Korona načne, druga infekcija dokrajči: "Crna gljivica" se širi među obolelima u Indiji, lekari očajni, odsecaju delove tela pacijentima

08.05.2021

11:00 >> 11:07

0

U poslednje dve nedelje počeo je da raste broj onih koji su posle kovida dobili mukormikozu

Korona načne, druga infekcija dokrajči: "Crna gljivica" se širi među obolelima u Indiji, lekari očajni, odsecaju delove tela pacijentima
Copyright Tanjug/AP Photo/Ishant Chauhan

Zdravstveni sistem Indije već više od dve nedelje ne može da izdrži nalet novozaraženih, krematorijumi su puni, tela se grupno spaljuju, zalihe kiseonika su male, a medicinsko osoblje je na ivici snaga.

Na sve to u ovoj zemlji sada se pojavila i smrtonosna gljivična infekcija – mukormikoza. Veliki broj obolelih od koronavirusa inficirao se gljivicom od koje trule delovi tela, a pojedini pacijenti su i oslepeli. Lekari su nekima morali da odstranjuju delove nosa i vilice, jer su gljivice počele nezaustavljivo da se šire.

Doktori kaže da oni koji su dobili mukormikozu imaju 50 odsto šanse da prežive.

Tanjug/AP Photo/Channi Anand, File

Rekord za rekordom

U Indiji je u protekla 24 sata evidentiran rekordan broj smrtnih slučajeva, a već treći dan za redom broj novozaraženih je veći od 400.000, dok je u državi Tamil Nadu od danas na snazi novo zaključavanje.

Ministarstvo zdravstva Indije saopštilo je da je u poslednja 24 sata potvrđeno 4187 preminulih među kovid pacijentima, ukupno oko 240.000 od početka pandemije, prenosi Rojters.

Sa jučerašnjih 401.078 potvrđenih slučajeva, ukupan broj zaraženih od početka pandemije iznosi 21,9 miliona.

Zvaničnici u državi Tamil Nadu saopštili su da lokdaun stupa na snagu u ponedeljak i da će trajati do 24. maja, a danas i sutra biće otvorene prodavnice kako bi se građani pripremili i snabdeli za opšte zaključavanje.

U susednoj državi Karnataka i glavnom gradu Bengaloru, koji se smatra IT prestonicom Indije, sinoć kasno najavljeno je da će se restrikcije na kretanje produžiti do 24. maja.

Bolnice u Delhiju zabeležile su zabrinjavajući porast inficiranih ovom gljivicom, koja je i prošle godine pravila problem doktorima koji su pokušavali da spasu živote obolelima od koronavirusa.

– Prošle godine ova smrtonosna infekcija dovela je do porasta broja preminulih, a mnogi pacijenti su izgubili vid ili smo morali da im odstranimo delove nosa ili vilične kosti – rekao je doktor Maniš Munjal.

Lekari iz Delhija kažu da su prošle godine imali veliki broj obolelih od ove infekcije, a u poslednjih 15 dana registrovali su 12 slučajeva mukormikoze, dok je u državi Gudžarat za to vreme registrovano 40 slučajeva.

Šta je mukormikoza?

Ova gljivica napada ljude sa slabim imunitetom, kaže dr Gaurav Kumar iz bolnice Ram Manohar Lohia, koji ističe da ova gljivica nije previše opasna za ljude koji imaju jak imunološki sistem, ali da kod onih koji imaju tešku kliničku sliku kovida 19 izaziva brojne probleme.

Iako najčešće mogu da se leče ako se reaguje na vreme, ove gljivice mogu da dovedu do gubitka vida i da usmrte zaraženog. Od ove infekcije umrlo je tokom dve nedelje bar osam osoba do sada, a stručnjak iz američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) kaže da je obavešten o slučajevima “crne gljivice” u Indiji, kako se ona još naziva u .

Na sajtu CDC piše da je mukormikoza retka, ali ozbiljna infekcija koju izazivaju gljivice koje se najčešće nalaze u tlu, lišću, trulim biljkama i životinjskom izmetu. Infekcija najčešće napada sinuse i pluća nakon što se gljivične spore udahnu, dok do infekcija kože može da dođe nakon posekotine, opekotine ili drugih povreda. U normalnim okolnostima mukormikoza ima smrtni ishod u 54 odsto slučajeva, ali nije poznato koliki je ovaj postotak kod pacijenata obolelih od korone.

U ranijim izveštajima navode se da je povećani rizik od inficiranja povezan sa kovidom 19, a to je potvrdila i studija objavljena u aprilu 2019. u medicinskom časopisu “The BJM”, koja se bavila slučajem žene koja je dobila mukormikozu nakon što se oporavila od koronavirusa.

Tanjug/AP Photo/Anupam Nath, File

Pročitajte još

Doktorka Ana K. Jafe, lekar hitne medicine i epidemiolog sa Univerziteta Emori, otkrila je na koji način su se, najverovatnije, prvi pacijenti zaraženi koronavirusom inficirali mukormikozom.

– Pošto se neki pacijenti oboleli od kovida 19 leče steroidima, verovatnoća da će se zaraziti gljivicom je veća, jer steroidi mogu da oslabe imunitet – objasnila je ona.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike