aktuelno

Srpska jabuka stigla do Indije: Izvoz voća na nova tržišta naša ogromna šansa

18.05.2024

08:40

0

Srbija prodavala do 200.000 tona jabuka na stranim tržištima

Srpska jabuka stigla do Indije: Izvoz voća na nova tržišta naša ogromna šansa
Ilustracija - Copyright Promo: 24sedam/AgroTV

Ove sezone imaćemo manje jabuka nego lane za oko 25-30 odsto u odnosu na prošlogodišnju sezonu, kada smo nabrali oko pola miliona tona ovog voća.

Razlog za niže prinose je mraz u pojedinim područjima, koji je oštetio nov rod i verovatno ostavio posledice i na kvalitet voća, što će se znati kada počne berba jabuka za nekoliko meseci.

Bez obzira na to što se očekuje da će jabuka biti manje nego prošle godine, ovog voća smo imali uvek približno oko pola miliona tona i od te količine pokrivali domaće tržište, za koje nam je trebalo od 200.000 do 250.000 tona, i strana tržišta, na koja smo prodavali od 180.000 do 200.000 tona ovog voća.

Prosečna cena 0,75 evra po kilogramu

- Ove sezone ostalo nam je jabuka da zadovoljimo naše tržište i jedan deo za izvoz. Od avgusta 2023 do aprila 2024. godine Srbija je izvezla 135.000 tona jabuka, po prosečnoj ceni od 0,75 evra po kilogramu. Najviše je jabuka izvezeno na Bliski istok - 34,7 odsto, zatim u Rusiju (28,4), Evropu (28,3) i Indiju (5,7) - kazao je za “Dnevnik” direktor asocijacije "Serbia Does Apples" Gojko Zagorac.

Koliko bismo jabuka mogli da prodamo na kinesko tržište, pošto 1. jula stupa na snagu sporazum o slobodnoj trgovini s Kinom, a podrazumeva da ćemo moći da prodajemo i jabuke po nižoj carinskoj stopi?

Zagorac napominje da to trgovanje zavisi od mnogo faktora, kao što su ukupna proizvodnja jabuke u Kini i u Evropi (generalno na severnoj hemisferi), kvalitet jabuke planirane da se pošalje u Kinu i drugo.

Dug put ka istoku i Rusiji

- Ova sezona je bila izazovna kada je u pitanju transport jabuka u strane države − napomenuo je Zagorac. − Što se tiče naših granica sa Hrvatskom, Mađarskom i Severnom Makedonijom, kuda jabuke najviše i prolaze, nije bilo velikih problema. Ozbiljnije je bilo na ulaznim mestima u Rusiju, gde su kamioni čekali i po dve nedelje. Problem predstavlja i činjenica da transportni brodovi više ne idu kroz Suecki kanal pa se produžilo tranzitno vreme za pojedine destinacije na Bliskom i Dalekom istoku.

- Kinesko tržište specifično je i izazovno. Kina je najveći proizvođač jabuke na svetu. U 2023. godini su proizveli oko 44,5 miliona tona jabuke, što je skoro četiti puta više od evropske proizvodnje. Oni su i najveći potrošači jabuke, pa jedan deo i uvoze, najviše iz Novog Zelanda, Čilea i Australije, kao i iz SAD, Francuske i Poljske - predočio je Zagorac.

Kinezi traže fudži

Najzastupljenija sorta jabuka koja se proizvodi i prodaje u Kini jeste fudži, zatim slede sorte gala, crveni i zlatni delišes. To su sorte koje mi možemo da ponudimo tamošnjem tržištu.

- Iako ugovor o slobodnoj trgovini s Kinom važi od 1. jula, još ne znamo fitosanitarne uslove za izvoz jabuka do Kine. Ukoliko ih budemo prodavali na kineskom tržištu, a nema razloga da u to sumnjamo, pošto su domaće jabuke vrhunskog kvaliteta i prodajemo ih širom sveta, izvoz u Kinu bi mogao da počne tek u septembru, kada stiže novi rod jabuka - zaključio je direktor asocijacije "Serbia does apples" Gojko Zagorac.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Dnevnik/24sedam

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike