Šta Mini Šengen donosi zemljama regiona: Vežbanje za Evropsku uniju?

14.11.2020

14:02

0

Zapadni Balkan je sve bliži formiranju zajedničkog regionalnog tržišta, piše danas Dojče vele

Šta Mini Šengen donosi zemljama regiona: Vežbanje za Evropsku uniju?
Copyright Sebsaitan Vennebusch/Pixabay

Zapadni Balkan je sve bliži formiranju zajedničkog regionalnog tržišta, piše danas Dojče vele (DW) uz konstataciju da za sada jedino Crna Gora nije podržala taj akcioni plan dok sve ostale ekonomije u regionu jesu – Srbija, Severna Makedonija, KiM, Albanija i Bosna i Hercegovina.

Reč je o akcionom planu za period 2021-2024, kojim se za ovaj region planira uvođenje četiri slobode na kojima počiva Evropska unija: sloboda kretanja ljudi, robe, usluga i kapitala.

Podseća se da ekonomije regiona, uz dodatak Moldavije, duže od decenije već sarađuju na ekonomskom planu kroz CEFTA sporazum (Central European Free Trade Agreement).

Kroz ovaj sporazum, navodi DW, Srbija već godinama ostvaruje visok spoljnotrgovinski suficit. Prema zvaničim podacima, samo tokom 2019, Srbija je u zemlje CEFTA izvezla robu u vrednosti od 3,06 milijardi evra, a uvezla za 978,7 miliona evra.

Uz Srbiju, i Albanija beleži trgovinski suficit sa zemljama CEFTA, znatno manji (izvoz 417,6 miliona evra, uvoz 361,7 miliona), dok, na primer, u ovim trgovinskim odnosima Crna Gora ima deficit veći od pola milijarde evra, piše dalje.

Turizam je jedna od privrednih grana koja bi najbrže mogla da profitira od uspostavljanja novih pravila; Pixabay/Jan Vašek

Šta će se promeniti Mini Šengenom u odnosu na postojeću saradnju kroz CEFTA? I koje će privredne grane biti na najvećem dobitku, ako se zbilja u regionu uspostave pomenute četiri slobode?

Sagovornici DW-a saglasni su da je turizam jedna od privrednih grana koja bi najbrže mogla da profitira od uspostavljanja novih pravila, a s druge strane, skeptični su zbog neizbežnog upliva politike tamo gde joj nije mesto, navodi se u tekstu.

Pročitajte još: Istražujemo: Koliku će platu u 2021. imati lekari, koliku policajci…

Pročitajte još: Zajedničko preduzeće: Srbija i Srpska grade tri hidroelektrane

– Uključivanje BiH u mini Šengen je pozitivna stvar, na taj način će ekonomija BiH dobiti sigurnije tržište i mogućnost da dokaže svoju konkurentnost, sposobnost na jednom prostoru, kojeg bi bilo teže osvojiti – kaže za DW Željko Šain, profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu.

Šain podseća da je reč o prostoru na kojem je BiH pre raspada SFRJ pravila puno bolje rezultate nego danas.

– Šta će prosperirati? Sve ono što je komparativna prednost svake od članica mini Šengena. Na prvom mestu to je turizam, bolje iskorišćavanje postojećih kapaciteta i uvezivanje nekih proizvodnih lanaca, poput auto-industrije, prehrambene industrije – navodi on i dodaje da je vizija tog udruživanja međusobna saradnja s ciljem izvoza zajedničkih proizvoda na treća tržišta.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike