Ova vrsta pismenosti ključna je u 21. veku: Bez nje nema razvoja i napretka u društvu

27.01.2021

19:30 >> 08:02

0

Informaciona i medijska pismenost neophodne su svim đacima, studentima i građanima naše zemlje za lično ostvarenje i razvoj

Ova vrsta pismenosti ključna je u 21. veku: Bez nje nema razvoja i napretka u društvu
Copyright Pixabay

Gotovo 80 odsto građana Srbije ima internet, dok ga 88 odsto stanovništva aktivno koristi. Ako uzmemo u obzir da čak trećinu korisnika ove usluge predstavljaju deca i mladi ljudi, jasno je zašto je važna digitalna i medijska pismenost, ali i mogućnost da se na kritički način pristupa ovakvim sadržajima. Najznačajniju ulogu u tome imaju roditelji, ali i nastavnici i same obrazovne ustanove, smatraju stručnjaci u ovoj oblasti.

Pixabay

Internet deci i mladima nudi bezbroj mogućnosti za otkrivanje, povezivanje i kreiranje raznih tipova sadržaja. Međutim, prilikom njegovog korišćenja postoje određeni rizici za mlade, ukoliko ne nauče da pravilno “filtriraju” vesti sa ovog jedinstvenog svetskog informacionog sistema.

Kako živimo u nikad bržem, dinamičnijem i izazovnijem vremenu koje nam je nametnulo i nove zadatke, poseban fokus društva usmerava se upravo na učenike i studente, koji, kako bi išli u korak sa vremenom, trebalo da steknu veštine koje su od presudne važnosti za uspešno funkcionisanje u digitalizovanom društvu.

Čvrst temelj

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije Branko Ružić prepoznao je značaj digitalizacije i edukacije o medijskoj, informacionoj i digitalnoj pismenosti i istakao da su “evidentne potrebe da se učenici služe i kreativno doprinose medijskom i digitalnom prostoru”.

Tanjug/Dragan Kujundžić

– Da bi to mogli uspešno da čine moraju imati uspostavljen čvrst temelj – visok nivo čitalačke pismenosti i razvijenu sposobnost kritičkog mišljenja. Informaciona pismenost neophodna je svim đacima za lično ostvarenje i razvoj, kao i uključivanje u društvenu zajednicu  – naveo je danas ministar prosvete na konferenciji “Nova pismenost za novo doba”.

Veliku ulogu u tome, kako je istakao Ružić, imaju obrazovne ustanove i nastavnici.

– Najpre se trudimo da što bolje usavršimo nastavnike i pružimo im stručnu podršku, ali i da osavremenimo kvalitet obrazovanja, kako bi oni, kao stručna lica mogla da na pravi način usmere učenike. Takođe, mnogi fakulteti, ali i gimnazije uvele su nove, izborne ili obavezne predmete, koji se upravo bave ovom tematikom. Sa druge strane, i nastava srpskog jezika i književnosti predstavlja sistemski i kontinuiran odgovor na ovu potrebu – poručio je on.

Ministar Ružić rekao je i da, s obzirom na to da se udeo vremena koje učenici provode u kontaktu sa medijima povećava u korist onlajn sfere, u Ministarstvu prosvete intenzivno rade na jačanju digitalnih kompetencija učenika i razvoju digitalnog obrazovanja, kao i narazvoju bezbedne upotrebe tehnologija uopšte.

Pandemija “otvorila vrata”

– Tako, mogu da kažem da ove godine školu završava više od 66.000 učenika koji su osnaženi da koriste nove tehnologije i medije i pristupe im na kritički način – istakao je ministar.

Foto: 24sedam/Katarina Mihajlovic

“Nova pismenost za novo doba”

Potpredsednica Vlade i ministarka kulture Maja Gojković i Darko Soković, direktor programa “Nova pismenost” danas su potpisali Memorandum o saradnji kojim je, između ostalog, predviđen rad na priručnicima, predavanjima, obukama i vebinarima s ciljem da roditeljima, javnoj upravi i kompanijima pomognu da se snađu u sve kompleksnijem medijskom i digitalnom okruženju u Srbiji. Projekat je nastao u saranji Fondacije Propulsion Fond i Agencije za međunarodni razvoj (USAID).

Sa druge strane, pandemija je “otvorila vrata” novom pristupu digitalnom svetu i iz korena promenio svakodnevne navike, a potpredsednica Vlade Srbije i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković smatra da je jedna od posledica koronavirusa, pored uvođenja hibridne onlajn nastave i nekontrolisan prodor neproverenih informacija i lažnih vesti.

Pročitajte još
– Trka za informacijama dovela je do toga da je u digitalnom svetu sve više poruka, naslova, vesti i uopšte sadržaja koji su nam svima dostupni na jedan klik. Sve veća popularnost društvenih mreža, obilje informacija i njihova nepreglednost, posebno ako se one nekritički koriste, lako mogu dovesti do toga da svi, ne samo mladi ljudi, postanemo žrtva lažnih vesti, a njihovim šerovanjem da dalje širimo takve nepouzdane infromacije – navela je ona i dodala:

– Ovakve pojave mogu veoma lako stvoriti čitav lavirint dezinformacija i glasina, u kome se svako od nas može lako izgubiti – poručila je ministarka kulture.

 

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike