Prvi put: Svet danas obeležava Međunarodni dan pripravnosti za epidemije

27.12.2020

20:30 >> 21:09

0

Generalna skupština UN pozvala je države koje su njene članice da poštuju dan u skladu sa nacionalnim kontekstima i prioritetima kroz obrazovanje i aktivnos

Prvi put: Svet danas obeležava Međunarodni dan pripravnosti za epidemije
Pixabay - Copyright Pixabay

Svet je bogatiji za jedan Međunarodni dan, jer se danas, po prvi put u istoriji, obeležava Svetski dan pripravnosti za epidemije u cilju promovisanja svesti i delovanja na prevenciji, spremnosti i partnerstvu protiv epidemija zaraznih bolesti.

Nakon nešto više od godinu dana od pojave prvog slučaja koronavirusa, u svetu je do danas zaraženo oko 80 miliona ljudi, a preminulo je skoro dva miliona. U Srbiji je do sad zabeleženo 326.060 slučajeva, a virus je odneo 3.030 života.

Kako bi se istakle razarajuće posledice ovog virusa, ali i kako bismo razvili svet o važnosti ulaganja u zdravstveni sektor, Generalna skupština Ujedinjenih nacija pozvala je sve svoje države-članice, među kojima je i naša zemlja, da 27. decembra svake godine “obeležavaju ovaj dan kako bi zagovarale značaj globalnog partnerstva protiv epidemija”.

Pixabay

Ovom prilikom čelnici Svetske zdravstvene organizacije poručili su da je “pandemija koronavirusa svima pokazala važnost ulaganja u sisteme za sprečavanje, otkrivanje i reagovanje na izbijanje zaraznih bolesti”. Kako su dodali u svom saopštenju na zvaničnoj stranici ove organizacije, “blisko sarađuju sa vladama kako bi podržali napore na izgradnji snažnih sistema za pripravnost na vanredne situacije i epidemije”.

“Ovo nije poslednja epidemija”

Wikimedia

Direktor ove zdravstvene organizacije, Tedros Adanom Gebrejesus upozorio je danas da pandemija koronavirusa nije poslednja pandemija i da države treba da ulažu u javno zdravstvo, kako bi bile spremne za buduće zdravstvene krize.

– Istorija nas uči da to neće biti poslednja pandemija, a epidemije su životna činjenica – rekao je on u video poruci povodom prvog Međunarodnog dana pripravnosti na epidemije.

Takođe, ocenio je da bi veća ulaganja u javno zdravstvo, uz podršku vlada i društva, mogla “da obezbede da naša deca i njihova deca naslede bezbedniji, otporniji i održiviji svet”.

 

Korona razorila zdrastvene sisteme

Takođe, generalni sekretar Ujedinjenih nacija, Antonio Guteres na ovaj dan poručio je da, nakon što je koronavirus razorio zdravstvene sisteme i uništilo dugoročni socijalni i ekonomski razvoj širom sveta, osetila se potreba za sistemom koji bi pomogao u izgradnji otpornih zdravstvenih sistema i omogućio organizacijama da dođu do onih koji su osetljivi.

Tanjug/Attila Balazs/MTI via AP

– Postoji velika potreba za podizanjem svesti, razmenom informacija, naučnog znanja i najboljih praksi, kvalitetnim obrazovanjem i programima zagovaranja epidemija na lokalnom, nacionalnom, regionalnom i globalnom nivou kao efikasne mere za sprečavanje i odgovor na epidemije – piše u saoptenju Ujedinjenih nacija, koje je potpisao generalni sekretar ovog tela.

Nedostatak pažnje, opasna budućnost

Još, u saopštenju se navodi da bi nedostatak međunarodne pažnje o ovoj potrebi doveo do toga da buduće pandemije, po intenzitetu, nadmašivše prethodne.

Inicijativu pokrenulo 15 država
Generalna skupština UN je 7. decembra usvojila rezoluciju kojom se današnji dan proglašava Međunarodnim danom pripremljenosti za epidemije, u vreme kada je kovid19 pokazao nedostatak pripreme u toj oblasti. Rezoluciju, koja nema obavezujući karakter, zajedno su predložile Kambodža, Kanada, Španija, Palestina, Ekvatorijalna Gvineja, Nikaragva, Niger, Katar, Južna Koreja, Sent Vinsent i Grenadini, Senegal, Singapur, Tadžikistan i Vijetnam.

Zato su pozvali sve države da se uključe u promovisanje važnosti, a kako su naveli, u ovu akciju mogu se uključiti i umetnici – glumci, škole, univerziteti, kao i javni i privatni sektori, ali i sami građani.

– Svaki međunarodni dan mnogim glumcima nudi priliku da organizuju aktivnosti povezane sa temom dana. Organizacije i kancelarije sistema UN, i što je najvažnije, vlade, civilno društvo, javni i privatni sektor, škole, univerziteti i, uopštenije, građani, čine međunarodni dan odskočnom daskom za akcije podizanja svesti – dodala je ova organizacija.

U Srbiji bez obraćanja

Pročitajte još
Ovaj dan, međutim, u Srbiji nije nije obeležen, a nadležni se ovim povodom nisu obraćali javnosti.

Sa druge strane, svakodnevno prate situaciju sa pandemijom koronavirusa i obaveštavaju građane o broju zaraženih koronavirusom, popunjenosti kapaciteta u kovid bolnicama i redovno donose nove mere za suzbijanje širenja kovida19.

Tako, naša zemlja je jedna od prvih u regionu kojoj je dostupna “Fajzerova” vakcina, a prema najavi premijerke Ane Brnabić, “u januaru će stići još milion vakcina protiv koronavirusa, kako bi do polovine 2021. godine bio vakcinisan najveći deo građana naše zemlje”.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike