Porasla cena svinja: Proizvođačima od 35 do 40 dinara više

10.06.2021

12:06 >> 12:36

0

Svinjari iz Mačve kažu da su zadovoljni zbog ispunjenja zahteva Ministarstva poljoprivrede

Porasla cena svinja: Proizvođačima od 35 do 40 dinara više
Copyright Foto:AgroTV

Cena svinja u Mačvi skočila je sa 125 dinara, koliko je bila pre mesec dana, na 160-165 dinara po kilogramu bez PDV-a, kažu odgajivači u tom kraju.

Svinjari iz Mačve kažu da su zadovoljni zbog zahteva koje je do sada ispunilo Ministarstvo poljoprivrede, a među njima je i Miroslav Sladojević iz naselja Badovinci.

Miroslav je jutros prodao oko 200 svinja klanici „Agropapuk“, a Tanjugu je rekao da su pre mesec dana svinje prodavali po ceni od 125 dinara (plus PDV), a da je sada cena 165 dinara.

– Cena je trenutno OK. Zasada smo zadovoljni ispunjenjem zahteva koje smo tražili od resornog ministarstva, ali videćemo šta će ubuduće biti – rekao je on.

Kada je u pitanju zarada, Sladojević je naveo da su sa ovom cenom na nuli, dok su ranije imali gubitke.

– Sad smo na pozitivnoj nuli, a inače smo poslednjih šest-sedam meseci gubili 50 evra po krmetu – rekao je Sladojević, koji uzgaja od 1.700 do 2.000 svinja, za koje kaže da bi prava cena trebalo da bude 210-220 dinara kako bi proizvođači ostvarili zaradu.

Bojan Tufegdžić iz sela Uzveće, koji trenutno ima 240 grla za prodaju, kaže da ih je ranije prodavao po ceni od 130-140 dinara, a sada ih prodaje po ceni od 160 dinara, što je, dodaje, značajno bolje.

– Razlika je velika, i sada već, na ovoj ceni, možemo da se uklopimo i pokrijemo troškove. Ovo je nestabilan posao, često dolazi do velikih varijacija, a rešenje bi bila stabilizacija tržišta, pa i cene žitarica – rekao je Tufegdžić.

Očekuju se bolji dani

Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović rekao je prošle nedelje Tanjugu da se na tržištu svinja stvari menjaju i da se u narednih desetak dana očekuje bolja situacija, jer usled popuštanja mera protiv korone počinju normalno da rade restorani, kao i da se naša tradicionalna tržišta u okruženju ponovo otvaraju.

– Tržišta na koja mi plasiramo sup nam onovo otvorena, jer nisu više zapljusnuta jeftinim mesom iz Nemačke i Holandije, tako da možemo da im ponovo pristupimo, a i uvek je u junu bolja situacija nego neposredno posle uskršnjih praznika – rekao je Nedimović.

On je precizirao da se radi o tržištima Bosne i Hercegovine, Makedonije i Crne Gore koja su tri-četiri meseca bila praplavljena velikim količinama vrlo jeftinog mesa iz EU.

Nedimović se 30. maja sastao sa nezadovoljnim odgajivačima svinja iz Bogatića, Šapca, Rume, Bačke Palanke i drugih okolnih mesta zbog niskih otkupnih cena mesa i velikih gubitaka u proizvodnji.

Pročitajte još:

Tada je dogovoreno da se pristupi izradi strategije za razvoj svinjarstva do 2030. godine, kako bi kroz uključivanje struke i nauke taj sektor bio unapređen i postao značajno konkurentniji na tržištu.

Takođe, dogovoreno je da se razmotri uvođenje prelevmana, odnosno dodatnih taksa pri uvozu svinjskog mesa.

Ministar je tada najavio i usvajanje Zakona o uređenju tržišta poljoprivrednih proizvoda koji će državi dati dodatne mogućnosti za intervencije prilikom poremećaja na tržištu i time obezbediti veću podršku poljoprivrednicima.

Jedan od zahteva koji su odgajivači svinja izneli tokom razgovora sa ministrom u Bogatiću je i potpuna zabrana uvoza svinjskog mesa u Srbiju, kada ga ima previše na domaćem tržištu.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike