Najstarija osoba na svetu danas puni 117 godina: Muža je sahranila pre pola veka, malo joj fali da obori rekord
I dalje se raduje životu
Britanka Etel Kejteram, koja nosi titulu najstarije žive osobe na svetu, danas puni 117 godina. Rođendan će obeležiti u društvu porodice i prijatelja u domu za stare "Hallmark Lakeview" u Sariju.
Za sobom, kako kaže, ostavlja godinu ispunjenu zanimljivim događajima, a posebno izdvaja susret sa britanskim kraljem Čarlsom III, koji joj je ostao u lepom sećanju, prenosi britanski portal "Sky News".
- Radujem se onome što donosi naredna godina - rekla je Kejteram.
Čarls ju je posetio prošlog septembra, neposredno nakon njenog 116. rođendana. Kejteram je postala najstarija osoba na svetu u maju 2025. godine, kada je preminula 116-godišnja brazilska časna sestra koja je do tada držala tu titulu.
Tokom susreta sa britanskim monarhom, Kejteram mu je ispričala da je pratila ceremoniju na kojoj je proglašen za princa od Velsa 1969. godine, kada je imao svega 21 godinu.
- Sve su devojke bile su zaljubljene u vas i želele su da se udaju za vas - rekla mu je tada.
Profimedia
Rođena je 21. avgusta 1909. godine u Hempširu, pet godina pre početka Prvog svetskog rata, a Čarls III je šesti britanski monarh koji je vladao tokom njenog života. Kejteram je ujedno poslednja osoba koja je još živa, a koja je bila podanik kralja Edvarda VII, preminulog 1910. godine. Nakon njega na britanskom prestolu bili su Džordž V, Edvard VIII, Džordž VI, Elizabeta II i sada Čarls III.
Kejteram je bila pretposlednje od osmoro dece. Svog supruga Normana, bivšeg potpukovnika britanske vojske, upoznala je na zabavi 1931. godine. Venčali su se i živeli u Solsberiju, a kasnije su boravili i na Gibraltaru i u Hongkongu, gde je Kejtaram otvorila vrtić. Imala je dve ćerke, ali su obe preminule pre nje. Norman je umro 1976. godine.
Tokom mladosti boravila je i u Indiji. Od 18. do 21. godine radila je kao dadilja u porodici jednog britanskog oficira.
Iako je sa 117 godina postala najstarija živa osoba, Kejteram je i dalje pet godina udaljena od apsolutnog rekorda. Najduže je, prema potvrđenim podacima, živela Francuskinja Žan Kalman, koja je doživela 122 godine i preminula 1997. godine.
Kraljevski zemljotres: Zašto se Hari i Megan sada vraćaju i Britaniju, koliko će ostati u njoj i šta se sve do sada zna
Profimedia/Pixabay
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari