Toplotni talas ubija po Francuskoj: Škole zatvorene, ispiti otkazani, morao da se oglasi i Makron
Iz saobraćaja j epovučen 71 voz, a odložen je i festival
Francuska se ponovo suočava sa snažnim toplotnim talasom koji je izazvao poremećaje širom zemlje. Zbog ekstremno visokih temperatura zatvaraju se škole, pomeraju ispiti i otkazuju javne manifestacije, dok je u 53 departmana proglašen narandžasti meteoalarm.
U obrazovnoj oblasti Poatje odlučeno je da se usmeni deo maturskih ispita, prvobitno zakazan za ponedeljak i utorak, odloži za sedam dana. Meteorolozi upozoravaju da se najviše temperature tek očekuju u narednom periodu.
U gradu San, u departmanu Jon, škole prestaju sa radom već od danas. U Strazburu za sada nema odluke o zatvaranju obrazovnih ustanova, ali su gradske vlasti saopštile da će "pitati regionalnu prosvetnu vlast da li može da odbori roditeljima koji žele da zadrže svoju decu kod kuće".
I u glavnom gradu preduzimaju se posebne mere. Oko deset pariskih srednjih škola već je prilagodilo raspored nastave za četvrtak i petak. Gradonačelnik Tura Emanuel Deni upozorio je da će svih 58 škola u tom gradu biti zatvoreno ukoliko temperature dostignu opasan nivo.
Ministar prosvete Eduar Žefre obilazi škole u departmanima Er i Loar, a očekuje se da predstavi podatke o broju učenika pogođenih odlaganjem ispita, kao i moguće nove mere koje bi mogle biti uvedene širom zemlje.
Predsednik Francuske Emanuel Makron apelovao je na stanovništvo da bude posebno obazrivo tokom narednih dana.
Tanjug/AP Photo/Emma Da Silva
- Zaista želim da pozovem sve naše sugrađane da budu veoma oprezni, da preduzmu mere predostrožnosti, da brinu o starijima i najugroženijima, poput dece, i da pažljivo prate sve preporuke vlade - rekao je Makron u obraćanju za TV kanal Frans 2.
Posledice vrućina već su zabeležene. Jedan muškarac preminuo je u četvrtak na atletskoj stazi u Ermonu, severno od Pariza. Vatrogasne službe saopštile su da je pronađen sa srčanim zastojem, a pokušaji oživljavanja nisu dali rezultate.
Visoke temperature primorale su lokalne vlasti u Briv la Gajardu, Kle Sujiju i Le Tešu da otkažu koncerte planirane povodom Dana muzike. U Parizu se, međutim, za sada ne odustaje od održavanja manifestacije.
Problemi su zahvatili i železnički saobraćaj. Nacionalna železnička kompanija SNCF povukla je iz saobraćaja 71 međugradski voz na dužim relacijama kako bi sprečila kvarove rashladnih sistema.
Zbog opasnosti od toplotnog udara, u više oblasti zabranjene su sportske aktivnosti i rekreacija na otvorenom tokom najtoplijeg dela dana. Odluka je doneta nakon nekoliko smrtnih slučajeva povezanih sa fizičkim naporom po ekstremnim vrućinama.
Pariske vlasti najavile su i meru za rashlađivanje građana, pa će od srede biti omogućeno kupanje u kanalu Sen Marten.
Prema prognozama, talas vrućine neće brzo oslabiti i očekuje se da će potrajati najmanje do početka naredne sedmice. Podseća se da je tokom prethodnog perioda visokih temperatura, krajem maja, u Francuskoj registrovano sedam smrtnih slučajeva koji su direktno ili indirektno povezani sa ekstremnim vremenskim uslovima.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Komentari