Kupili smo otrovne „ljigavce”: Prodavci ne znaju za upozorenje koje je stiglo iz EU, deca se i sad igraju tim igračkama

21.09.2020

05:00 >> 19:39

0

Autor: autor26

Slajmeri, kako se još nazivaju, kod nas mogu da se kupe u knjižarama, kineskim prodavnicama i drugim radnjama

Kupili smo otrovne „ljigavce”: Prodavci ne znaju za upozorenje koje je stiglo iz EU, deca se i sad igraju tim igračkama
Copyright Foto :24sedam / Katarina Mihajlović

Na tržištu Srbije i dalje se nalaze igračke koje sadrže alarmantne količine opasnih hemikalija, a među njima je i „ljigavac“, o čemu smo već pisali. Zbog te činjenice ova dečja razonoda svrstana je među nebezbedne proizvode, upozorila je Evropska agencija za hemiju, o čemu smo juče pisali.

Prodaju se svuda

Tako neke od štetnih igračaka, kao što je „slajm“, odnosno „ljigavac“, sadrže prekomernu količinu hemijskog elementa bora. Prodaju se u kineskim radnjama i knjižarama, a koštaju od 60 pa do 2.000 dinara. Reporteri našeg portala obišli su beogradske knjižare i prodavnice igračaka, gde su utvrdili da se „ljigavci” prodaju u različitim oblicima, bojama, veličinama, ali i po različitim cenama.

24sedam / Milica Vujović

Na pitanje naših repotera da li proizvodi prolaze kontrolu i znaju li da bor u tim igračkama može da izazove dijareju, povraćanje, glavobolju i alergiju, kao i da utiče na reproduktivne organe, prodavci su naveli da njihovi proizvodi mahom prolaze sve neophodne kontrole, te da igračke koje sadrže deklaraciju imaju i oznaku da nisu toksične.

– Većina naših „ljigavih” igračaka ima deklaraciju na kojoj piše da se pravi od prirodnih materijala, guar gume i plastike, kao i da ne sadrži otrovne materije. Ipak, ima i onih na kojima ova oznaka ne stoji. Roditelji pri kupovini „ljigavaca” uglavnom ne pitaju za sastav i poreklo, već za cenu. Kod nas se „slajm” prodaje za 200 do 2.000 dinara i ne sadrži bor – navela je u jednoj od radnji koje smo obišli prodavačica koja je zahtevala da ostane anonimna, i dodala da najveći deo tih igračaka dolazi iz Azije. Naša ekipa potom je obišla i kineske prodavnice, gde je uvidela da je situacija nešto drugačija. Izbor „slajm” igračaka svakako je veći – od onih sa šljokicama do igračaka unutar „ljigave strukture”.

Ipak, na pojedinim artiklima ove vrste ne stoji deklaracija, na nekim piše da su opasni, a ima i onih na kojima se nalaze sastav i upozorenje da mogu izazvati alergiju. Cene su takođe raznolike, najjeftiniji „ljigavci” mogu se pronaći za 60 dinara, dok oni neobičniji staju i po 350 dinara.

Opasna i kućna varijanta

Na društvenim mrežama, kao i na „Jutjubu”, već godinama se postavljaju snimci sa uputstvom o tome kako kod kuće napraviti „slajm”, uglavnom sa borom, koji igrački daje ljigavu strukturu. Iako je uz ova uputstva veoma lako napraviti „ljigavac”, sam proces može biti veoma opasan. Podsećamo na slučaj koji se dogodio pre dve godine, kada je Lajla Fišer, desetogodišnja devojčica iz Velike Britanije, tokom pravljenja igračke zadobila teške opekotine i rane. Kako je tada navela njena majka za britanski “Dejli mejl”, devojčica je prošla kroz pakao:

Printscreen / Dailymail

– Šokirala sam se kada sam videla užasne opekotine na prstima, a lekar nam je objasnio da su u pitanju hemijske povrede koje je zadobila jer je mesila „slajm”. Rekao je da je situacija strašna, ali da je moglo da bude mnogo gore. Boraks i druge hemikalije ne stvaraju samo opekotine. Od isparenja koja udišu dok se igraju, deca mogu i da umru – ispričala je ona. Stoga, kako je i sama smesa za pravljenje ove zabavne igračke nastala od toskičnih materijala, stručnjaci upozoravaju roditelje da budu vrlo obazrivi kada kupuju ovu igračku, upravo zbog veoma malo informacija dostupnih na etiketi.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: 24sedam

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike