Preminuo Čak Jeger, najodlikovaniji američki pilot i prvi čovek koji je probio zvučni zid (VIDEO)

08.12.2020

09:41 >> 12:15

0

Leteo je u više od 150 vojnih letelica i zabeležio 10.000 sati u vazduhu

Preminuo Čak Jeger, najodlikovaniji američki pilot i prvi čovek koji je probio zvučni zid (VIDEO)
Copyright Tanjug/AP Photo/Wilfredo Lee, File

Američki pilot koji se borio tokom Drugog svetskog rata i najpoznatiji test-pilot svoje generacije Čak Jeger preminuo je u 97. godini u Los Anđelesu, prenosi “Njujork tajms”.

Vest o smrti generala Jegera potvrđena je u objavi na njegovom zvaničnom nalogu na Tviteru, u kojoj se citira izjava njegove supruge Viktorije.

Postao je pilot nakon završene srednje škole u zapadnoj Virdžiniji, a imao je mučninu tokom svog prvog leta, piše “Njujork tajms”.

Uprkos tome, postao je istaknuti borac u Drugom svetskom ratu, oborivši pet nemačkih aviona u jednom danu, dok je tokom rata oborio ukupno 13 vazduhoplova, a tokom karijere postao je najodlikovaniji američki pilot u istoriji.

Pročitajte još: Američke svemirske snage dobile letelicu za „orbitalno ratovanje“

Nakon rata je učestvovao u testiranju novih borbenih aviona. Leteo je u više od 150 vojnih letelica i zabeležio 10.000 sati u vazduhu.

Značajan deo njegove pilotske karijere je probijanje zvučnog zida. Jeger je 1947. godine u avionu “bel iks-1” na visini od 13.100 metara probio zvučni zid kada je postigao brzinu od 1.126 kilometara na čas.

Njegov let je pokazao da je strah o uništavanju aviona koji leti brzinom zvuka neosnovan. Jeger je u svojim memoarima napisao da je taj let, uprkos svim očekivanjima, bio razočaranje.

– Shvatio sam da je ta misija morala da se završi razočaravajuće zbog toga što pravi zid nije bio na nebu, već u našem znanju i iskustvu u supersoničnim letovima – napisao je Jeger u svojoj knjizi koju je izdao 1985. godine.

Široj američkoj javnosti postao je poznat nakon knjige Toma Vulfa “Put u kosmos”, koja je objavljena 1979. godine, i istoimenog filma koji je snimljen četiri godine kasnije.

Vulfova knjiga je govorila o prvim Nasinim astronautima, ali i o pilotima koji su nakon Drugog svetskog rata testirali avione velike brzine.

U svojim memoarima je napisao da mu je tokom pilotske karijere uvek bilo važno da nauči sve što može o svom avionu i opremi za spasavanje. Takođe je napisao da se oduvek plašio smrti.

Pročitajte još: Kina postala druga zemlja koja je svoju zastavu istakla na Mesecu

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike