Međunarodni dan osoba sa invaliditetom: Predložene mere za poboljšanje njihovog položaja
Život sa invaliditetom znači život sa brojnim barijerama
U Srbiji živi oko 700 hiljada osoba sa invaliditetom. Svega devet odsto njih je zaposleno. Suočavaju se sa povećanim rizikom od siromaštva, brojne su prepreke zbog kojih teško ostvaruju svoja prava, upozoravaju na Međunarodni dan osoba sa invaliditetom.
Život sa invaliditetom znači život sa brojnim barijerama. To najbolje znaju oni koji prepreke svakodnevno savlađuju.
Jasmina Barać Perović iz Niša navodi kao problem ne samo arhitektonske barijere ustanova, nego i marketa, banaka, kafića.
- Nema personalizovanih parking mesta. Novi klinički centar jeste dostupan, stari nije, mene su skoro nosili - dodaje Barać Perović.
Goran Pećanac iz Beograda navod i jedan od problema u javnom prevozu.
- Govorna najava stanica u gradskom prevozu, ako utišaju vozači tu najavu i ako on izađe na stanici na kojoj ne treba da izađe, on će da se kreće svojom šemom kao da je izašao na pravoj stanici -kaže Pećanac.
Upućene preporuke nadležnima
Poteškoće i diskriminacija, prate ih i prilikom traženja posla. I žele, kažu ono što i svi ostali - ravnopravan status, zastupljenost u institucijama koje donose odluke, a koje ih se tiču. Zato su uputili preporuke nadležnima.
Ivanka Jovanović iz Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom ističe da treba da ih ima više na mestima gde se odlučuje, a ne samo da budu članovi radnih grupa, iako je i to svakako bitno.
- Ne samo da na pasivan način, odnosno indirektan način menjamo propise. Važno je da, recimo, izborni materijali u toku predizbornih kampanja budu dostupni osobama sa senzornim invaliditetom - napominje Jovanović.
A bolji tretman im obećava predsednica parlamenta Ana Brnabić, uz podsećanje na ono što je do sada urađeno - udžbenici na srpskom znakovnom jeziku, aplikacija za besplatne SOS pozive, elektronske potvrde kojim dokazuju invaliditet.
- Nemaju čak ni sve obrazovne ustanove u Srbiji potpunu pristupačnost za osobe u invalidskim kolicima. Mi još uvek nemamo tokom sprovođenja izbora sve uslove da sve osobe sa invaliditetom samostalno glasaju. To je nešto nedopustivo u 21. veku - kaže Brnabić.
Udruženje mladih i dece kojima je amputiran deo tela ističu da su ortopedska pomagala značajno poskupela, i da prosečan korisnik za sofisticirana pomagala mora da doplati i do 300 hiljada dinara, bez mogućnosti plaćanja na rate. Zato se nadaju izmeni pravilnika koji bi smanjio participaciju.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari