Endru nije prvi koji ima probleme sa zakonom: Ovi članovi kraljevske porodice su se našli pred sudom zbog raznih prekršaja
20.02.2026 | 07:34
Morali su da odgovoraju za svoja nedela
U nezapamćenom presedanu za britansku kraljevsku porodicu, brat kralja Čarlsa Trećeg, nekadašnji princ Endru, uhapšen je u Norfolku pod sumnjom za zloupotrebu službenog položaja. Ovo je prvi put u modernoj istoriji da je jedan visoki član britanske monarhije priveden.
Endru Mauntbaten-Vindzor (66) uhapšen je u četvrtak, 19. februara, na imanju Sandringem u Norfolku, gde su policijske snage snimljene kako dolaze do njegove rezidencije upravo na dan njegovog rođendana. Istovremeno su izvršeni pretresi njegove sadašnje kuće, kao i nekadašnjeg doma u Vindzoru. Početkom meseca iseljen je iz Kraljevske lože u Vindzoru odlukom svog brata, kralja.
Sumnje zbog veza sa Džefrijem Epstinom
Bivši vojvoda od Jorka uhapšen je zbog sumnje da je, dok je obavljao funkciju britanskog trgovinskog izaslanika, delio poverljive informacije sa pokojnim finansijerom Džefrijem Epstinom, osuđenim seksualnim prestupnikom. Istraga je pokrenuta nakon novih navoda o njihovim vezama.
Kralj Čarls Treći oduzeo je Endruu kraljevske titule i počasti još u oktobru 2025. godine, u potezu bez presedana, usled pojačanog nadzora javnosti nad njegovim kontaktima sa Epstinom. Uprkos tome, Endru je i dalje osmi u redu za nasledstvo britanskog prestola.
Prvi uhapšeni u modernom dobu, ali ne i jedini koji je imao probleme sa zakonom
Iako su pojedini članovi kraljevske porodice kroz istoriju bili zatvarani, u modernom periodu nijedan visoki član dvora nije bio uhapšen. Godine 2002. sestra kralja Čarlsa, princeza Ana, proglašena je krivom za krivično delo, ali nije bila privedena.
Kako je tada izvestio BBC, princeza kraljevske krvi kažnjena je novčanom kaznom od 500 funti, uz dodatnih 500 funti odštete, nakon što je priznala krivicu jer je njen pas napao dvoje dece. Incident se odnosio na njenog engleskog bul terijera Dotija. Sud joj je naložio da organizuje obuku psa, da ga drži na povocu u javnosti i da plati sudske troškove. To je bio prvi put u sto godina da se jedan viši član kraljevske porodice pojavio pred sudom.
Istorijski presedani
U daljoj istoriji britanske monarhije zabeleženi su i slučajevi zatvaranja kraljevskih ličnosti. Kralj Ričard Prvi bio je zatočen 1192. godine nakon zarobljavanja u Beču i pušten je tek po isplati ogromne otkupnine. Marija Stjuart, kraljica Škotske, takođe je bila zatočena u Engleskoj, dok je Ana Bolen, druga supruga kralja Henrija Osmog, uhapšena 1536. godine pod optužbom za preljubu.
Kraljeva reakcija: Zakon mora da ide svojim tokom
Prema pravnoj doktrini „suverene imunosti“, kralj kao šef države izuzet je od krivičnih i građanskih postupaka.
Nakon hapšenja brata, kralj Čarls Treći oglasio se saopštenjem iz Bakingemske palate.
- Sa najdubljom zabrinutošću primio sam vest o Endruu Mauntbaten-Vindzoru i sumnjama na zloupotrebu službenog položaja. Sledi potpun, pravičan i zakonit postupak kojim će nadležne institucije ispitati ovaj slučaj na odgovarajući način - navodi se u saopštenju.
- Kao što sam već rekao, pružićemo punu i bezrezervnu podršku i saradnju. Zakon mora da ide svojim tokom. Dok traje postupak, ne bi bilo primereno da dalje komentarišem. Moja porodica i ja nastavićemo da služimo dužnosti i građanima - poručio je kralj.
Policija Tems Veli saopštila je da je u okviru istrage uhapšen muškarac u šezdesetim godinama iz Norfolka zbog sumnje na zloupotrebu službenog položaja, te da su izvršeni pretresi na adresama u Berkširu i Norfolku. Dodali su da se osumnjičeni i dalje nalazi u policijskom pritvoru, ali da njegovo ime zvanično nije objavljeno.
Nakon gotovo 12 sati saslušanja, bivši princ pušten je na slobodu, ali je i dalje pod istragom.
Mogao bi da robija do kraja života! Optužbe protiv bivšeg princa Endrua nisu nimalo naivne
Bonus video: