Zarada dolazi svakog septembra: Kornišoni postali najtraženiji proizvod!

20.07.2025 | 21:14

Za uzgoj krastavaca kornišona treba što više sunčeve svetlosti

Copyright PATRICK PLEUL / AFP / Profimedia

Trenutno je gajenje krastavaca najisplativija proizvodnja u srpskom agraru, a kako navode stručnjaci, velika zarada dolazi gotovo svakog septembra kada razni proizvođači masovno kupuju kornišone zarad pravljenja turšije.

Poslednjih desetak godina Srbija postaje sve značajniji izvoznik krastavaca. U proizvodnju je uključeno nekoliko hiljada malih poljoprivrednika i veliki deo proizvodnje se plasira u zemlje Evropskog tržišta, pa je trenutno je gajenje krastavaca najisplativija proizvodnja u srpskom agraru.

Za uzgoj krastavaca kornišona treba što više sunčeve svetlosti, ali zbog suše ove godine su sazrevali zahvaljujući sistemima za navodnjavanje.

Pixabay
 

Porodica Mišković iz Kikinde bavi se uzgojem krastavaca tri godine i ove godine u berbi postižu 12 kilograma ploda po kvadratnom metru, što je odličan prinos. 

- Temperature bile značajno u porastu i bilo je perioda kada je sam sistem za navodnjavanje radio i po pet, šest sati dnevno, ali je bilo veoma naporno održavati biljku u ovim toplotnim udarima - objašnjava za RTS Dunja Mišković, proizvođač kornišona iz Kikinde.

Prednosti ovog povrtarskog uzgoja je što nisu potrebne velike površine pod zasadom, a otkup je zagarantovan.

- To je da se na maloj površini ostvari veliki prihod. Eto, to je - naglašava Dragan Vukobrat, poljoprivrednik iz Kikinde za RTS.

U čačanskom kraju više od 400 domaćinstava ostvariće siguran prihod zahvaljajući krastavcima, dok se u nekim vranjanskim selima uzgojem kornišona bave već duže od tri decenije. Berba traje nedeljama, ali se povremeno angažovanje radnika isplati.

- Prva klasa je 135 dinara, druga 90, treća 30 dinara. S tim što imamo primedbu da je između prve i druge klase mala neka razlika, dok je velika rezlika iz druge u treću što nije kako treba - kaže Nenad Trajković, poljoprivrednik iz Donjeg Vrtogoša kod Vranja.

Bonus video: 

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam

Izvor: RTS