Postoji rešenje za problem koji muči mnoge: Kako u Srbiji dobiti ličnog asistenta za decu sa posebnim potrebama

26.09.2020

18:22 >> 16:15

0

Autor: autor26

Zadatak pomoćnika je da detetu sa smetnjama u razvoju pomogne da obavlja svakodnevne životne aktivnosti

Postoji rešenje za problem koji muči mnoge: Kako u Srbiji dobiti ličnog asistenta za decu sa posebnim potrebama
Copyright Profimedia

Sve je više dece u Srbiji s posebnim potrebama i autizmom, a kojoj je zbog različitih poteškoća potrebna pomoć ličnog asistenta.

Zadatak asistenta je da detetu sa smetnjama u razvoju pomogne da obavlja svakodnevne životne aktivnosti: da se kreće, obavlja ličnu higijenu, jede, oblači se i razgovara sa drugima.

Kako do pomoći

Asistenta mogu da angažuju isključivo roditelj ili staratelj, a na inicijativu obrazovne, zdravstvene ustanove, ili ustanove socijalne zaštite. Tako je određeno Pravilnikom o dodatnoj obrazovnoj, zdravstvenoj i socijalnoj podršci detetu, učeniku i odraslom, donetom 2018. godine.

Pixabay

Zahtev mora da sadrži lične podatke o detetu kom je pomoć asistenta potrebna, kao i podatke o podnosiocu tog zahteva, koji se potom šalje na uvid interresornoj komisiji u gradu ili lokalnoj samoupravi, a koju čini pet članova. Oni su u obavezi da u roku od 40 dana odluče da li su uslovi ispunjeni. Međutim, odobrenje zavisi i od mišljenja lekara, ali i od obrazloženja zašto se zahtev podnosi.

Ako naposletku zahtev bude prihvaćen, on se prosleđuje Centru za socijalni rad ili udruženju koje se bavi ovom problematikom.

Prema proceni udruženja „Autizam Srbije“, u našoj zemlji ima nekoliko desetina hiljada autističnih osoba, a najveći broj čine – deca.

Vrtoglave brojke

Tatjana Milutinović, školski psiholog, kaže za „24sedam“ da je upravo zbog tog vrtoglavog broja dece sa autizmom značajna pomoć ličnog asistenta.

– Rana dijagnostika, tretman, uključenje u obrazovni sistem i podrška ličnog asistenta ključni su za ovu decu – navodi Milutinovićeva.

Profimedia

A kako ta podrška utiče na rezultat, ona kaže:

– Sve je više primera da osobe s poteškoćama u razvoju završavaju srednje škole, pa i fakultete i potom se osposobljavaju za različita zanimanja. Zato im je preko potrebna svakodnevna podrška ličnih asistenata, društva i države – podvlači naša sagovornica i dodaje:

– Uključenje dece sa posebnim potrebama u redovno školovanje – posebno one s autizmom – doprinosi obostranom razumevanju, socijalizaciji i uspehu.

Stepeni podrške koje propisuje pravilnik

Pravilnik o dodatnoj obrazovnoj, zdravstvenoj i socijalnoj podršci detetu, učeniku i odraslom

propisuje četiri stepena podrške ličnog asistenta:

1. Korisnik dobija asistenta zbog nemogućnosti da se samostalno brine o sebi

2. Korisnik može da se brine o sebi i da se uključi u aktivnosti dnevnog života, ali mu je potreban nadzor

3. Korisnik se brine o sebi, ali mu je usled nedovoljno razvijenih znanja i veština potreban nadzor

4. Korisnik samostalno obavlja aktivnosti, ali mu je potrebno podsećanje

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: 24sedam

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike