Sedmica u svetu: Putinovi izbori u samoizolaciji, zaoštravanje korona mera i "ubadanje noža u leđa" Francuskoj

20.09.2021

19:20 >> 09:02

0

SAD su razbesnele Francusku, talibani se bore za ministarstva, a Rusija je birala poslanike i regionalne guvernere

Sedmica u svetu: Putinovi izbori u samoizolaciji, zaoštravanje korona mera i "ubadanje noža u leđa" Francuskoj
Copyright Profimedia

Nedelja za nama, od 13 do 19. septembra, počela je i završava se novostima iz Rusije. Predsednik Putin je morao da se samoizoluje zbog korone, u Rusiji su se održali trodnevni parlamentarni i regionalni izbori, nova knjiga američkog generala Marka Milija ponovo je Donalda Trampa stavila u nepovoljan položaj, talibani su se, navodno, tukli zbog podele ministarstava, a SAD su razbesnele Francusku sklapanjem pakta sa Australijom i Velikom Britanijom.

Pročitajte još

Ruski izbori

Prvo se predsednik Sirije Bašar al Asad sastao u Kremlju, u nenajavljenoj poseti Moskvi, sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Nedugo potom, Putin je saopštio da planira da se samoizoluje zato što je među njegovim poznanicima, sa kojima je nedavno bio u kontaktu, zabeleženo nekoliko zaraženih koronavirusom.

AP Photo/Dmitri Lovetsky

On je pojasnio da su slučajevi kovida potvrđeni u njegovom užem krugu i da se ne radi samo o jednoj ili dve osobe, već o nekoliko desetina.

Zbog toga je javljeno i da će Putin glasati elektronskim putem na izborima za Državnu dumu.

U Rusiji su se održali trodnevni parlamentarni i regionalni izbori, od 17. do 19. septembra, a glasači su birali 450 poslanika Dume.

Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Tramp ponovo kriv za sve

Američki državni sekretar, Entoni Blinken, svedočio je pred odborom za spoljne poslove Predstavničkog doma tokom kojeg su ga najmanje dva republikanca pozvala da podnese ostavku.

AP Photo/J. Scott Applewhite

Odbacio je kritike o povlačenju američkih trupa iz Avganistana, i optužbe da je Stejt department trebalo više da se angažuje i pomogne evakuaciju američkih državljana i ugroženih Avganistanca i okrivio prethodnu administraciju da nije imala plan.

Osim toga, nova knjiga novinara Vašington posta oktriva da je, navodno, američki general Mark Mili, svojevremeno načelnik združenog generalštaba oružanih snaga SAD, preduzeo korake da spreči Donalda Trampa da „pođe putem pogrešnih odluka“ i pokrene nuklearni rat ili napad na Kinu.

Pročitajte još

Vašington post je objavio da je Mili čak uputio nekoliko “tajnih telefonskih poziva” svom kineskom kolegi, generalu Li Žuočengu, kako bi potvrdio da Vašington neće napasti Kinu.

Bivši američki predsednik Donald Tramp je izrazio sumnju u navode da je Mili radio njemu iza leđa i istakao da, ukoliko je general zaista kontaktirao Kinu, to je čin izdaje.

Pročitajte još

Tuča talibana i misteriozni nestanak lidera

Kako vođa talibana mula Hibatula Akunzada i potpredsednik vlade talibana Abdul Gani Baradar nisu viđeni u javnosti u Kabulu otkako su talibani preuzeli kontrolu nad Avganistanom, pojavile su se priče da su možda i mrtvi.

U Kabulu se govori da je Akunzada navodno ubijen ili teško povređen u tuči sa drugom visokom talibanskom figurom tokom rasprave o podeli avganistanskih ministarstava.

U međuvremenu, Baradar se oglasio i odbacio izveštaje o njegovoj smrti i nesuglasicama među talibanskim liderima. Međutim, Akundzade i dalje nema u javnosti, pa se misterija o njegovoj sudbini nastavlja.

Abdul Gani Baradar; AP Photo/Alexander Zemlianichenko, Pool, File

Masakr kao deo tradicije

Rekordan broj tzv. belostranih delfina je ubijen na Farskim ostrvima tokom gnusnog lova koji se i danas sprovodi uprkos velikim borbama aktivista da se takva praksa zaustavi.

Oko 1.500 jedinki je pobijeno tokom lova koji lokalci nazivaju “grindadrap”. Farska ostrva, koja pripadaju Danskoj uz visok stepen autonomije, poslednja su teritorija u Evropi na kojoj je dozvoljeno loviti morske sisare jer se “grindadrap” smatra tradicijom.

Zbog veoma burne reakcije svetske javnosti, premijer Farskih ostrva, Bardur a Steig Nilsen, najavio je da će vlada preispitati lov na ove morske sisare.

Profimedia

Burna nedelja za mnoge lidere

Češki predsednik Miloš Zeman (76) je hospitalizovan u utorak, a tamo će provesti neko vreme. Zeman inače boluje od dijabetičke neuropatije u stopalima i zato je nedavno počeo da koristi invalidska kolica.

Guverner Kalifornije Gevin Njusom postao je drugi guverner u istoriji SAD koji je uspeo da se održi na vlasti posle opoziva koji je pokrenut s ciljem da ga pre isteka mandata sruši s funkcije. Opoziv je bio pokrenut zbog Njusomovog odgovora na pandemiju koronavirusa i njegovog pristupa ekonomskim pitanjima. Kritičari su ga krivili i što se nije pozabavio beskućnicima i što je podigao poreze.

Pročitajte još

Severnokorejski vođa, Kim Džong-un, nastavio je sa provokacijama, pa je testirao novu raketu, prvu posle šest meseci.

Severna Koreja je u sredu sa istočne obale lansirala dva neidentifikovana projektila, saopštila je južnokorejska vojska.

Bivši predsednik Alžira, Abdelaziz Buteflika, preminuo je u subotu nakon duge bolesti u 84. godini.

Buteflika je bio na čelu Alžira skoro dve decenije, a podneo je ostavku 2019. godine, nakon što je njegova kandidatura za peti mandat dovela do masovnih uličnih protesta.

Jedni olabavili korona mere, drugi uveli najstroža pravila na svetu

Kiparski arhiepiskop Hrizostom dao je ultimatum sveštenicima da povuku svoje izjave u kojima pozivaju narod da se ne vakciniše, kao i da zbog toga upute javno izvinjenje, poručivši im da u suprotnom – neće primiti plate.

Uprkos svim kritikama, Švedska ima najlabavije epidemiološke mere protiv koronavirusa, zemlja je puna turista, sve delatnosti rade, ide se u školu i sve to bez gotovo ikakvih restrikcija. Najnoviji podaci su pokazali, da je najmanje sedam dana u Švedskoj broj preminulih od kovida 19 bio nula.

Francuska je počela da se obračunava sa medicinarima koji se nisu vakcinisali, pa je suspendovano oko 3.000 zdravstvenih radnika.

Italija je donela najstrožu odluku do sada – od 15. oktobra zaposleni neće moći da rade u javnom i privatnom sektoru ukoliko nemaju potvrdu o vakcinaciji, negativan test na koronavirus ili potvrdu da su se nedavno oporavili od infekcije.

AP Photo/Andrew Medichini, File

Zaposleni koji ne bude imao sertifikat biće suspendovan i bez plate, ali ne može da dobije otkaz. Oni koji ignorišu uredbu i dolaze na posao bez kovid potvrde, dobiće kaznu između 600 i 1.500 evra.

Austrijski Servis za zapošljavanje (AMS) odlučio je da blokira naknadu za nezaposlene onima koji ne žele da se vakcinišu.

AMS je stava da nezaposleni ne mogu odbiti ponuđeni posao ako je za njega potrebna vakcina protiv koronavirusa.

“Nož u leđa”

Velika Britanija, SAD i Australija sklopile su istorijski bezbednosni pakt u azijskom delu Pacifika, kako bi se suprotstavile Kini.

AP Photo/Andrew Harnik

To će Australiji omogućiti da prvi put izgradi podmornice na nuklearni pogon, koristeći se tehnologijom koju je obezbedila Amerika, ali je to veoma razljutilo Francusku. Pariz je time izgubio dogovor sa Australijom da izgradi 12 podmornica.

– To je zabadanje noža u leđa – rekao je francuski ministar spoljnih poslova Žan-Iv le Drijan.

Tokom predstavljanja sporazuma, Bajden je u jednom trenutku zaboravio ime australijskog premijera Skota Morisona, pa ga je oslovio sa “onaj momak odozdo”.

Zločin bez kazne

Američka vojska priznala je da je u napadu dronom, 29. avgusta u Kabulu, ubila 10 civila, među njima i sedmoro dece, mislivši da gađa pripadnika terorističke organizacije ISIS-K.

Međutim, general Kenet Mekenzi se izvinio za grešku, ali je istakao da niko neće odgovarati za ovaj slučaj.

AP Photo/Manuel Balce Ceneta

Pročitajte još
Pročitajte još

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike