aktuelno

Uputstvo za mlade: Kako će izgledati kreditni put do prvog stana uz subvencije države

09.03.2025

18:24

0

Svi državljani Srbije uzrasta od 20 do 35 godina moći će da dođu do prve nekretnine uz subvencionisane kredite nakon usvajanja Zakona u Skupštini Srbije

Uputstvo za mlade: Kako će izgledati kreditni put do prvog stana uz subvencije države
Copyright ATAImages/M.M.

Očekuje se da Skupština Srbije usvoji Zakon o utvrđivanju garantne šeme i subvencionisanju dela kamate kao mere podrške mladima u kupovini prve stambene nepokretnosti. Pomoćnik ministra finansija Ognjen Popović izjavio je za RTS da će mladi moći da se prijave već verovatno od 15. marta.

Milić Đoković, stručnjak iz Privredne komore Srbije, ističe da bi mladi trebalo da se obrate struci za pomoć, a ne da traže rešenja preko "Gugl doktora".

Svi državljani Srbije uzrasta od 20 do 35 godina moći će da dođu do prve nekretnine uz subvencionisane kredite nakon usvajanja Zakona u Skupštini Srbije.

Ognjen Popović, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekao je da će mladima, od stupanja na snagu Zakona, koji bi trebalo da bude usvojen, već od 15. marta biti omogućeno potpisivanje prvih ugovora sa bankama.

"Možemo da očekujemo da će kandidati moći da se prijave 15. marta, tada očekujemo početak", ističe Popović i dodaje da na sajtu Ministarstva finansija postoji priručnik sa više informacija, a sve banke u Srbiji će dobiti ugovor koji treba da potpišu u roku od 30 dana.

Ključni kriterijumi

Prema njegovim rečima, ključni kriterijum je da kandidat ima između 20 i 35 godina. Kredite mogu da koriste zaposleni na određeno, na neodređeno i nezaposleni, a država subvencioniše kredite do 100.000 evra, što je jedini limit.

"Kada je reč o zaposlenima na određeno, banka može na zahtev klijenta da obezbedi jemstvo, a kod nezaposlenih imamo jemca, odnosno vrstu solidarnog dužnika. Svaka banka će gledati svoju politiku i imaće svoj interes, ali specifičnih ograničenja nema", navodi Popović, koji ističe da su sredstva ograničena Zakonom na 400 miliona evra u fazi 1.

Napominje da su sredstva za ovu i narednu godinu obezbeđena za oko 5.000 mladih, kojima će u grejs periodu biti ponuđena rata od 120 evra, dok će od druge do šeste godine rata iznositi oko 230 evra.

"Država subvencioniše u tom periodu 165 evra svakog meseca, a nakon šeste godine dolazimo na teren euribora i sa trenutnim cenama to će biti oko 630 evra. Cilj je bio da prvih šest godina mladi budu kreditno sposobni i da rata bude ispod 200 evra, a prvih šest godina na to neće uticati euribor, koji je trenutno u padu", objašnjava Popović.

Mladi ne treba mnogo da biraju

Milić Đoković ističe da je primećeno na tržištu da je, kada je počelo da se priča o subvencionisanim kreditima, povećana potražnja za manjim nekretninama, te da su došli do zaključka da ih nema dovoljno.

"Imamo problem jer će biti kupaca, a neće biti dovoljno nekretnina. Bojim se da će to dovesti do rasta cena takvih nekretnina. Mladima treba dati šansu, ali ponuda je loša i ne treba mnogo da biraju. Treba država da razmatra dugoročne posledice", navodi Đoković, koji savetuje mlade da slušaju profesionalce i struku, a ne "Gugl doktore".

Bonus video

 

 

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: RTS

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike