Prate im svaki korak! FBI priznao da budno motri na Kinu: Svakih 10 sati pokrenemo novu istragu

15.04.2021

16:00 >> 12:10

0

Optužbe se samo nižu, a za većinu nema dovoljno dokaza

Prate im svaki korak! FBI priznao da budno motri na Kinu: Svakih 10 sati pokrenemo novu istragu
Copyright Tanjug/AP Photo/Jose Luis Magana, File

Federalni istražni biro (FBI) vodi više od 2000 istraga vezanih za kinesku vladu, a “na svakih 10 sati” pokreće novu, rekao je u sredu direktor Biroa Kristofer Rej Obaveštajnom odboru Senata.

On je istakao da nijedna druga zemlja ne predstavlja toliko veliku pretnju za ekonomsku sigurnost i demokratske ideale SAD kao Kina, dodajući da je njena sposobnost da utiče na američke institucije “duboka, široka i istrajna”.

Rejev komentar usledio je nakon rastućih tenzija između Vašingtona i Pekinga na više frontova, među kojima su i optužbe da Kina krši ljudska prava u zapadnoj regiji Sinđan i problemi u vezi sa Tajvanom i Hongkongom.

I direktorka Nacionalne obaveštajne službe Avril Hejns i direktor CIA Vilijam Berns pričali su na ovu temu pred Kongresom u sredu, tokom prvog grupnog javnog sastanka šefova obaveštajnih agencija SAD.

Rej se posebno osvrnuo na operaciju kineske vlade koja se naziva “Lov na lisice” (“Foxhunt”), tvrdeći da Peking sprovodi “nekoordinisane ilegalne aktivnosti” na teritoriji SAD kao sredstvo za “pretnju, zastrašivanje i ucenu” članova kineske dijaspore.

Tanjug/Graeme Jennings/Pool via AP

– To je indikacija i ilustracija koja pokazuje koliko je ta pretnja izazovna i raznovrsna – rekao je Rej.

Kineska vlada na “Operaciju Fokshant” gleda kao na međunarodnu antikorupcijsku kampanju koja je usmerena protiv  begunaca iz Kine, među kojima je najveći broj bivših zvaničnika ili bogatih individualaca koji su optuženi za ekonomske zločine.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova prethodno je stajalo u odbranu agenata u inostranstvu, napominjući da “kineski organi za sprovođenje zakona strogo poštuju međunarodno pravo” i optužujući SAD zbog kritika koje su “vođene skrivenim motivima”.

Sastanak je održan posle manje od nedelju dana nakon što je zajednica obaveštajnih agencija objavila svoju Godišnju procenu pretnji, u kojoj je upozorila da kineska i ruska vlada imaju za cilj da upotrebe pandemiju koronavirusa kako bi ojačale svoj globalni uticaj.

U izveštaju se navodi da je Peking “intenzivirao napore za uobličenje političkog okruženja” SAD, pokušavajući da političkim uticajem priguši kritiku sopstvene politike.

Pročitajte još

Hejnsova je Obaveštajnom odboru Senata rekla da kineska vlada ima “značajne” sajber mogućnosti, koje bi, “u slučaju da budu primenjene, u najmanju ruku prouzrokovale lokalizovane privremene poremećaje suštinski važnih infrastruktura u Sjedinjenim Američkim Državama”.

Vlada SAD optužila je u julu 2020. dva navodna kineska hakera za koja su nadležni rekli da su učestvovali u “sveobuhvatnoj kampanji upada u računare”, uključujući pokušaj pristupa američkim istraživanjima koronavirusa i targetiranje aktivista za ljudska prava.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike