OPREZ: „Ljigavac“ opasan po zdravlje dece, trudnica i dojilja, objavile nadležne evropske agencije

21.09.2020

16:00 >> 09:10

0

Autor: autor26

Hemikalije koje sadrži ta igračka mogu da izazovu glavobolju, povraćanje, prolive, alergiju...

OPREZ: „Ljigavac“ opasan po zdravlje dece, trudnica i dojilja, objavile nadležne evropske agencije
Copyright 24sedam/Katarina Mihajlović

U Srbiji popularni „ljigavac“ ili igračka „slajm“ može da izazove glavobolju, povraćanje, prolive, alergiju, da dovede do steriliteta, ali i oštećenja ploda kod trudnica, jer sadrži 14 puta više jedinjenja bora od maksimalno dozvoljene količine. Ovo, za „24sedam“, kaže hemičar Jelena Vujović, a nakon objavljenog upozorenja danske Agencije za zaštitu životne sredine (EPA).

Ispitivanje 67 uzoraka

Istovremeno, ta agencija, prema objavljenim podacima, uradila je laboratorijsko ispitivanje 67 uzoraka takozvanih ljigavih igračaka, a rezultati nedvosmisleno ukazuju na to da su u pitanju izuzetno nebezbedni proizvodi.

Foto / Printscreen ECHA

U njihovom izveštaju stoji da je nivo bora u pojedinim „ljigavcima“ bio i do četrnaest puta veći od dozvoljenog. Koncentracija tog elementa bila je između 116 i 4.275 mikrograma po kilogramu u 27 ispitivanih proizvoda. Za poređenje, maksimalna dozvoljena vrednost je 300, naveli su oni. Tu informaciju objavila je Evropska hemijska agencija (ECHA).

Ukratko, „ljigavci“ su opasni za decu, trudnice i dojilje. Kako se navodi u saopštenju danske Agencije za zaštitu životne sredine, dva istraživanja „sluzavih igračaka“ pokazuju da bi supstanca bor, koja se oslobodila iz 11 takvih igračaka, mogla da predstavlja ozbiljan rizik za decu. „Element bor se koristi u takozvanim sluzavim igračkama kao konzervans i za postizanje ljigave teksture. Bor je element koji je klasifikovan kao otrovan za reproduktivne organe“, stoju u saopštenju Agencije. S druge strane, Vujovićeva kaže da velike količine bora koje se nalaze u ovim igračkama mogu znatno da utiču na rad organa reproduktivnog sistema, odnosno da remete proces začeća.

– Prema dosadašnjim ispitivanjima, koja su mahom rađena na životinjama, pokazalo se da bor, osim što remeti rad organa reproduktivnog sistema, nanosi štetu plodu, a utiče i na mogućnost začeća. U kontaktu sa drugim štetnim materijama, poput konzervanasa, koji se takođe nalaze u ovim igračkama, mogući neželjeni efekti su i proliv, stomačne tegobe, glavobolja, povraćanje, alergijske reakcije, kao i infekcije kože ili očiju – objasnila je Jelena Vujović, i istakla da se problemi najčešće javljaju kod mališana.

– Iako bor ne spada u visokotoksične supstance, do problema može doći nakon dodirivanja igračke, ukoliko se takvim rukama dodirne lice, stave prsti u usta – navela je ona. Isto mišljenje deli i Jelena Milić iz Alternative za bezbednije hemikalije (ALHem), koja je objasnila da ovi proizvodi često ne sadrže deklaraciju o štetnosti.

– Pošto proizvodi sa ovim opasnim elementom na sebi uglavnom nemaju upozorenje da sadrže štetne materije, savet roditeljima je da ih izbegavaju u širokom luku – kazala je ona.

Sumnjivo poreklo

Jedan od problema svakako je i taj što poreklo ovih opasnih igračaka nije poznato, a mnogi proizvodi ovog tipa ne sadrže neophodnu deklaraciju, kaže Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije za zaštitu potrošača.

24sedam / Katarina Mihajlovic

– Većina ovih proizvoda nije u skladu sa zakonodavstvom i distribucijom, a problem leži u nedostatku zakona o bezbednosti proizvoda i zaštiti potrošača. Pokazalo se da stručni nadzor ne funkcioniše najbolje. U praksi, Evropska unija proglasi proizvod nebezbednim i naloži da se on ne prodaje, međutim, to se kod nas ne primenjuje zbog toga što naša zemlja nije članica EU. Godinama se borimo protiv ovog problema, jer je sve više i domaćih i stranih prevaranata kojima je teško stati na put – zaključuje on.

Igračke među najnebezbednijim proizvodima

Evropska komisija svake godine objavljuje izveštaj o sistemu brzog upozoravanja na opasne proizvode. Već godinama ona navodi da među svim nebezbednim proizvodima igračke za mališane čine 29 odsto, a gotovo polovina upozorenja odnosi se na prisustvo opasnih hemikalija. Antrfile Gde se prodaju „sluzave” igračke? Od najskupljih knjižara do kineskih radnji „Ljigave” igračke koje deca obožavaju mogu se naći u različitim bojama i veličinama, ali i kupiti po različitoj ceni. Tako su najjeftinije one koje se prodaju u kineskim prodavnicama po ceni od 50 dinara, dok se u bolje snabdevenim knjižarama i prodavnicama igračaka ovi štetni proizvodi prodaju i za 2.000 dinara.

Fakti

Šta sve može da izazove bor u „ljigavcima“:

– Problem sa začećem

– Problem sa plodom

– Dijareju i stomačne tegobe

– Glavobolju

– Povraćanje

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: 24sedam

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike