Koliko nam je uštedela korona: Za slavu sad dosta i 100 evra

12.11.2020

06:51 >> 09:13

0

Prethodnih godina smo u ovo vreme gledali u kalendar i presabirali koliko će nas koštati slava, a ove možemo da računamo koliko smo ušparali

Koliko nam je uštedela korona: Za slavu sad dosta i 100 evra
slava tamjan - Copyright Profimedia

Mlada prasetina, ili za sladokusce jagnjetina, pa som ili šaran – pečen, u čorbi ili pijan sa suvim šljivama, svejedno, zatim prebranac, sarmice, a da ne govorimo o suvim pitama, baklavama i sitnim kolačima… Svega toga ćemo ostati željni ove godine.

Epidemija korone je „udarila“ prosečnog Srbina „ispod pojasa“, gde najviše boli – po slavama.

Ali to što ćemo ove godine praviti slavu „u krugu ukućana“, eventualno pojačani za kumove, znači i da ćemo poprilično uštedeti, što na domaćem, što na gostujućem terenu.

U novembru bi se „u normalna vremena“ dobar deo nas presabirao koliko para treba dodatno stvoriti za slavu, bilo da slavimo Mitrovdan (8. novembar), Svete Vrače (14), Đurđic (16) ili Aranđelovdan (21). Za utehu bi nam bilo samo to što su sve te slave (ove godine) mrsne, jer skuplje će proći ona većina koja slavi posni Nikoljdan (19. decembra).

Ali kako ovo nije „normalan“ novembar, kao što to zbog korone nije ni cela ova godina, možemo da rezignirano sumiramo samo koliko ćemo „uštedeti“ na tome što zbog preventivnih sanitarnih mera nećemo imati goste, niti ići kod drugih.

Odvajala se jedna plata

A za pravi domaći praznik, koji se s nestrpljenjem čeka cele godine cela porodica i obaveznih bar dvadesetak gostiju, inače nam je bila standardno potrebna bar jedna prosečna plata. Prošlog novembra to je bilo 485 evra, a ove će biti oko 500 evra. Za one kojima je slava mrsna, u principu se „izvuku“ sa stotinak evra manje za hranu i ostale slavske potrepštine.

A poznato je da Srbi na slavi ne štede. Jer, ako ništa drugo, domaćin se ne sme obrukati. A kad je obraz u pitanju, onda za navedenih dvadesetak gostiju treba bar po tri kilograma jagnjećeg i svinjskog pečenja. To bi danas izašlo oko 8.500 dinara za pečenje, ali meso nam treba i za sarmice, pa tu trošak dođe na osamdesetak evra.

Ako je slava posna, trošak je veći, jer pred posne slave naprasno skoči i cena šarana, amura, pastrmke i soma. A za pravu posnu trpezu pravilo je „bar kilogram žive ribe po gostu“, što u optimalnoj varijanti bude i dvadeset pet kilograma ribe za dvadesetak ljudi. A kilogram očišćenog šarana u ribarnicama staje 1.200 dinara, pa je samo to 250 evra.

Ove godine će sve izgledati umerenije, Foto: Pixabay/Daniel Friesenecker

Ali pre svega toga potrebno nam je meze, kvalitetno sušeno meso, šunke, kobasice, sirevi i salate, koje brojku podižu za daljih sedamdesetak evra. I tu možete komfornije proći sa „autsorsingom“ i kupiti par kilograma koktel kanapea po 2.000 dinara za kilogram.

A sve to treba i pošteno zaliti, i tu dolazimo do najveće pojedinačne stavke za slavu. Deluje pomalo nehrišćanski, ali to je domaćinu i najveća briga kod obeležavanja svakog veselja u Srbiji, pa tako i slave. Jer bruka da su „gosti sve popili“ ne zaboravlja se tako lako. Da do toga ne bi došlo, za dvadesetak gostiju treba izdvojiti bar 120 evra.

Na kraju slave, a za nekoga bogami i na početku, dolaze kolači. Za tri kilograma kolača, ako je domaćica vredna ili samo nepoverljiva prema „kupovnima“, potrebno je oko 3.000 dinara. Uz tortu-dve, to je novih 7.000 dinara, odnosno šezdestak evra.

Kolači se, naravno, mogu i kupiti, pa za kilogram kvalitetnih kolača, i to ne luksuzne varijante, ali kod poznatog proizvođača, treba izdvojiti od 825 do 1.650 dinara. Jeftinije se može proći u supermarketima, ali onda se ide „na sopstvenu odgovornost“.

Pročitajte još:

“Planulo”: Beograđani baš navalili na kupovinu vikendica

Veliki zaokret na svetskim berzama: Šta je uzrok i ko su najveći dobitnici?

Kada bismo sabrali samo ono što smo pobrojali, trošak bi bio oko 300 evra, a na slavskoj trpezi se nađe još mnogo toga, a uz nju i sitnice koje napamet ni najpedantniji domaćini ne mogu pobrojati.

Ono što će ove godine svakako izostati jesu proslave po restoranima. Uz opravdanje „stan nam je mali“, tamo se ostavljalo kao za svadbe, od 12 do 24 evra „po stolici”.

Na kraju, ne treba zaboraviti da u troškovnik stavite i onaj formalni deo – slavska sveća košta 500 dinara, a pop bar 20 evra.

I da se vratimo na početak, svega ovoga, ili bar većine, ove slavske sezone neće biti. Ljudi će slavu svakako obeležiti, ali u mnogo skromnijim okolnostima, tako da će za ukućane i kumove biti dovoljno i sto evra troška.

Razliku do prosečne plate sačuvajte za maske i dezinfekciona sredstva, ako ništa drugo. Po svemu sudeći, trebaće nam još neko vreme.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

TAGOVI:

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike