aktuelno

Nova šansa za zaradu: Ova biljka osvaja tržište i donosi profit!

22.05.2026

22:44

0

Autor: J. Jovanović

Prošlogodišnja berba bila je veoma dobra, a nadaju se sličnim rezultatima i ove sezone

Google Dodaj 24sedam kao Google izvor
Nova šansa za zaradu: Ova biljka osvaja tržište i donosi profit!
Copyright Profimedia

Iako je mnogi i dalje smatraju tipično mediteranskom biljkom, pokazalo se da veoma dobro uspeva i u kontinentalnom delu Hrvatske.

Među onima koji su to prepoznali pre dve decenije je porodica Zec, koja je odlučila da se okuša u uzgoju lavande prvenstveno zato što nije zahtevna za održavanje, a bolesti i štetočine retko prave probleme.

- Ispostavilo se da je slavonsko zemljište odlično i za mediteranske kulture. Zanimljivo je da su čak i Dalmatinci prepoznali kvalitet slavonske lavande, pa je danas i oni uzgajaju i prodaju kao svoj proizvod - rekla je Monika Fekete.

Postoje i izazovi

Prošlogodišnja berba bila je veoma dobra, a nadaju se sličnim rezultatima i ove sezone. Međutim, najveći problem predstavljaju vremenske prilike i sušni periodi.

- Prošla godina bila je izuzetno sušna, pa smo morali povremeno da navodnjavamo plantaže. Verovatno će slično biti i ove godine - rekla je Anica Zec.

Ona dodaje da bi veće površine pod lavandom mogle da donesu ozbiljniji prihod.

- Svakako postoji mogućnost dobre zarade na većim plantažama i od toga bi moglo da se živi - smatra Antun Zec.

Oko 350 porodičnih gazdinstava u Hrvatskoj trenutno se bavi uzgojem lavande. Većina proizvođača samostalno prerađuje biljku jer organizovan otkup praktično ne postoji.

Nova šansa za zaradu: Ova biljka osvaja tržište i donosi profit!Profimedia
 

-Trebalo bi da radimo na boljoj prodaji i većoj potrošnji domaćih proizvoda jer su proizvodi od lavande pre svega lekoviti i prirodni - kaže Anica Zec, piše Dnevno.hr.

Stručnjaci takođe potvrđuju da lavanda ima veliki potencijal. Prehrambeno-tehnološki fakultet u Osijeku već radi na razvoju prirodnog konzervansa na bazi lavande koji bi mogao da se koristi u kozmetičkoj industriji.

- Naš cilj je da sintetičke konzervanse zamenimo prirodnim kako bismo produžili rok trajanja proizvoda, sprečili oksidaciju i dobili prirodniji kozmetički proizvod - objasnila je dekanka fakulteta Danica Jokić.

Trenutno se lavanda gaji na oko 250 hektara u Hrvatskoj, a najveće površine nalaze se u Slavoniji. Stručnjaci ističu da klimatske promene i sve veći broj sunčanih dana pogoduju uzgoju ove kulture na kontinentu.

- Lavanda je i ranije mogla da se gaji u kontinentalnim uslovima, ali zbog viših temperatura i većeg broja sunčanih dana u Slavoniji povećala se i količina eteričnog ulja, a njegov kvalitet može da se takmiči sa kvalitetom dalmatinske lavande - rekla je Monika Tkalec sa Fakultet agrobiotehničkih nauka Osijek.

Bonus video

 

 

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike