Priča o zgradi Generalštaba koju Ričard Grenel želi da obnovi: Simbol Beograda, turistička atrakcija, NATO bombarderi su je rušili tri puta

19.10.2020

12:30 >> 09:39

0

Nakon bombardovanja, zgrada prestaje da bude simbol Beograda i postaje nešto više - simbol otpora. Kao takav stajao je više od dve decenije, a sada, kako stv

Priča o zgradi Generalštaba koju Ričard Grenel želi da obnovi: Simbol Beograda, turistička atrakcija, NATO bombarderi su je rušili tri puta
Copyright Foto :24sedam/Goran Sivački

Noć između 29. i 30. aprila 1999. godine. Beogradom odjekuju detonacije. NATO trupe nemaju milosti prema srpskoj prestonici. Izvode najžešće bombardovanje i ruše toranj na Avali, zgradu Studija B i, u gluvo doba noći, zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane. Nije bilo dovoljno jednom, NATO bombarderi su se narednih dana čak tri puta vraćali kako bi dve zgrade sravnili sa zemljom.

Kada se sve ovo uzme u obzir, ideja o zajedničkoj obnovi koju je ovih dana izneo Ričard Grenel,  specijalni izaslanik američkog predsednika Donalda Trampa, budi nadu u neke bolje dane.

To ne znači da će Beograđani zaboraviti sve kroz šta su prošli. Tog 30. aprila, u Beogradu je poginulo troje ljudi, a čak 40 ih je ranjeno. Ali sve dok urušena zgrada Generalštaba i dalje zloslutno podseća na teška vremena, neće biti ni vreme da se počne sa raskršćavanjem sa prošlošću i početkom gradnje nekih novih mostova.

– Grenel je došao na ideju, o tome smo kratko razgovarali, kako da zajednički obnovimo zgradu Ministarstva odbrane i Generalštaba. To je važno i vredno, naravno, čuvajući istorijske arhitektonske oblike, u skladu sa činjenicom da je ta zgrada pod zaštitom države i Grada – rekao je  predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Foto: 24sedam/Goran Sivački

Zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane, koje se nalaze na listi znamenitosti Beograd, izgrađene su između 1954. i 1963. godine, prema projektu našeg poznatog arhitekte Nikole Dobrovića.

Dva monumentalna stepenasto izgrađena trakta koja su se kaskadno spuštala ka Nemanjinoj ulici stvarala su oblik gradske kapije.

Kontrastni materijali koji su korišćeni pri izgradnji – robustni mrkocrveni kamen iz Kosjerića i bele mermerne ploče sa ostrva Brača imale su posebnu simboliku u vremenu bratstva i jedinstva. Prozorske trake definitivno su najupečatljiviji motiv na fasadama, a oblikovane su u duhu poznog modernizma.

Nakon bombardovanja, zgrada prestaje da bude simbol Beograda i postaje nešto više – simbol otpora. Kao takav stajao je više od dve decenije, a sada, kako stvari stoje, počinje sa restauracijom. I dalje se ne zna koja će biti njegova namena po završetku radova.

Pre dve godine je prvi put objavljen snimak bombardovanja. Njega je objavila Marijana Papić, koja je sve to snimila s prozora aprila 1999. godine.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike