Da li je na pomolu nova metoda otkrivanja koronavirusa? Idealna je za sve one kojima je PCR test veoma neprijatan i bolan

06.04.2021

06:06 >> 07:35

0

Naučnici su već objavili rezultate studije - da su pronašli koronavirus u brisevima uzetim sa delova kože koji luče takozvani sebum, ili masni omotač

Da li je na pomolu nova metoda otkrivanja koronavirusa? Idealna je za sve one kojima je PCR test veoma neprijatan i bolan
Copyright Chen Xinbo/Xinhua via AP

Uzorci brisa kože mogu biti dovoljni za otkrivanje koronavirusa, zbog čega bi, ukoliko se usvoji predložena procedura, postupak bio mnogo jednostavniji i bezbolniji za dijagnostikovanja infekcije, smatraju britanski naučnici.

Dosad je od koronavirusa u našoj zemlji zaraženo više od 621.000 ljudi, preminulo ih je skoro 5.500, a u ovom trenutku oko 8.000 pacijenata leži u kovid bolnicama širom zemlje. Kliničke slike su sve teže, obolevaju i mladi, a već u prvim danima ove infekcije, pacijentima se neretko otkrivaju obostrane upale pluća.

Iako se svakodnevno testira više od 10.000 naših građana, dr Radmilo Janković iz Kliničkog centra u Nišu nedavno je istakao da je procenat zaraženih u odnosu na broj testirnih proteklih dana bio 30 odsto.

RINA

– A da su svi koji su imali simptome otišli da se testiraju, imali bismo više od 6.000 zaraženih, što je otprilike realnost i to čini situaciju dramatičnom – naveo je on.

Sam proces otkrivanja koronavirusa podrazumeva PCR testiranje, odnosno uzimanje brisa sa zadnjeg dela ždrela i iz dubine nozdrva. To je, prema iskustvu mnogih građana, prilično neprijatan i bolan proces, pa mnogi sa blagim simptomima odustaju od provere na infekciju.

Nova metoda

Oni bi, ipak, uskoro mogli da odahnu, jer su nedavno naučnici došli do mnogo jednostavnije metode za otkrivanje ove infekcije.

Naime, naučnici sa Univerziteta Surrey u Velikoj Britaniji otkrili su da uzorci brisa kože uzeti neinvazivnom, bezbolnom metodom mogu biti dovoljni za otkrivanje kovida 19. Tako, u naučnom radu koji je objavio “Lancet E’Clinical Medicine”, hemičari sa ovog fakulteta su zajedno sa univerzitetima u Mančesteru i Lejčesteru, prikupili uzorke sebuma od 67 hospitalizovanih pacijenata – 30 koji su imali pozitivan test na koronavirus i 37 sa negativnim testom.

Pixabay

Uzorci su sakupljani nežnim brisanjem područja kože sa dosta sebuma – masne, voštane supstance koju proizvode lojne žlezde našeg tela, najčešće na licu, vratu ili leđima. Istraživači su otkrili da pacijenti sa pozitivnim testom na kovid imaju niži nivo lipida, ili dislipidemiju (poremećena koncentracija lipoproteina u krvi) u odnosu na osobe sa negativnim testom.

Koronavirus može da preživi na koži i devet sati

Koronavirus je na ljudskoj koži aktivan devet sati, pet puta duže od virusa gripa, utvrdili su japanski naučnici.

Njihovo otkriće ponovno ukazuje na potrebu čestog pranja ruku da bi borba protiv pandemije bila što delotvornija. U svojoj studiji testirali su uzorke kože uzete tokom obdukcijskog postupka otprilike dan nakon pacijentove smrti.

Koautor studije Met Spik podsetio je da kovid 19 oštećuje mnoga područja metabolizma, a da je u ovoj studiji dokazano da se kožni lipidi mogu dodati na listu, što bi moglo da ima implikacije na funkciju barijere kože, kao i prepoznatljiv simptom same bolesti.

Samo u posebnim uslovima

Sa druge strane, naša sagovornica dr Gorana Isailović, specijalista dermatovenerologije, smatra da bi ova metoda otkrivanja koronavirusa bila gotovo nemoguća u svakodnevnom životu.

Printscreen/Youtube, Kurir

– Poznato je da više hiljada bakterija, koje ne prave problem i ne izazivaju oboljenja, žive na koži. Oni čine normalnu mikrobiotu kože i to su uglavnom stafilokoke, pojedine gljivice i bakterije. Sama koža nije sterilna sredina, pa da bi se virus na taj način otkrio, potrebni su posebni uslovi, koji su u svakodnevici gotovo nemogući – ističe ona.

– Generalno se analiza kože radi ukolko je primetna određena promena, poput crvenila, svraba i bolne osetljivosti. Ranije je bila objavljena studija da se kod pojedinih pacijenata kao jedan od simptoma koronavirusa javio i osip na koži, međutim, niko od njih nije mogao da precizira kako se manifestuje ta promena – najčešće varijante bile su crvene mrlje i vodene kozice – kaže naša sagovornica.

Uloga lipida

Kako ona zaključuje, treba se pridržavati sugurnog načina ispitivanja koronavirusa.

– Ipak smatram da koronavirus, ali i sve druge viruse, ne treba tražiti na ovakav način, jer on neće biti pouzdan. Izolovanje patogena iz gornjeg i donjeg respiratorog trakta vrši se na osnovu briseva nosa i grla, kao i ispljuvka – smatra dr Isailović.

Pročitajte još
Inače, koža je naš najveći organ, koji reaguje na spoljne uticaje i prilagođava im se. Gubitkom lipida narušava se barijera kože, a posledica je transepidermalni gubitak vode i prodor slobodnih radikala, koji oštećuju preostale lipide i ćelijske strukture u koži. Lipidi predstavljaju glavnu strukturnu komponentu ćelijskih membrana, a upravo njihov nedostatak u epidermisu, odnosno sloju kože, dovodi do nastanka suve kože i “umornog tena”, kao i prevremene pojave bora.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike