na to da ćemo tu godinu “ispratiti” u petak, a 1. januar 2022. godine “pašće” u subotu.

Pandemija koronavirusa u velikoj meri je poremetila i školski kalendar, pa su đaci i u Srbiji i u Vojvodini otišli na zimski raspust 21. decembra i vratiće se u klupe mesec dana kasnije – ukoliko prosvetne vlasti ne odluče drugačije.

Pixabay

Trenutno niko ne može da kaže kada će učenici otići na prolećni raspust, koji prema kalendaru Ministarstva prosvete treba da počne u petak 30. aprila i da se završi u utorak 4. maja. Ako pandemija ne pokvari planove prosvetara, đaci bi trebalo da odu na raspust 21. juna, a školsko zvono u novoj godini treba da zazvoni 1. septembra.

Zahvaljujući izmenama Zakona o državnim praznicima, kojima su pre nekoliko godina uvedena dva nova praznika – Sretenje i Dan primirja u Prvom svetskom ratu – u Srbiji se praznuje deset dana godišnje. Po slovu istog zakona, u našoj zemlji se praznuju i radno obeležavaju Sveti Sava – 27. januara, Dan sećanja na žrtve Holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu – 22. aprila, Dan pobede – 9. maja, Vidovdan – 28. juna i Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu – 21. oktobra.

Osim Nove godine, koja se proslavlja 1. i 2. januara, žitelji Srbije slave i Dan državnosti 15. i 16. februara, Praznik rada 1. i 2. maja i Dan primirja u Prvom svetskom ratu – 11. novembar. Zakonom je takođe propisano da “ako jedan od datuma kada se praznuju navedeni državni praznici padne u nedelju, ne radi se prvog narednog radnog dana”. Verski praznici koji se obeležavaju neradno jesu prvi dan Božića – 7. januar, i uskršnji praznici – počev od Velikog petka, zaključno sa drugim danom Uskrsa.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike