
Gde nestaje opalo lišće? Parkovi ujutru puni, a sutradan ga već nema! "Zelenilo Beograd" otkrilo tajnu!
Deo lišća koje se sakuplja tokom jeseni sa zelenih površina koristi se, osim za kompostiranje, i u našim rasadnicima za prekrivanje leja - objašnjavaju za 24sedam iz "Zelenila"

Ekipe JKP "Zelenilo-Beograd" od početka novembra ove godine bave se grabuljanjem i uklanjanjem lišća u prestonici, a ono što mnogi građani ne znaju je da se to lišće, kao i grane i košena trava, prerađuju i dalje koriste u druge svrhe.
Naime, kako su za 24sedam istakli iz "Zelenila Beograd", oni se bave održavanjem oko 3.000 hektara javnih zelenih površina na teritoriji deset gradskih opština.
Održavanje podrazumeva negu i obnovu biljnog materijala, održavanje i zamenu instalacija i inventara koji pripadaju zelenoj površini, održavanje čistoće, preduzimanje mera zaštite od požara i drugih elementarnih nepogoda, kao i grabuljanje lišća.
Profimedia
- Površine će se grabuljati prema već unapred utvrđenoj dinamici, a radovi zavise u mnogome i od vremenskih prilika. Poslovi grabuljanja se vrše od jeseni do proleća. Količina lišća koju sakupimo u toku jedne godine sa javnih zelenih površina, iznosi oko 8.000 metara kubnih. Sakupljeno lišće se prevozi u Biobazu "Zelenila-Beograd", a deo lišća koje se sakuplja tokom jeseni sa zelenih površina koristi se, osim za kompostiranje, i u našim rasadnicima za prekrivanje leja - objašnjavaju za 24sedam iz "Zelenila".
Ističi i da se u Biobazi ne vrši samo obrada lišća, već se u nju dovozi sav biološki otpad poput oblovine, granjevine i koševine.
- Ovaj otpad se u Biobazi dalje selektuje i prerađuje, a onda se koristi u poslovima koji se izvode na javnim zelenim površinama. Najpre se vrši primarna selekcija krupnijih delova stabala i grana koja imaju upotrebnu vrednost za ogrev i koriste se za grejanje objekata staklenika u kome se proizvodi biljni sadni materijal. Sitnije grane se prerađuju biodrobilicama, a dobijena drobljena masa se koristi na javnim zelenim površinama, za malčiranje sadnica u cilju zaštite od korova i isušivanja zemljišta - ističu iz "Zelenila".
Zeljasti delovi stabala, lišće, kao i koševina se kompostiraju pri čemu se dobija supstrat koji služi za prihranu ispošćene i nekvalitetne zemlje.
Profimedia
Kompostira se, kažu, neprestano i sukcesivno pošto biljni materijal u Biobazu dolazi svakodnevno u periodu od maja do novembra, a da bi se proizveo kompost potrebno je oko godinu dana.
- Dobijeni kompost se koristi u procesu proizvodnje ukrasnih biljaka, ali i na javnim zelenim površinama kao kvalitetan, hranljivi supstrat prilikom izvođenja radova na ozelenjavanju javnih zelenih površina. Ovakvim tretiranjem biljnih ostataka postiže se efikasna, kvalitetna i ekološki čista obrada bio-otpada - zaključili su za 24sedam iz JKP "Zelenilo-Beograd".
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari