Bar nešto neće sada da poskupi: Može li Srbija da dobije od Rusa nižu cenu gasa?

21.08.2021

05:37 >> 08:28

1

Srbija pregovara o novom dugoročnom ugovoru sa Gaspromom, a sada ima i neke adute koji bi ionako solidnu cenu od neugodnog snabdevača mogli dodatno da obore

Bar nešto neće sada da poskupi: Može li Srbija da dobije od Rusa nižu cenu gasa?
Copyright 24sedam/Profimedia

U opštem trendu poskupljenja u Srbiji potrošače je obradovala vest da “gas neće poskupeti“. Tim pre je vest i dobra i pomalo neverovatna, ako se zna da je  cena na svetskim berzama dvostruko veća od one koju za njega trenutno Rusima plaća Srbija.

Vojislav Vuletić, predsednik Udruženja za gas Srbije, kaže za 24sedam da je dobro što je to tako, jer da nije dugoročnog ugovora sa Rusijom, zbog kojeg nam prigovara Evropa, sada bi papreno platili gas ili ga ne bi ni imali.

– Kada je ovakva situacija sa cenama u svetu vidi se koliko nam znači ugovor sa “Gaspromom”. Iako je na berzi cena ovih dana bila i preko 580 dolara za 1.000 kubika, kod nas ostaje 260 dolara i treba verovati generalnom direktoru “Srbijagasa“ da sada neće poskupeti. Kako će se dalje kretati naša cena posle kraja godine videćemo, jer kakve su klauzule u ugovoru sa Rusima znaju samo u “Srbijagasu” i vrhu države – ističe Vuletić.

Mirni čitavu deceniju

Aktuelni ugovor o snabdevanju gasom je Srbija, odnosno „Srbijagas“, potpisala u martu 2013. godine, sa rokom važenja od 10 godina. Iako bi to značilo da ugovor važi do 2023. godine, u saopštenju iz Ministarstva energetike Srbije proteklih dana navodi se da “važi do početka 2022. godine“.

To potvrđuje i generalni direktor „Srbijagasa“, Dušan Bajatović, koji kaže da se trenutno razgovara sa „Gasprom eksportom” o produžetku ugovora i uslovima. Bajatović je ranije rekao da gas za korisnike u Srbiji neće poskupeti do kraja godine “a za posle ćemo videti“, a sada i da bi novi uslovi trebalo da budu još povoljniji nego u ranijem ugovoru.

Ako može Severni tok…

Koliko je Evropa, a posebno Nemačka, zavisna od ruskog gasa vidi se na burnom slučaju gasovoda “Severni tok 2“, gde Amerikanci ni sankcijama, ni ucenama nisu uspeli da zaustave „Gasprom“ i partnere iz EU (Engie OMV, Rojal Dač Šel, Uniper i Vinteršel). Gasovod dug 1.200 kilometara, koji se gradi od 2018. godine, sa prekidom u 2019. zbog pritiska SAD, biće završen kompletno do kraja ove godine. Već u 2022. će njime ispod Baltičkog mora u EU stizati 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje. Sa „Severnim tokom“ (1) ukupan kapacitet je 110 milijardi kubika. A Rusi gas u EU dopremaju i kopnom preko Ukrajine, sve ukupno oko 140 milijardi kubika u pretkriznoj 2019. godini, što je trećina evropske potrošnje.

– Ugovor je zasnovan na „naftnoj formuli“ i znatno povoljniji. Trenutno u ceni imamo razliku od 200 dolara u korist srpske privrede – istakao je Bajatović za beogradske medije.

Berzanske cene na spot tržištima (za isporuke u kratkom roku) bi još mogle da idu gore jer, naglašava Bajatović, male zalihe u skladištima gasa po Evropi ne ukazuju da će poremećaj na tržištu biti brzo rešen.

Međutim, za razliku od svetskih berzanskih, srpska “ugovorna“ cena gasa bi mogla da padne jer sada je naša pregovaračka pozicija drugačija nego davne 2013. Prvi razlog je onaj klasičan ekonomski – popust na količinu, jer Srbija sada ugovara veće količine zbog industrijskog razvoja i uznapredovale gasifikacije zemlje.

Drugi je strateški – gasovod “Balkanski tok“ je operativan za dolazak jeftinijeg ruskog gasa preko Bugarske (nema visokih mađarskih i ukrajinskih taksi), a od 1. oktobra Srbija postaje i tranzitna zemlja za prolazak gasa ovim pravcem na sever u Mađarsku.

Trn u oku Amerikancima: Severni tok i Severni tok 2; Ilustracija: Gasprom

Na ovo treba dodati i novu gasnu interkonekcija Niš – Dimitrovgrad – Sofija, kao dodatni pravac, a koja bi trebalo da bude završen do juna sledeće godine.

Međutim, ne bi trebalo zaboraviti ni “bolnu ” činjenicu da smo i mi i Rusi svesni da oni mogu jedini da nam obezbede gas.

Cena nije samo pitanje ekonomije

Pred sklapanje aktuelnog ugovora cena ruskog gasa za Srbiju (preko Mađarske kao tada jedinog pravca) je bila 490 dolara, a s ugovorom je najavljivano pojeftinjenje na 370 dolara. Danas je cena, prema navodima direktora „Srbijagasa“, Dušana Bajatovića, 260 dolara preko Ukrajine i Mađarske, a Turskim tokom iz Bugarske 155 dolara.

Prvi čovek „Gasproma“ Aleksej Miler rekao je pri sklapanju ugovora da je dugoročnim ugovorom Srbija obezbedila preferencijalnu cenu‚ 13 odsto nižu od drugih.

Partneri i sa EU: Ruski “Severni tok 2”; profimedia

Ali, cena ruskog gasa za Srbiju nije određena samo ovim ugovorom već i, posredno, ekonomsko-političkim odnosima koje održavaju dve zemlje. U tim bliskim odnosima, osnova za energetski deo je Sporazum o saradnji u oblasti naftne i gasne privrede iz 2008. godine, na osnovu kojeg je Rusima prodat NIS, ugovoren gasovod Južni tok (koji se konačno ostvario u varijanti Turski tok, odnosno Balkanski tok) ali i izgrađen drugi deo skladišta gasa Banatski Dvor.

Oba ova sporazuma sa Rusima trn su u oku EU i Energetskoj zajednici Evrope, koja je u više navrata „upozoravala“ da građani i privreda Srbije zbog „ruskog monopola“ u snabdevanju plaćaju gas skuplje nego u zemljama gde je tržište podložno konkurenciji. Takođe, u više navrata iz „Srbijagasa“ su takve navode demantovali, uz tvrdnje da je prosečna cena gasa za nas manja od one na berzama.

Pročitajte još:

A šta bi bilo da sporazuma nema? Pa gas bi nam bio skuplji, po berzanskim cenama, ili ga uopšte ne bi bilo ako bismo postali „gadljivi“ na ruski gas, što nije ni Evropa. Iako je ovih dana, povodom visoke cene na berzama, i resorna ministarka Zorana Mihajlović rekla da „poskupljenja neće biti ali da moramo raditi na diversifikaciji izvora“, to nalaženje alternative Rusima je veoma daleko., Barem za Srbiju.

– Rusi jedini imaju mogućnost da snabdevaju nas, region, pa i Evropu sa velikim količinama gasa u narednih nekoliko decenija. To je sada u našem slučaju zacementirano i Turskim tokom preko Zaječara ali interkonekcijom sa Bugarskom koja se gradi na liniji Niš – Dimitrovgrad i koja će biti veoma značajna za južnu Srbiju – objašnjava Vuletić.

Turski tok se ne ukršta s nekim drugim gasovodom, dodaje on, pa kroz njega može samo ruski gas.

– Postoji teorijska mogućnost da se povežemo na tečni prirodni gas koji bi trebalo da stiže na LNG terminal Aleksandropulos u Grčkoj, ali o tom, potom. Pitanje je da li će i odakle i tamo stizati gas. Tako da, praktično, nemamo alternativu niti ćemo je uskoro imati – zaključuje Vuletić.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike