Poslušajte ove savete i pridržavajte ih se, jer slede dani ekstremnih temperatura koje utiču na zdravlje
Zbog toga treba preduzeti mere lične zaštite
Srbija je usred toplotnog talasa. Maksimalne temperature danima će biti iznad 35 stepeni, a za sredu i četvrtak se prognozira paklenih 40 stepeni. Zbog toga će na snazi biti crveni meteo-alarm.
Očekivana biometeorološka situacija može nepovoljno uticati na srčane bolesnike i reumatičare. Neophodno je pridržavanje saveta lekara i izbegavanje direktnog izlaganja suncu u najtoplijem delu dana. Moguće su glavobolja i malaksalost, navodi RHMZ.
I UV zračenje narednih dana biće vrlo visoko u celoj zemlji.
Zato je Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" izdao preporuke kako se treba ponašati pri ovim ektremnim temperaturama da bi se sačuvalo zdravlje.
Kako će naredna dva dana biti na snazi narandžasti meteo-alarm koji ukazuje na opasne vremenske uslove, koji mogu da predstavljaju rizik po zdravlje, moguće su manifestacije toplotnog stresa, naročito kod male dece, trudnica, starih, hronično obolelih pacijenata. Dodaju da su pod posebnim rizikom osobe sa narušenim integritetom svih slojeva kožnog tkiva, odnosno ljudi koji imaju opekotine.
Zbog toga treba preduzeti mere lične zaštite.
Odeća bi trebalo da je napravljena od laganih letnjih materijala svetle boje, a čija struktura dopušta propustljivost vazduha i omogućava uspešnije oslobađanje toplote. Neophodna je redovna rehidracija u toku celog dana, nevezano za stepen fizičke aktivnosti ili osećaj žeđi.
Ukoliko se radi o starijoj populaciji ili nezaposlenima, sve teže kućne poslove (pranje rublja, tepiha, zavesa...) trebalo bi obavljati u hladnijoj polovini dana ujutro ili uveče. Bez preke potrebe, ne bi trebalo napuštati dobro klimatizovan zatvoreni prostor za sve vreme trajanja povišene spoljne temperature. Ukoliko je to neizbežno, obezbediti redovnu rehidraciju u toku boravka na toplom.
Posebnu pažnju treba obratiti na održavanje lične higijene, zatim na higijenske uslove u toku pranja voća i povrća kao i na samu pripremu hrane, jer u uslovima kada je organizmu neophodno besprekorno funkcionisanje sistema termoregulacije, svaka dehidracija kao posledica dijareje na primer, dodatno bi komplikovalo zdravstveno stanje osobe koja je pretrpela toplotni stres.
Za sredu i četvrtak RHMZ najavljuje crveni meteo-alarm jer će temperature ići i do 40 stepeni, što predstavlja veoma opasne vremenske uslove.
"Batut" upozorava da to predstavlja povećanu verovatnoću za nastupanje težih manifestacija toplotnog stresa, poput toplotnog osipa, toplotnog edema, toplotne sinkope, toplotnih grčeva, toplotnog iscrpljenja i toplotnog udara, te navodi mere prevencije.
Preporučuje se često menjanje čiste i suve odeće. Smanjenje intenziteta fizičke aktivnosti ili skraćenje vremena izloženosti dejstvu povišene ambijentalne temperature. Redovni unos tečnosti što znači ledena čaša vode na 20 minuta u ustaljenom ritmu, bez obzira na eventualno odsustvo osećaja žeđi.
Pojava toplotnih edema gornjih i donjih ekstremiteta prevenira se regularno obavljenom aklimatizacijom na uslove povišene spoljne temperature vazduha. Do oporavka dolazi nakon boravka u hladnijem okruženju u trajanju od 1- 2 dana. Na svaku pojavu konfuznosti, nesvestice, izrazito tople i suve kože potražiti hitnu lekarsku pomoć, savetuju iz "Batuta".
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari