"Kosti Atakame": Naučnici identifikovali novu vrstu, ostaci bića pronađeni u pustinji

22.04.2021

07:01 >> 07:49

0

Ovo je treći dinosaurus pronađen u Čileu i treći titanosaurus sa zapadne strane Anda u Južnoj Americi

"Kosti Atakame": Naučnici identifikovali novu vrstu, ostaci bića pronađeni u pustinji
Copyright Profimedia

Naučnici su identifikovali novu vrstu dinosaurusa iz delova skeleta pronađenog u severnom Čileu. Ostaci bića otkriveni su u pustinji Atakama, najsušnijoj na svetu, u blizini grada Kopijapo.

Stručnjaci kažu da je titanosaurus koji je jeo biljke imao malu glavu, dugačak vrat i neobično ravna leđa. Studije sugerišu da je stvorenje živelo u predelu bujnog rastinja – paprati i palmi.

Tim koji je predvodio čileanski geolog Karlos Arevalo otkopao je ove ostatke devedesetih godina i istraživao iskopine narednih decenija, a nalazi su objavljeni u časopisu “Cretaceous Research” u ponedeljak.

Profimedia

Ostaci su, prema rečima tima, obuhvatali delove nadlaktične kosti, butne kosti, kao i kičmene elemente vrata i leđa. Predstavljaju malu odraslu jedinku, procenjene dužine od 6,3 metra.

Stvorenje je nazvano Arakar Licanantai, što znači “kosti Atakame”. Ostaci će na kraju biti izloženi u čileanskom Prirodnjačkom muzeju, a šef za oblast paleontologije David Rubilar rekao je:

– Ovo predstavlja relevantnu prekretnicu za čileansko paleontološko nasleđe.

Ovo je treći dinosaurus pronađen u Čileu i treći titanosaurus sa zapadne strane Anda u Južnoj Americi, saopštio je tim.

Najveća životinja koja je hodala Zemljom

Naučnici u Argentini već su otkrili ostatke najveće životinje koja je hodala Zemljom. Radi se o nepoznatoj vrsti gigantskog dinosaurusa, koji je težio više od 69 tona, a prema procenama, bio je visok 37 metara.

Pročitajte još:

Ostaci dugovratog dinosaurusa stari su oko 98 miliona godina, procenili su naučnici. Prvi delovi kostiju otkriveni su u Patagoniji pre osam godina, a iskopavanja još traju. Naučnici su sada uspeli da odrede približne dimenzije na osnovu do sada iskopanih ostataka tog dinosaurusa i smatraju da je bio veći od dosad najveće poznate životinje, titanosaurusa.

Rezultati proučavanja iskopanih ostataka nedavno su objavljeni u naučnim časopisima.

– Proučavajući ostatke nove vrste iz Patagonije, čini se da bi ovo mogao biti najveći sauropod koji je do sada nađen – rekao je Pol Baret, paleobiolog iz Muzeja istorije prirode u Londonu, piše “Lajvsajens”.

Titanosaurus je bio najveći član porodice sauropoda. Ovaj dugovrati biljojed, koji je živeo u periodu jure (pre oko 160 miliona godina), pa sve do perioda krede (pre 66 do 145 miliona godina), bio je visok i do 37 metara i težak do 69 tona.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike