Asad na obali Mediterana? Da li Tigrove snage i sirijski predsednik imaju novo uporište
Iako zvanične potvrde nema, mnogi analitičari spekulišu da je dogovor između Rusije, Turske i Sirije već postignut
Dok se sukobi u Damasku ne smiruju, obalski regioni Latakije i Tartusa ostaju pošteđeni razaranja, što je pokrenulo nagađanja o potencijalnim političkim dogovorima.
Sve je više indicija da je sirijski predsednik Bašar Al Asad, zajedno sa delovima elitne 25. divizije SAA, poznate kao "Tigrove snage", prebačen upravo u ovaj region.
Ova strategija je za neke znak da je obala Mediterana poslednje utočište režima u Damasku. Teorije o tajnom dogovoru između Rusije i Turske sve su glasnije.
Zašto baš Latakija i Tartus?
Oba regiona poznata su kao uporišta sirijskih Alavita, manjinske zajednice kojoj pripada i porodica Asad. U Tartusu i Latakiji nalaze se i dve strateške ruske vojne baze - pomorska baza u Tartusu i vazduhoplovna baza Hmejmim. Ove baze su pod direktnom kontrolom Rusije, što objašnjava zašto su borbe do sada izbegavale ova područja.
Poslednjih dana registrovano je nekoliko pokušaja terorista iz "Islamske partije Turkestana" da se probiju u planinski deo Latakije. Međutim, ti napadi su se brzo završili, navodno zbog naređenja koje je stiglo iz "viših instanci", što mnogi tumače kao deo političkog dogovora.
Gde je 25. divizija i zašto je važna?
Elitna 25. divizija specijalnih snaga SAA, poznata kao "Tigrove snage", kojom komanduje čuveni Suheil Al Hasan, do sada je bila udarna pesnica sirijske armije. Njeno prebacivanje u priobalni region izazvalo je lavinu pitanja.
Prema nekim izvorima, vojnici 25. divizije zauzimaju pozicije na planinskim prevojima i kontrolišu ključne pravce koji vode ka obali. Njihovo prisustvo tumači se kao odbrambena linija koja bi mogla poslužiti za zaštitu potencijalnog poslednjeg uporišta sirijske vlasti.
Šta se dešava sa ruskim vojnim prisustvom?
Dok se situacija na terenu menja, ruski vojni kontingent povlači se ka bazi Hmejmim u Latakiji. Prema dostupnim informacijama, deo ruskih vojnih objekata širom Sirije je napušten, dok su pojedine jedinice vraćene u Rusiju. Očekuje se da će ruski kontingent u Siriji doživeti promene u broju i sastavu, s obzirom na dramatično izmenjenu situaciju.
Postavlja se pitanje da li je dogovor između Rusije i Turske deo šireg plana koji podrazumeva prepuštanje Damaska protivnicima sirijskog režima, dok bi se Asad i njegova vojska povukli u obalski region. Odsustvo značajnijih napada na Tartus i Latakiju ide u prilog teoriji o dogovoru dve strane.
Da li je Asad već u obalskom regionu?
Poslednji tragovi ukazuju na to da je avion sleteo u blizini obale, što je izazvalo sumnje da je Asad već stigao u Latakiju ili Tartus.
Pojedini izvori tvrde da je moguće da se Asad nalazi i blizu granice sa Libanom, što bi moglo biti njegovo "osigurano povlačenje" u slučaju dalje eskalacije sukoba.
Teorije o njegovom begu dodatno podgreva i činjenica da se Alaviti, šiiti i hrišćani iz unutrašnjosti zemlje masovno sele u Tartus i Latakiju, što ove regione pretvara u svojevrsnu etnokonfesionalnu enklavu.
Da li je sve deo dogovora?
Iako zvanične potvrde nema, mnogi analitičari spekulišu da je dogovor između Rusije, Turske i Sirije već postignut. Prema toj teoriji, Rusija bi dobila jaču kontrolu nad obalskim regionom, Turska bi uspostavila veću kontrolu nad severnim delom Sirije, dok bi Asadova vlast bila ograničena na priobalni deo zemlje.
Da li će ova strategija obezbediti trajni mir ili je samo početak nove etape rata ostaje da se vidi. U međuvremenu, svi pogledi su uprti ka Tartusu i Latakiji, gde bi mogla da se ispiše sledeća ključna stranica sirijskog rata.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari