Potresna ispovest Selene (25): Nisam mogla da kontrolišem mokrenje, dešavalo se da ne stignem do toaleta

16.06.2021

06:38 >> 09:09

0

Zdravstveni problem, koji uglavnom pogađa žene, muči oko 350.000 građana Srbije, a tek 15.000 ih se leči

Potresna ispovest Selene (25): Nisam mogla da kontrolišem mokrenje, dešavalo se da ne stignem do toaleta
Copyright Selena Ribić, 24sedam/Milica Vujović

“Prethodne godine u maju otkrila sam da bolujem od karcinoma jajnika. Usledila je operacija. Potom i hemioterapije. I, taman kada sam pomislila da je sve gotovo, naišao je novi problem. Bila je to inkontinencija, bolest o kojoj se ćuti”.

Ovako za “24sedam” započinje svoju ispovest Selena Ribić (25), mlada devojka koja je među prvima u Srbiji odlučila da javno progovori o problemu urinarne inkontinencije ili nevoljnog mokrenja, sa kojom se susrela pre godinu dana.

Selena Ribić, 24sedam/Milica Vujović

– U tom periodu nisam mogla da kontrolišem mokrenje. To se nije dešavalo svakodnevno, ali bilo je dovoljno često da mi stvori smetnje – priseća se ona i objašnjava kako je to izgledalo:

– Nisam uvek imala osećaj da mi se stvarno ide u toalet,  a onda bih samo osetila nekoliko kapi mokraće. Sa druge strane, bilo je i dana kada sam imala toliko jak nagon da iz dvorišta nisam mogla da stignem u kuću i odem do toaleta. Pokušala sam i da trčim, ali to je samo smanjivalo kontrolu – kaže nam Selena.

Karcinom jajnika

Prema njenim rečima, svaki napor, bilo da je u pitanju dizanje teških stvari, brži hod, kijanje ili kašljanje, mogao je da izazove nevoljno mokrenje.

A, kako kaže, prvi put se sa ovim problem susrela nakon što je operisala karcinom jajnika, koji je ova hrabra devojka otkrila u 24. godini.

Pixabay

– Prethodne godine, dok se ceo svet borio protiv koronavirusa, ja sam mučila svoju muku. U maju sam otkrila da bolujem od karcinoma jajnika i da je, u tom trenutku, tumor već bio u drugom stadijumu – seća se ona.

Gorko saznanje

A, upravo to saznanje, da je postala onkološki pacijet najteže joj je palo.

– Na to se čovek ne može pripremiti. Međutim, rešila sam da ne dozvoljavam sebi da se osećam bolesno. Smatrala sam da imam nešto što ću da odstranim i sa čime ću da se izborim. Naravno, trebalo mi je vremena da se naviknem da  da sam onkološki pacijent i da to podelim sa drugima. U početku je znala samo moja porodica. Kasnije je ta borba postala moj ponos – poručuje ova devojka.

Pandemija i dijagnostika

Da nešto nije u redu, Selena je prvi put posumnjala nakon sve češćih nadimanja stomaka i bolova u bešici.

– Izostanak menstrualnih ciklusa je kasnije naišao, a glavni alarm da nešto nije u redu bio je gubitak apetita i ogromna promenu u kilaži. Takođe, koža mi je izgledala drugačije. Bila sam ispijena. To me je navelo da pomislim da je u pitanju ginekološki problem – naglašava Ribićeva.

Profimedia

Međutim, do dijagnostikovanje bolesti čekala je punih mesec dana, jer su se u to vreme pregledi odlagali, pa i čak otkazivali.

– Pandemija je bila otežavajuća okolnost, mesec dana sam čekala na pregled. Ipak, obavljen je i tada mi je lekar saopštio dijagnozu. Napomenuo je da verovatno imam karcinom duže vreme. Bolest mi je brzo napredovala i tumor mi se uvećavao rapidnom brzinom – iskrena je ona i dodaje da je imala veliku sreću.

– Lekari iz Sremske Mitrovice, odakle sam rodom, prepoznali su ozbiljnost situacije i odmah me uputili u Beograd. Tako, već 30. juna mi je urađena i operacija, nakon čega su usledile četiri hemioterapije. Tokom njih sam izgubila kosu, ali su mi makar obrve ostale – kroz osmeh poručuje Selena.

Rez na stomaku i nekontrolisano mokrenje

Prema njenim rečima, nakon operacije, trbušni mišići su joj oslabili, a imala je i poprilično veliki rez na stomaku, što je neretko i jedan od uzroka inkontinencije.

–  S obzirom na to da sam nakon operacije karcinoma jajnika imala poprilično veliki rez na stomku, čitav postoperativi period nisam mogla da kontrolišem mokrenje. Međutim, problem sam prijavila ginekologu, a po njegovoj preporuci, počela sam da primenjujem “Kegelove vežbe”. Za samo nekoliko minuta dnevno, koliko traje serija vežbi, uspela sam da neuporedivo poboljšam svoje stanje. Problem je tu, nije nestao, ali znatno je ređi i ja se mnogo bolje i sigurnije osećam – kaže ta dvadesetpetogodišnjakinja.

Ono na šta je posebno ponosna je, ističe, to što je poslužila kao primer ženama iz njenog okruženja.

– O nekontrolisanom mokrenju se u našoj zemlji slabo govori, ali to ne znači da poremećaj ne postoji. Zato su važni redovni ginekološki pregledi. Kada sam progovorila o mojoj borbi sa rakom jajnika i inkontinencijom, podstakla sam  drugarice i druge ženske osobe iz mog okruženja da odu na preventivni pregled. To je ključ zdravlja – zaključila je ona.

Nije jedina

Sa sličnim problemom susrela se i Gorica Đokić (54) koja je pre šest godina otkrila da ima rak jajnika, a nakon godinu dana se, kao i Selena, suočila sa urinarnom inkontinencijom.

 

Gorica Đokić/24sedam, Milica Vujović

– Osećala sam se bezbedno samo u blizini toaleta. Iako su u pitanju nekoliko kapi, saznanje da ne mogu da zadržim mokraću stvorio mi je problem da budem na javnom mestu, u autobusu, na ulici – rekla je ona za “24sedam”.

Kako je dodala, pre borbe sa nekontrolisanim mokrenjem, prošla je kroz tri operacije – odstranjena joj je materica, jajnici, deo trbušne maramice i deo limfnih žlezdi.

– Iako je moja priča specifična, trebalo bi da bude pouka svakoj ženi da idu na redovne ginekološke preglede. Jer, nekontrolisano mokrenje i nemogućnost da se ono odloži nije naivna stvar, mada se u društvu dosad nije govorilo o tome. Stid i strah od osude okoline ne sme da bude prepreka da budete zdravi – objasnila je ona za naš portal.

Mišići slabe

Dr Mima Fazlagić, Printscreen/Youtube, Happy TV

Dr Mima Fazlagić, ginekolog-akušer, kaže da se prvi problemi sa inkontinencijom uglavnom javljaju oko pedesete godine života.

– Ipak, veliki je broj i mladih žena koje pate od ovog problema, najčešće kao posledica teških ili višestrukih porođaja prirodnim putem. Mišiću i tkivo slabe i zbog starosti, gojaznosti, dijabetea, histerektomije, odnosno hirurškog odstranjivanja materice. Žene misle da je ovaj problem neizbežni deo procesa starenja, ali to nije tačno. Slabost bešike obično počinje kada nivo estrogena počne da opada. Zato je uloga lekara da ohrabri pacijente da pričaju o ovom problemu, jer rešenje postoji – objasnila je dr Fazlagić.

Pročitajte još
Prema zvaničnim podacima, ovaj problem u Srbiji ima oko 350.000 ljudi, a leči se samo 15.000.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike