Nastavlja se prodaja banaka: Nekada smo imali 80, sada 25, a uskoro ćemo imati samo 23 banke!

01.06.2021

05:47 >> 06:58

0

Poslednja velika kupo-prodaja završena je u decembru 2020, kada je NLB kupila domaću Komercijalnu banku

Nastavlja se prodaja banaka: Nekada smo imali 80, sada 25, a uskoro ćemo imati samo 23 banke!
Copyright Foto:24sedam/Katarina Mihajlović

Nakon relativno skorog prelaska domaće Komercijalne banke u ruke stranaca, slovenačke NLB banke (decembra 2020), na bankarskom tržištu Srbije uveliko se spekuliše o novim kupoprodajama i daljem ukrupnjavanju sektora.

Iako još nema zvanične potvrde, dve manje banke (obe u stranom vlasništvu), i sa učešćem na tržištu manjim od četiri odsto, uskoro će dobiti nove vlasnike. Jednu od njih pikirala je domaća banka u privatnom vlasništvu, a drugu jedna od većih stranih banaka sa sedištem u EU. Obe finansijske institucije koje planiraju kupovinu nalaze se među osam najzastupljenijih banaka po učešću na srpskom tržištu.

Država “imala” čak 13 banaka

Posle novih preuzimanja koja se očekuju u toku ove godine, u Srbiji će se broj banaka sa sadašnjih 25 smanjiti na ukupno 23. To je drastičan pad broja banaka u odnosu na 2011. ili 2012. kada smo ih imali 35, a pogotovo u odnosu na period od pre dve decenije kada je Srbija brojala čak 80 različitih banaka.

Inače, pre desetak godina u Srbiji je od ukupno 34 banke, 21 bila privatna, a čak 13 u posrednom ili neposrednom vlasništvu države. Danas je situacija potpuno drugačija, pa je država ostala većinski vlasnik samo u Poštanskoj štedionici (79,01 odsto Republika Srbija), zatim u Srpskoj banci (76,69 odsto Republika Srbija) i posredno, preko “Telekoma Srbija”, i u MTS banci (100 odsto).

Komercijalna banka, 24sedam.rs/Georgi Mitev Šantek

Samo do 2020. država Srbija bila je vlasnik i Komercijalne banke, ali su je preuzeli Slovenci nakon što je NLB banka dobila saglasnost Narodne banke Srbije “za sticanje direktnog kontrolnog vlasništva, koje će joj omogućiti 83,23 odsto glasačkih prava u Komercijalnoj banci“. Slovenci su, inače, za Komercijalnu banku platili 395 miliona evra.

U rukama stranaca 76 odsto

Prema poslednjem izveštaju NBS, za sada čak 76 odsto našeg bankarskog tržišta drže stranci, ako izuzmemo tri banke u domaćem, ali privatnom vlasništvu, a to su AIK, Direktna i Alta banka.

Učešće prema visini bilansa

1. Banka Inteza 16%
2. Unikredit banka 10,8%
3. Komercijalna banka* 10,6%
4. OTP 8,2%
5. Rajfajzen 7,8%
6. Erste 5,7%
7. Poštanska štedionica 5,6%
8. AIK banka 5,5%
9. Vojvođanska (OTP) 5,3%
10. Eurobank 4,3%

*NLB nakon preuzimanja
**Podaci NBS od decembra 2019.

Zanimljiva je i preraspodela udela banaka na tržištu nakon kupoprodaje. S obzirom na to da je najveća državna banka, Komercijalna banka, prema podacima NBS za 2019. godinu, bila na trećem mestu, njenu visoku poziciju preuzima slovenačka NLB banka. Tako će prvih pet mesta po tržišnom učešću (prema visini bilansa) imati banke u većinskom vlasništvu stranih kompanija, kojima će pripasti čak 53,4 odsto tržišnog kolača.

Među njima su dve italijanske banke, Banka Inteza sa 16 odsto učešća i Unikredit (10,8 odsto), zatim slovenačka NLB koja je preuzimanjem Komercijalne banke dobila oko 10,6 odsto učešća, a slede mađarska OTP sa 8,2 odsto i austrijska Rajfajzen banka sa 7,8 odsto učešća.

Nije u planu prodaja Poštanske štedionice

Inače, mađarska OTP grupa se nakon kupovine Sosijete ženeral banke, početkom 2019. godine, popela na četvrto mesto sa 8,2 odsto učešća na tržištu. Ali, OTP je u suštini zastupljenija na tržištu jer je još ranije, u decembru 2017. godine, kupila i Vojvođansku banku od grčkih vlasnika, koja je do skoro poslovala pod istim imenom i kao posebno pravno lice.

Pročitajte još

S obzirom na to, Mađari sa OTP grupacijom pokrivaju mnogo veći deo bankarskog tržišta, čak 13,5 odsto (kada se doda 5,3 odsto učešća Vojvođanske banke), pa tako izbijaju na visoko drugo mesto, čime se i ukupno učešće prvih pet (stranih) banaka penje na 58,7 odsto.

Banka koja je ostala u rukama države, i za sada nije u planu njena prodaja, Poštanska štedionica, ipak se našla u prvih 10 banaka, sa tržišnim učešćem od 5,6 odsto. Poziciju odmah iza nje zauzima takođe domaća, AIK banka, u vlasništvu MK grupe, odnosno biznismena Miodraga Kostića, sa 5,5 odsto učešća.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike