aktuelno

U Omanu počeli pregovori Irana i Amerike: Teheran spreman da priča samo o jednom pitanju

06.02.2026

10:03

0

Autor: Vladimir Tanacković

Ovo je prvi sastanak od tenzija iz juna prošle godine

U Omanu počeli pregovori Irana i Amerike: Teheran spreman da priča samo o jednom pitanju
Copyright Profimedia

Direktni razgovori između predstavnika Irana i Sjedinjenih Američkih Država o nuklearnom pitanju zvanično su počeli danas u Maskatu, prestonici Omana, objavile su iranske novinske agencije.

Ovo je prvi put da su dve zemlje ušle u neposredne pregovore od juna prošle godine, kada je Izrael pokrenuo vojne udare na Iran. Taj sukob prerastao je u razmenu vazdušnih napada po principu "oko za oko", u šta su se uključile i SAD, čime su tadašnji pregovori praktično prekinuti.

Razgovori koji su se vodili nedeljama pre izbijanja sukoba imali su za cilj postizanje sporazuma o iranskom nuklearnom programu.

Donald Tramp je više od mesec dana javno pretio vojnom akcijom protiv Irana, a prošle sedmice upozorio je da je američka "armada" ratnih brodova raspoređena u Persijskom zalivu. Najnovija eskalacija započela je nakon Trampove poruke da će SAD napasti Iran ukoliko vlasti u Teheranu nastave da ubijaju demonstrante tokom masovnih antivladinih protesta koji su izbili prošlog meseca.

Organizacije za ljudska prava navode da su tokom nasilnog gušenja protesta stradale hiljade ljudi.

Očekuje se da današnji razgovori u Maskatu, koji nose velike političke uloge, doprinesu smirivanju napetosti između dve države. Ipak, Iran je jasno stavio do znanja da će pregovori biti ograničeni isključivo na nuklearni program, dok još nije poznato na koje ustupke su obe strane spremne.

Uoči početka sastanaka, iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči uputio je upozorenje Vašingtonu protiv "prekomernih zahteva ili avanturističkih činova", poručivši da je Iran spreman da zaštiti svoj suverenitet i nacionalnu bezbednost, prenosi "Gardijan".

Šef diplomatije Omana izrazio je nadu da bi razgovori mogli da otvore put ka "održivom razumevanju" između Teherana i Vašingtona.

Po dolasku u Maskat, Aragčija je na aerodromu dočekao ministar spoljnih poslova Omana, čime su i formalno počeli diplomatski kontakti dve strane.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike