
Krah jugoslovenskog i srpskog giganta: Poslovao širom Evrope, a sad ga uzimaju najverovatnije Kinezi
Devedesete godine prošlog veka donele su brojne izazove za Simpo.

Simpo Vranje, nekadašnji simbol industrijskog uspeha bivše Jugoslavije, osnovan je 1963. godine u Vranju kao Fabrika nameštaja "Sima Pogačarević".
Pod rukovodstvom Dragana Tomića, kompanija je doživela ekspanziju, zapošljavajući preko 7.000 radnika i postajući lider u proizvodnji nameštaja na Balkanu. U periodu svoje najveće ekspanzije, Simpo je zapošljavao više od 7.000 radnika, što ga je činilo jednim od najvećih poslodavaca na jugu Srbije i jednim od industrijskih giganata bivše Jugoslavije.
Aleksandar Vučić je u Moskvi naveo da smo mnogo molili Kinesku privrednu komoru da nam pomogne na jugu Srbije, posebno u Pčinjskom i Jablaničkom okrugu, i prvi smo danas dobili odgovor jedne značajne kineske kompanije koja je pokazala interes za Simpo, naveo je.
- Simpo finansijski krvari iz meseca u mesec i država isplaćuje primanja, delimično plate i u teškim uslovima održava postojanje Simpa. Ako oni pokažu takvu vrstu zainteresovanosti, onda je to bukvalno spas za Vranje. Ne zaboravite da imamo 1.410 ljudi zaposlenih u Vranju - kazao je predsednik Srbije.
Pročitajte još:
Simpo je, za vreme Jugoslavije, imao široku mrežu prodajnih objekata širom Evrope, uključujući robne kuće u Italiji, Francuskoj, Poljskoj i Hrvatskoj. Simpo proizvodi tapacirani nameštaj, krevete, ormane, stolove, stolice, komode, dušeke, kao i kompletne garniture za dnevne, spavaće, trpezarijske i dečije sobe, kancelarije i hotele.
Pad i izazovi tranzicije
Devedesete godine prošlog veka donele su brojne izazove za Simpo. Ekonomske sankcije, ratovi i gubitak stranih tržišta doveli su do značajnog pada proizvodnje i prihoda. Kompanija je izgubila mnoge inostrane poslovnice, a broj zaposlenih se smanjio.
U pokušaju stabilizacije, Simpo je 2019. godine ušao u postupak Unapred pripremljenog plana reorganizacije (UPPR), koji je trajao do aprila 2024. godine .
Vučić o budućoj fabrici vagona
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić zahvalio je u Moskvi kineskom predsedniku Si Đinpingu za svu podršku i pomoć Srbiji kako u ekonomskom, tako i u političkom smislu.
- Predsednik Si me je iznenadio i ja uskoro očekujem njihovu odluku o izgradnji fabrike vozova u našoj zemlji - kazao je Vučić.
Privatizacija i interesovanje investitora
Nakon izlaska iz UPPR-a, Simpo je privukao pažnju potencijalnih investitora. Kompanija Winer A Export iz Beograda izrazila je želju za preuzimanjem Simpa, sa namerom da očuva proizvodnju i zaposlene.
Međutim, Ministarstvo privrede Republike Srbije je odgovorilo da još nije doneta odluka o modelu i metodu privatizacije Simpa.
Trenutno stanje i budućnost
Danas, Simpo nastavlja sa proizvodnjom u svojim fabrikama u Vranju, Surdulici, Bujanovcu, Preševu, Trgovištu, Kuršumliji i Zubinom Potoku .
Kompanija poseduje i 55 maloprodajnih objekata u Srbiji i regionu. Iako se spekuliše o mogućem interesovanju kineskih investitora, zvaničnih informacija o takvim pregovorima nema.
Budućnost Simpa zavisiće od odluka države o privatizaciji i od sposobnosti kompanije da se prilagodi savremenim tržišnim uslovima.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari