Sve o Legiji stranaca, najmoćnijoj elitnoj jedinici: Lako dobijaju državljanstvo i potpuno nov identitet, a obučeni su za borbu do smrti

09.03.2021

08:00 >> 08:53

0

Pristup Legiji imaju muškarci između 18 i 40 godina, izuzetnih psihofizičkih sposobnosti

Sve o Legiji stranaca, najmoćnijoj elitnoj jedinici: Lako dobijaju državljanstvo i potpuno nov identitet, a obučeni su za borbu do smrti
Copyright Profimedia

Elitna jedinica francuske vojske Legija stranaca od svog nastanka 1831. godine privlači pažnju javnosti. Bez obzira na to koliko informacija o njoj postoji, ona uvek iznova budi znatiželju i fascinira. Kralj Luj Filip je na današnji dan pre skoro 200 godina osnovao ovu elitnu jedinicu sa sedištem u Alžiru. Prva misija je bila osvajanje te zemlje, i ona je, kao i jedinica, trajala sve do 1835. godine.

Jedinica je kasnije ponovo oformljena, 30. aprila 1863. godine na plantažama Kameruna, u blizini grada Puebla u Meksiku. Tri oficira i 62 legionara pružali su 24-časovni otpor Meksikancima, kojih je bilo oko 2.000. Pet legionara se odlučilo na borbu do kraja, a dva preživela legionara su potpisala kapitulaciju, pod uslovom da zadrže oružje i pobrinu se za mrtve.

Profimedia

Od tada, naziv ove bitke ponosno nosi svaka legionarska zastava, što simbolizuje da se legionari razlikuju od svake druge vojske. Moto legije je “Legio Patria Nostra”, što u prevodu znači “Legija je naša domovina”.

Himna legije je “Le Boudin”, a u zavisnosti od položaja na kojem se nalaze, nose odgovarajuće kape – zelene, bele i crne boje. Legionari se kreću 88 koraka u minutu, što je manje u odnosu na neku drugu vojsku, koja se kreće 120 koraka u minutu. Razlog tome datira još iz ratova u alžirskim pustinjama i teškoći marširanja u pesku. Pripadnici Legije zbog svog sporijeg koraka na paradi marširaju poslednji, ali zato dobijaju najviše ovacija.

Pristup Legiji imaju muškarci između 18 i 40 godina, izuzetnih psihofizičkih sposobnosti. Dobrovoljci se temeljno kontrolišu i po sigurnosnim pitanjima, što pobija mit o tome da je Legija skrovište kriminalcima. Posle zdravstvenih testova, dobrovoljci pristupaju vojnoj obuci. Posle obuke dobrovoljci potpisuju ugovor na pet godina službe. U prva četiri meseca obuke zabranjen im je kontakt sa prijateljima i rodbinom. Svaki dobrovoljac dobija novi identitet, čime ga Legija štiti od spoljnih uticaja. U sklopu novog identiteta menjaju se ime i prezime, datum i mesto rođenja i imena roditelja.

Obuka za rat i preživljavanje u nemogućim uslovima

Legionar prolazi kroz razne faze obuke. Svaki od legionara u svojoj karijeri mora da prođe najmanje jedan specijalistički kurs koji traje tri nedelje i održava se u nekoliko centara širom Francuske. Ovu obuku sačinjavaju sledeći kursevi: postavljanje zamki i eksploziva, ručne tehnike borbe, metode borbi u gradskim područjima, veslanje, plivanje u moru bez prsluka sa borbenim rancem… Osim obuke za rat i taktike, legionari se obučavaju i kako da prežive u nemogućim uslovima.

Novi identitet, detaljna provera, a plate mizerne

Legionar koji je ranjen automatski dobija francusko državljanstvo

Iako pripadnici vojske legionara dolaze iz 138 različitih država, svi mogu postati francuski državljani. Naime, nakon časnog služenja barem tri godine, mogu predati zahtev za državljanstvo, a ukoliko su ranjeni na frontu, mogu dobiti državljanstvo putem odredbe “Francuz po prolivenoj krvi”, što je francuska vlada počela da dozvoljava 1999. godine.

Više od 35.000 stranaca iz Legije stranaca ubijeno je za vreme akcija

Tokom istorije se na francusku Legiju stranaca – i njihove borce – gledalo kao na potrošnu robu. Stranci koji su joj se pridruživali (i dalje to čine), prihvatali su mogućnost smrti u dalekoj zemlji u zamenu za novi život sa nekim smislom.

Međutim, besmisleno žrtvovanje s vremenom je postala svojevrsna vrlina koju nema potrebe ni pokušavati razumeti.

Profimedia

Najbolje je to objasnio stari legionar Vilijam Langeviše: “Vreme nije bitno. Mi smo zvezdana prašina. Nismo ništa. Umrete li s 15 ili 79 godina, za hiljadu godina to će biti potpuno nebitno.”

U Legiju ne može više svako

Od osnivanja, 1831. godine, Legija je postala utočište za sve s problematičnom prošlošću. Muškarci s policijskim dosijeima ili dezerteri iz drugih vojski mogli su da dođu i pridruže se Legiji a da ih niko ništa ne pita.

Dobili bi novi identitet i mogli su da započnu novi život i da imaju potpuno čist početak. No, iako i dalje primaju dezertere i osobe optužene za manje prekršaje, više nikom nije tako lako da im se pridruži kao nekada. Prilikom regrutacije, muškarci moraju da prođu psihička, fizička i intelektualna testiranja, pre nego počnu sa ikakvim treningom.

Pročitajte još:

Kasnije se proverava kolika je njihova motivacija, kako bi ispali oni koji nemaju volju da uspeju u vojsci. Iako danas nije obavezno da čovek beži od svoje istorije u trenutku kad odluči da se pridruži Legiji, svi novi legionari gube stari identitet i dobijaju novi, koji moraju da zadrže najmanje godinu dana tokom služenja vojske.

– Legionari počinju novi život kad se pridruže jedinici. Svakome od njih dozvoljeno je da njihova prošlost ostane tajna – objasnio je kapetan Majkl.

Plata, naknade i dodaci su mizerni

Prilikom regrutovanja, za legionare bi komotno mogla da važi ona krilatica američkih marinaca: “Ne obećavamo vam vrt pun ruža”.

Naime, plata je užasna, kao i ostale naknade i dodaci, ali čini se da to nikome ne smeta, piše “Biznis insajder”. Uprkos tome što im je ukazano na vrlo težak život i mogućnost slanja u borbe bilo gde na svetu, i dalje se hiljade muškaraca prijavljuje svake godine. Legionari mogu očekivati ​​da će biti poslati da čuvaju neka područja ili biti bačeni na prve borbene linije.

Početna plata im je oko 1.450 dolara, a povišica nema prvih nekoliko godina. A da je reč o maloj svoti, dovoljno govori poređenje s najnižom platom američkog vojnika, koja iznosi 1.546 dolara, a koja automatski prelazi na 1.733 dolara nakon šest meseci.

Jedini veliki bonus u Legiji mogu naći ljubitelji pića, jer uvek ima više nego dovoljno alkohola. Čak i u ratnim zonama, legionari piju u slobodno vreme i bije ih glas da mogu da popiju toliko da bi posramili i neke “poštene alkoholičare”.

Neke države zabranjuju građanima odlazak u Legiju

Većina država indirektno dopušta prijavljivanje u Legiju sranaca, međutim, neke zemlje svojim građanima zabranjuju učestvovanje u stranim armijama.

Zabranjeno učestvovanje: Slovačka – zatvorska kazna do osam godina, Švajcarska – zatvorska ili novčana kazna po osnovu državne neutralnosti.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike